Viac

  Najlepšie TED prednášky podľa organizátorov TEDxBratislava

  Každý rok stoja za úspechom jednej z najobľúbenejších bratislavských konferencií. Robia výber rečníkov, koučujú ich v príprave na vystúpenie a popri tom sami celú konferenciu aj zorganizujú.

  Každý rok stoja za úspechom jednej z najobľúbenejších bratislavských konferencií. Robia výber rečníkov, koučujú ich v príprave na vystúpenie a popri tom sami celú konferenciu aj zorganizujú.

  Vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Ktoré TED prednášky majú najradšej? Pozrite si playlist, ktorí zostavili členovia tímu TEDxBratislava.

  Šimon Šiplák: Chcete niekomu pomôcť? Zavrite hubu a počúvajte

  „Jeden z prvých TED talkov, ktoré som videl, bol od Ernesta Sirolliho, a stále sa k nemu vraciam,“ hovorí Šimon Šiplák, projektový manažér 9. ročníka TEDxBratislava a Head of performance vo Websupporte.

  Ernesto je špecialista na rozvojovú pomoc, ktorej sa v afrických krajinách venuje od 70. rokov. Za ten čas sa však naučil jednu kľúčovú vec, a to že keď chcete niekomu pomôcť, prvým krokom je načúvať.

  Odkedy videl Ernestovu prednášku, Šimonovi sa heslo “Zatvor ústa a počúvaj” vybaví vždy, keď má chuť niekoho poučovať alebo mu radiť, čo má urobiť. “Dávajte si pozor, komu a ako chcete pomôcť,” upozorňuje. “Môže sa ukázať, že vaša pomoc spraví viac škody ako úžitku.”

  Monika Ďurajková: Extrémne plávanie s najnebezpečňejšou medúzou na svete

  V 70. rokoch uskutočnila Diana Nyad niekoľko plaveckých rekordov, ktoré dodnes zostali nepokorené. O tridsať rokov neskôr, vo veku 60 rokov sa rozhodla vydať na najdlhšiu trasu a preplávať z Kuby na Floridu.

  Jej video o tom, ako to dopadlo, má veľmi rada Monika Ďurajková, pretože jej stále pripomína, že vek je len číslo a nikdy nie je neskoro začať. “Je inšpirujúce vidieť, že napriek nepriazni mnohých faktorov, ktorým Diana v mori čelila, sa nikdy nevzdala svojho cieľa,” vraví Monika. Doprajte si dávku motivácie, oplatí sa.

  Vladimír Kaštier: Najlepšie štatistiky, aké ste kedy videli

  Napriek tomu, že toto video trvá 20 minút a obsahuje nespočetné množstvo náročných grafov a štatistík, Hana Rosling si ním v roku 2006 získal celé publikum. A aj Vladimíra Kaštiera z organizačného tímu TEDxBratislava.

  Bola to prvá TED prednáška, akú kedy videl, a zanechala v ňom vraj dojem ako namakaná punková pesnička. „Veľa energie, ľudskosti a túžby zmeniť svet rozbitím utkvelých predstáv ľudí,“ zhŕňa svoj zážitok Vlado.

  „Škoda len, že Hans nedávno zomrel – po stretnutiach s celebritami obvykle neprahnem, ale pri ňom ma naozaj mrzí, že som nemal možnosť stretnúť ho.“

  Dominika Babulicová: Do toho, vymýšľajte si nové slová

  Dominika Babulicová sa pohybuje sa medzi marketingom a médiami, a tak je spisovné slovo jej hlavným pracovným nástrojom.

  „Keď som si uvedomila, že do mojej slovnej zásoby stále viac prenikajú anglicizmy a rôzne hybridné novotvary z technologickej hantírky, vyčítala som si to,“ spomína si.

  Názor jej však zmenila prednáška Erin McKean, ktorá vtipne a svižne povzbudzuje, aby sme sa nebáli tvoriť nové výrazy, keď nám tie existujúce skrátka nestačia. „Veľmi ma baví najmä štýl, ktorým si získala mladé publiku na TEDYouth.

  Rasťo Geschwandtner: Ako učiť životné lekcie hrou

  Jedno z prvých videí, ktoré videl, sa zapísalo do pamäte aj zakladateľovi TEDxBratislava Rasťovi Geschwandtnerovi. Gever Tulley ním v Rasťovi vzbudil záujem o alternatívne formy vzdelávania hrou, objavovania a práce na projektoch.

  „To ma postupne priviedlo k Montessori pedagogike, založeniu krúžku a neskôr letnej Školy majstrovania a v podstate aj k rozhodnutiu organizovať v Bratislave TEDx,“ spomína si Rasťo.

  Geverov talk ho však ako kouča zaujal aj z formálnej stránky: „Fascinuje ma, koľko toho dokázal za tri minúty povedať. Jednoduché vety zredukované až na kosť. Uvoľnené tempo. Jasná myšlienka. Žiadna vata. Geniálne.“ Rasťo pozval Gevera aj do Bratislavy, kde vystúpil v roku 2012.

  Lenka Gondolová: Keby by som mala mať dcéru…

  Poetka hovoreného slova Sarah Kay začína svoje TED vystúpenie básňou „Keby som mala mať dcéru“. Práve pre tento prednes si ju obľúbila Lenka Gondolová: „Nedávno som tú báseň po rokoch znova počula a opäť som mala zimomriavky.

  Teraz už ale moja dcéra nebola maličké bábätko, ale takmer školáčka. A tá báseň je aj o mne, aj o nej.“ Možno ste poézii nikdy neprišli na chuť, no dajte Sarah šancu. Verše v hovorenom slove majú úplne inú silu ako tie, ktoré vás nútila čítať slovenčinárka. ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články