Regulujeme viac než komunisti
Poznáte Ant Financials Services Group? Ak robíte v banke, asi by ste mali. Tu je fotka z New Yorkskej kaviarne. Nájdete v nej túto čínsku firmu?
Tá modrá tabuľka je AliPay. Pobočka Alibaba Group miliardára Jacka Ma obsadzuje už aj západné trhy. Túto najväčšiu čínsku platformu pre online platby prevádzkuje Ant Financials. Zelená tabuľka vedľa je ďalší čínsky platobný gigant – WeChat Pay (firma Tencent).
Veľkosť Ant Financials možno odhadnúť na základe posledného úspešného súkromného upisovania kapitálu. Pri ohodnotení firmy na 150 mld. dolárov (pre porovnanie Citigroup má dnes trhovú kapitalizáciu 160 mld. dolárov) sa im podarilo vyzbierať až 14 miliárd dolárov.
To je celosvetovo najväčší fundraising súkromnej firmy v histórii. Vstup na verejne obchodovateľné trhy (IPO) v Hong Kongu a Číne sa odhaduje na budúci rok.
Peniaze ako pamäť spoločnosti
Peniaze sú pamäť spoločnosti. S technologickým pokrokom sa zmenil spôsob zápisov do tejto pamäte. Tým sa zmenila aj podstata platieb. Evolúciu v západnom bankovom sektore rozmrazuje na východe vychádzajúce slnko.
Ťažisko funkcie dnešných bánk nespočíva v manipulácii s bankovkami, ale v správe elektronických databáz. A to ide novým technologickým firmám omnoho lepšie, než starým bankovým domom. Ešte aj Starbucks spracuje viac mobilných platieb, než ktorákoľvek americká banka.
Dominujú čínski giganti. Nejde o slnko ale o jadrový hríb. Čínsky trh elektronických platieb (mimo klasické banky) explodoval. Cez dve služby platieb mobilným telefónom, ktoré sú na tabuľkách na vyššie uvedenom obrázku, sa za minulý rok poslalo v Číne 2,9 bilióna dolárov.
To je polovica celkových spotrebiteľských výdavkov v tejto ekonomike. Pre porovnanie mobilné platby v USA sú za rovnaké obdobie približne 30 krát nižšie. Vďaka obrovskému množstvu platieb bol AliPay schopný vytvoriť najväčší peňažný fond na svete.
Ako sa stalo, že Čína preskočila vo TechFin pretekoch aj USA? Nedostatok kreditných kariet, expandujúce softvérové firmy a chýbajúce utopené náklady infraštruktúry starých bankových domov. Ale hlavne, komunisti regulujú menej ako kapitalisti v USA:
„Čínska centrálna čakala roky predtým, než sa rozhodla sektor regulovať v roku 2010 a vydať subjektom licencie. To umožnilo rozvoj trhu bez nákladov na dodržiavanie regulačných pravidiel, bariér vstupu do sektora a regulačných obmedzení. Na rozdiel od Číny museli spoločnosti ako PayPal v USA prejsť neefektívnym , podľa jednotlivých štátov fragmetovaným procesom schvaľovania licencií na poskytovanie platobných služieb.“
Prezumpcia viny
Krypto-finančný systém dokázal len za 5 rokov vyvinúť riešenia na fundraising, obchodovanie, úverovanie, deriváty, platby, zmluvy a poistenie. Fungujú po celom svete, bez potreby dôvery v osoby, inštitúcie alebo konkrétne vlády a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Aj vďaka tomu, že si ľudia na jeho programovanie nemuseli od nikoho pýtať povolenie.
Ale u nás doma, v Európskej únii, centrálne banky na pokrok zdržanlivosťou v regulácii čakať nemienia. Nášmu regulátorovi sa nepozdávajú transakcie s kryptomenami. Slovenské banky mu odčítavajú z pier a začali preventívne zatvárať účty tunajším krypto-podnikateľom. Zatváranie účtov hlásia aj Bulhari, Česi, Poliaci a Íri. Nech nositelia pokroku tiahnu do Švajčiarska!
