Viac

  Kryptomeny čaká ťažké obdobie regulácie

  V našom výhľade pre kryptomeny na rok 2018 sme písali, že tento rok bude rokom regulácie. Regulácia nie je pozitívny fenomén, no stále môže byť relatívne prijateľná.

  V našom výhľade pre kryptomeny na rok 2018 sme písali, že tento rok bude rokom regulácie. Regulácia nie je pozitívny fenomén, no stále môže byť relatívne prijateľná.

  Avšak správy z Južnej Kórey naznačujú, že to tak nemusí byť. Kryptomeny čaká ťažké obdobie.

  Posledný mesiac nebol pre veľkú väčšinu virtuálnych mien dobrý. Po ich veľkom raste sa mnohé veľryby (veľké vlastníci kryptomien) snažili získať z ich vyššej ceny a svoje vlastníctva aspoň z časti predávali. To dalo kryptomenám vianočný strop. Avšak to nebolo všetko.

  Globálna regulácia kryptomien

  Začali sa objavovať správy, že krajiny G20 sa chcú na svojom aprílovom zasadnutí dohodnúť na globálnej regulácii kryptomien. To výrazne zmenšuje šancu na útek z jednej legislatívy do druhej. Avšak apríl je ešte ďaleko. No zrazu prišli konkrétnejšie termíny.

  V moci americký Senát povedal, že na svojom februárovom zasadnutí chce otvoriť otázku regulácie kryptomien. Je to sčasti aj reakciou na sťažnosti investorov ohľadom fungovania bitcoinových futures spustených na amerických burzách.

  Americkí regulátori začali prehodnocovať povolenia na obchodovanie týchto inštrumentov. Plány na zavedenie bitcoinového ETF sú tak v nedohľadne.

  Problém z Južnej Kórey

  Avšak najväčší problém pre virtuálne meny prišiel z Južnej Kórey. Krajina, ktorá je po Japonsku druhou najväčšou baštou kryptomien oznámila, že pracuje na zákone, ktorý zakáže obchodovanie kryptomien na burzách.

  Až doteraz bola Južná Kórea voči kryptomenám veľmi priateľská.

  To sa však zmenilo po tom, ako kryptomenové šialenstvo v krajine naberá na obrátkach. Dopyt je tak silný, že na domácich burzách je cena až o 30% vyššia ako vo svete.

  Je to spôsobené tým, že juhokórejský won nie je voľne obchodovateľná mena. Znamená to, že nie je možné robiť arbitráž, keďže investor by nevedel dostať svoje peniaze von z krajiny.

  A tak ministerstvo spravodlivosti po dohode s ministerstvom financií a regulátormi pracuje na zákone, ktorý zakáže obchodovanie, avšak nie držbu, výmenu ani platenie.

  Neistota investorov

  To však stačilo na to, aby kryptomeny spadli počas noci opäť o 20%, aj keď časť zo strát sa im podarilo vymazať.

  Legislatívny proces môže trvať mesiace, avšak vytvára veľkú neistotu z pohľadu búrz ako aj investorov. V konečnom dôsledku ani nemusí byť schválený.

  V Južnej Kórey je veľmi silná komunita obchodníkov s kryptomenami a tieto správy si vyžiadali na sociálnych sieťach veľký odpor.

  Je otázne, do akej miery bude vláda riskovať stratu dôvery pre viac ako 10% populácie krajiny. A tak Južná Kórea bude prvým skutočným pokusným králikom v oblasti väčšej regulácie ale aj politickej odvahy robiť veci, ktoré narazia na odpor verejnosti.

  Nechceme byť zlými prorokmi, ale obávame sa, že vládna moc bude silnejšia ako snaha ľudí robiť slobodné transakcie.


  trim kapital bannerRonald Ižip stojí za spoločnosťou TRIM Kapitál. Má viac ak 20-ročné skúsenosti s obchodovaním a investovaním na finančných trhoch.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články