Viac

    Všetky finančné trhy sú manipulované – časť 7.: Kto miluje manipuláciu drahých kovov

    Kto miluje pojem manipulácie? Myslím, že mnoho ľudí. Rovnako som bol zástancom manipulačných teórií. Dnes skôr zastávam názor, že je treba medzi rôznymi konaniami na trhu rozlišovať...

    Kto miluje pojem manipulácie? Myslím, že mnoho ľudí. Rovnako som bol zástancom manipulačných teórií. Dnes skôr zastávam názor, že je treba medzi rôznymi konaniami na trhu rozlišovať.

    Niektoré obchodné praktiky nemusia byť etické, avšak sú v súlade s právom. Niektoré obchodné praktiky sa nemusia pozdávať, ale sú výsledkom dlhodobého pôsobenia aktéra na trhu a aj reálne dosiahnutých výsledkov, ktoré spotrebiteľom imponujú (spotrebiteľa nikto nenúti kúpiť zlato cez nejakú banku).

    A len niektoré z nich sa dajú podľa môjho názoru považovať za manipulatívne – o tom však neskôr. Kto a prečo miluje tému manipulácie?

    Politici a médiá

    Tému manipulácie vo všeobecnosti milujú politici a médiá. Majú okamžite možnosť zasahovať – politici prakticky, médiá to požadujú v mene spotrebiteľa. Jedni získavajú volebné hlasy, druhí pozornosť verejnosti.

    Skôr vtedy, ak je cena niečo príliš vysoká, nie príliš nízka. To sa drahých kovov zatiaľ netýka. Avšak ten čas raz príde; a mnohí vlastníci zlata a striebra budú obvinení zo špekulácií, či nespravodlivom vlastnení drahých kovov.

    Konšpirátori

    Manipuláciu cien drahých kovov smerom nižšie milujú autori konšpiračných teórií. Na každej z teórií je niečo pravda a ťažko sa vyvracajú. Faktom však je, že bez manipulácie nevedia vysvetliť niektoré spoločenské javy.

    Príkladom môže byť nezvyšovanie sa ceny zlata, pri rozsiahlych zásahoch centrálnych bánk. Ako sme písali, rast ceny zlata nie je vo frakčnom finančnom systéme nevyhnutný.

    Ťažobné spoločnosti

    Manipuláciu cien drahých kovov (len smerom nižšie) „milujú“ ťažobné spoločnosti. A prečo by aj nie. Obviňujú manipuláciu zo znižovania ceny toho, čo ťažia. Zápasia pritom mnohokrát s vysokými dlhmi a nerentabilnou ťažbou – zlým podnikateľským plánom.

    Nuž, ale o tom je presne podnikanie. Výslednú cenu na trhu nikto negarantuje – iba ak v socializme. Samozrejme je téma manipulácie emotívne podfarbená príbehmi krachujúcich malých ťažiarov v rozvojových krajinách.

    Ak v tomto niekoho obviňovať, mali by to byť centrálni plánovači, ktorí vysielajú týmto ľuďom zlé signály napr. v podobe nízkych úrokových sadzieb, či miestnych regulácií – nie market makri cien zlata a striebra.

    Špekulanti

    Manipuláciu cien drahých kovov „milujú“ samozrejme špekulanti a obchodníci, ktorí majú zväčša uzavreté stávky opačne, ako sa vyvíja trh. Je zarážajúce, že so všetkými svojimi znalosťami o tom, ako je trh manipulovaný, nie sú miliardári.

    Dané znalosti predsa stačí zobchodovať a zarobiť. Pri nich je zaujímavým paradoxom to, že im nejde o vlastnenie drahého kovu, ale o zisk v dolároch.

    Nekupujú drahý kov z hľadiska nejakej poistky voči systému, ale ako komoditu, s ktorou špekulujú. Absolútne nič proti tomu nemám, len na to upozorňujem potenciálneho čitateľa, ktorý teóriám verí.

    Niektorí predavači zlata

    Tému manipulácie „zbožňujú“ niektorí (nie všetci) retailoví predajci drahých kovov. Ich obchodná taktika je väčšinou založená na fakte, že zlato musí z nominálneho hľadiska rásť. Ak náhodou nerastie, tak je za tým manipulácia.

    Ak rastie, tak je samozrejme všetko v poriadku, lebo sa im lepšie predáva. Ľudia si potom kupujú drahý kov nie z cieľom dosiahnutia určitej formy poistky a nezávislosti od súčasného finančného systému, ale z dôvodu zbohatnutia v dolároch a eurách, o ktorých im tí istí predajci v ďalšej vete budú tvrdiť, že dolár a euro nebude mať žiadnu hodnotu.

    Všeobecne sa dá povedať, že teóriu manipulácie cien drahých kovov milujú tí, ktorým nevychádzajú niektoré predpoklady, ktoré o trhoch majú. Téma manipulácie cien drahých kovov však nie je čierno biela téma.

    Existuje, avšak nie tak, ako ju popisujú mnohí blogeri a komentátori. O manipulácii cien zlata a striebra rovnako píšem vo svojej knihe „Mrcha“ zlato.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    matus-posvancMatúš Pošvanc

    je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

    • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články