In Gold We Trust 2018
Vyšiel tohtoročný report In Gold We Trust 2018 z dielne Incrementum. Neviem, kto nájde žalúdok po niekoľkoročnom trápení v sektore vzácnych kovov prejsť všetkými 230 stranami textov a grafov, ale pár zaujímavých obrázkov sa tam dá nájsť. Mňa napríklad prekvapilo, že priemerná ročná cena zlata v amerických dolároch rastie už od roku 2015.
Dlhové problémy krajín sa od poslednej krízy zhoršili, vidieť ich nie je iba vďaka čarovaniu s úrokmi a nákupom centrálnych bánk.
Fed úroky už ale zvyšuje a tento rok má prestať vytvárať eurá v rámci QE aj ECB. Nákupy 30 mld. eur budú pokračovať do septembra 2018, potom sa majú do decembra 2018 znížiť na 15 mld. eur.
Ešte 11 rokov po vypuknutí finančnej krízy tak naša centrálna banka stimuluje slovenskú ekonomiku negatívnym reálnym základným úrokom mínus 2,6 % a nákupmi štátnych dlhopisov.
Slovensko vydalo 50 ročné dlhopisy. Nech vás ani nenapadne považovať to za úspech slovenských politikov a ich fiškálnej politiky. Dlhopisové trhy sú natoľko ohlúpnuté záplavou zlých peňazí, že pred rokom predal 100 ročné dlhopisy dokonca aj chronický neplatič – Argentína. Napriek tomu, že dnes ich už 50 miliardami dolárov zachraňuje Medzinárodný menový fond. Ide o najväčšiu pôžičku v histórii fondu.
Akcie sú drahé, dlhopisy ešte viac, peňažné agregáty spomaľujú a ekonomická expanzia starne. Mám preto pocit, že nasledujúce roky by mohli zlatu opäť skôr priať.
Asi si to myslia aj v Rusku. V apríli predali americké štátne dlhopisy v objeme až 47 miliárd dolárov. Posledné tri roky do rezerv usilovne nakupujú zlato.
Ako z Dikobrazu
Trumpovu fotku z vyjednávaní G7 ste už asi videli. Mňa prekvapilo, že tam vytiahol aj možnosť zrušiť všetky clá, dotácie a obchodné bariéry a vytvoriť zónu skutočného voľného obchodu.
Skoro som si kúpil MAGA šiltovku. Túto „radikálnu“ možnosť ale protekcionistickí predstavitelia EÚ počuť nechcú. Ciel a obchodných bariér totiž máme viac ako USA. Poľno-dotácie sú srdcom EÚ.
Vo Francúzsku bola skoro revolúcia už len kvôli návrhu na drobný pokles veľkosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky pri plánovaní nového rozpočtu EÚ.
„Ako sa pária dikobrazy? Veľmi, veľmi opatrne“ vtipkoval náš minister financií na adresu rýchlosti reforiem Európskej menovej únie. V porovnaní s reformami verejných financií, školstva, súdov a zdravotníctva na Slovensku však stále ide o šialené tempo.
Nielen na vtipkovanie sa zišla Euroskupina. Okrem iného pogratulovala Grécku „k úspešnému uzavretiu ESM programu pomoci.“ v rámci príprav na schválenie poslednej 15 miliardovej tranže.
V TA3 som hovoril o tom, prečo mi nepríde vhodné považovať 10 ročnú ekonomickú depresiu, 180 % dlh a stále vyše 20 % nezamestnanosť za úspech. Vedeli ste, že pár týždňov dozadu grécky najvyšší súd zrušil odvolanie bývalého šéfa štatistického úradu Andreasa Georgioua?
- prečítajte si: 10 kníh o biznise, ktoré vo vašej knižnici nesmú chýbať
Na dva roky podmienečne ho odsúdili za to, že (údajne) úmyselne nafúkol v roku 2009 deficit verejných financií Grécka s cieľom poškodiť krajine. Vtipkári. Gratulácie!
Juraj Karpiš
Text je súčasťou newslettra „Zlé peniaze, dobrý život“.
- Zdroj: http://iness.sk/sk