today-is-a-good-day
Viac

    FINANČNÁ NEGRAMOTNOSŤ V PRAXI, ALEBO PREČO SI CHUDOBNÍ ĽUDIA KUPUJÚ DRAHÉ VECI

    „Musíte poznať rozdiel medzi aktívami a pasívami a kupovať aktíva. Ľudia z nižších a stredných tried kupujú pasíva, ale považujú ich za aktíva. Aktívum je pritom niečo, čo do môjho vrecka peniaze vkladá. Pasívum je niečo, čo peniaze z môjho vrecka vyťahuje.” – Robert Kiyosaki

    Bohatí ľudia vybudovali svoje kráľovstvá na správnych finančných rozhodnutiach a až keď to bohatstvo dosiahli, tak míňali aj na veci, ktoré nepotrebujú. Medzi najbohatšími ľuďmi planéty nájdeme takých, ktorí sa vozia na drahých luxusných autách, no aj takých, ktorým stačia skromné vozidlá.

    Warren Buffet je známy svojou skromnosťou. Za raňajky neminie viac, než 3,17 dolárov, pije Cherry Coca Colu, roky žije v dome, ktorý v roku 1958 kúpil za 31 500 dolárov a jazdí na Cadillacu v hodnote zhruba 45 tisíc dolárov. Predtým osem rokov jazdil na staršom modeli. Odôvodnil to takto: „Jazdím iba okolo 35000 míľ ročne, takže si nepotrebujem kupovať nové auto často.” Medzi jeho inšpirujúce životné motta patrí taktiež: „Môžem mať všetko čo chcem, ale nemusím to mať dvakrát, nemusím to mať dvakrát väčšie a nemusím to mať dvakrát drahšie, než je nutné.”

    A s hodnotou áut u mnohých ďalších boháčov je to podobné. Marka Zuckerberga často videli jazdiť na Acura TSX za zhruba 30 tisíc dolárov; dedička Wal-Martu Alice Warton – jedna z najbohatších žien na svete vlastní Ford F-150 King Ranch 2006 za zhruba 40 tisíc dolárov; zakladateľ Ikea Ingvar Kamprad taktiež nerád míňa na veci, ktoré nepotrebuje, nakupuje na blšáku a roky jazdil na starom Volve za 22 tisíc dolárov. Myslíte si, že by si nemohli dovoliť oveľa drahšie autá? Vedia však, čo je to finančná gramotnosť.

    Prečo si teda chudobní ľudia kupujú drahé veci? Prečo si požičiavajú na zbytočnosti? Chcú tým snáď pred okolím demonštrovať silu, majetnosť, nadradenosť? Chcú pôsobiť, že sú niekým? Možno. Chýba im však podstatná znalosť – aktíva vs. pasíva. A čo nespĺňa svoj účel, nevyrába ďalšie peniaze, nezveľaďuje podnikanie a je iba drahou hračkou, zábavkou, či ukážkou pre okolie, to je veľmi zlá investícia. Ak niekto podniká a za peniaze zo svojej činnosti si kúpi drahý luxusný sedan, aj keď ho vlastne ani nepotrebuje a viac by sa mu do firmy hodila dodávka, alebo pick up, tak má iba ďalšie pasívum a klesajúcu hodnotu, ktorá mu nebude užitočne nosiť do firmy peniaze.

    Človek bez týchto znalostí a finančnej disciplíny môže zarobiť sto, tisíc, alebo desaťtisíc eur mesačne – vždy bude na tom rovnako, pretože bude míňať na tie isté blbosti, ale vo väčšom množstve. Bude hromadiť pasíva. Vidieť to aj na prípadoch, kedy niekomu vyjde kšeft, alebo vyhrá v lotérii. Ihneď si prezerajú e-shopy, vyrážajú na nákupy, drahé obedy, večierky, výlety a za zábavou. A po peniazoch neostane po pár dňoch, v lepšom prípade po pár týždňoch či mesiacoch ani stopa. Premenia sa na zabudnuteľné zážitky, množstvo zaprášených suvenírov na poličkách a na kopu ďalších zbytočností, či drahých hračiek na chvíľkové pobavenie, alebo ohúrenie okolia.

    Učte sa finančnej gramotnosti. Je to všetko to, čo vás nenaučia v škole – ako byť bohatým, úspešným a šťastným.

    Bohatí ľudia si doprajú luxus ako poslední, zatiaľ čo chudobní a stredná trieda ho majú tendenciu kupovať ako prví“ – Robert Kiyosaki

    Zdroj: financneiq.sk

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články