Viac

  Narastajúca adopocia Bitcoinu: Používatelia a distribučné uzly na mapách

  Bitcoin naďalej ostáva najsilnejšou a najobľúbenejšou kryptomenou s blockchain sieťou, ktorá sa rozprestiera naprieč celou zemeguľou.

  Bitcoin naďalej ostáva najsilnejšou a najobľúbenejšou kryptomenou s blockchain sieťou, ktorá sa rozprestiera naprieč celou zemeguľou. V tomto článku sa pozrieme na distribúciu BTC uzlov vo svete, a to, ako všeobecne narastá nielen adopcia Bitcoinu a iných kryptomien.

  Svetová distribúcia Bitcoin uzlov

  Podľa štúdie Themetafriend z roku 2019 je na svete 36 krajín, v ktorých najmenej jedno percento obyvateľov predstavujú používatelia bitcoinu.

  Táto štúdia sa snaží o určenie vzťahu medzi pomerom Bitcoin uzlov v ľubovoľných dvoch krajinách k pomeru počtu používateľov v týchto krajinách. Na nasledujúcom obrázku môžete vidieť odhad počtu používateľov bitcoinu (BTC) v rôznych krajinách.

  Odhad počtu obyvateľov jednotlivých krajín, ktorí používajú bitcoin. Tmavozelená farba: viac ako 1 % populácie. Svetlo zelená: počet BTC používateľov v populácii je v rozmedzí 0.1 – 0.99 %.

  Žltá farba: počet BTC používateľov v populácii je v rozmedzí 0.01 – 0.099 %. Oranžová farba: menej ako 0.01 % BTC používateľov v populácii. Svetlošedá farba: chýbajúce dáta alebo skoro žiadny používatelia BTC.

  Európa a Severná Amerika

  Európa a Severná Amerika sú spravidla na prvých miestach technologického pokroku a ani v prípade BTC to nie je inak. Z celkovo 36 krajín, v ktorých používatelia bitcoinu tvoria aspoň jedno percento populácie, sa až 26 nachádza v Európe a v Severnej Amerike.

  Medzi tieto krajiny patrí Kanada, Francúzsko, Belgicko, Bielorusko, Nemecko, Veľká Británia a USA ale aj Litva, Luxembursko, Nórsko, Rumunsko, Island, Slovensko, Česko a iné.

  Pri pohľade na súčasnú distribúciu BTC uzlov (podľa Bitnodes), v Európe a Severnej Amerike sa nachádza vysoká hustota uzlov.

  Z desiatich krajín s najväčším počtom uzlom na svete sa mimo krajín Európy a S. Ameriky nachádzajú len tri: Čína, Singapur a Japonsko.

  Praha

  Praha je na kryptomape veľmi viditeľnou a dôležitou metropolou. Adopcia je na veľmi vysokej úrovni a kryptomenami tu zaplatíte na viac ako 150 miestach.

  Netreba zabudnúť ani na úžasné projekty, ktoré tu vznikli. Za zmienku stojí pochopiteľne prvá hardvérová peňaženka na svete Trezor, prvý mining pool Slush Pool, ktorý od svojho spustenia vyťažil už viac ako 1 milión bitcoinov.

  Slovensko

  Na Slovensku sa tiež neskrýva nadšenie z tejto novej technológie. Postupne pribúdajú miesta akceptujúce platby v kryptomenách či automaty na ich nákup.

  Podľa štatistík z bitnodes.earn.com je na Slovensku 29 Bitcoin uzlov a 38 kryptomenových automatov.

  Budova Národnej banky Slovenska vysvietená Bitcoin logom.

  Medzi svetovo známe projekty v tejto sfére, ktoré sú nejak spojené so Slovenskom patrí napríklad Decent alebo SophiaTX.

  Ukrajina

  Štatistiky ukazujú, že 13 % Ukrajincov vlastní bitcoin alebo iné altcoiny. $2 milióny v kryptomenách je v obehu každý deň, čo robí z Ukrajiny jednu z vedúcich krajín, pokiaľ ide o prijatie bitcoinu.

  Kvôli vysokej popularite bitcoinu a kryptomien v krajine, bol nedávno v Kyjeve inštalovaný aj virtuálny pomník, na počesť Satoshiho Nakamota.

  Virtuálny pamätník Satoshiho Nakamota v Kyjeve

  Ukrajina nedávno oznámila, že by chcela legalizovať kryptomenové aktív v krajine do roku 2021. Pri všetko čo sa v krajine deje je ale otázne, či tieto snahy nestratia na priorite.

  Južná Amerika, Ázia a Austrália

  V novembri 2018 prekročil počet uzlov významnú hranicu. Celkový počet BTC uzlov prekročil hranicu 10,000.

  Podľa najnovších údajov Coin Dance sa sieť Bitcoin v súčasnosti môže pochváliť počtom 10,071 plnohodnotných aktívnych uzlov.

  Okrem Japonska a Singapuru medzi krajiny s viac ako 1 % používateľov BTC patria Južná Kórea, Austrália a India. Čína do tejto kategórie nepatrí.

  Mnohí by mohli argumentovať čínskym vysokým počtom obyvateľov. Avšak India, ktorá sa počtom obyvateľom značne približuje Číne, prekvapivo patrí medzi spomínané jednopercentné krajiny.

  Čo sa týka Južnej Ameriky, najviac používateľov BTC majú Brazília, Uruguaj a Argentína. Zaujímavé je, že vo Venezuele, ktorá sa potýka s ekonomickou a spoločenskou krízou a je často spomínaná v súvislosti s bitcoinom, je menej ako 0.01 % používateľov BTC.

  Afrika

  Jediná africká krajina s významnou časťou „Bitcoin obyvateľstva“ je iba Južná Afrika. Podľa štúdie najjužnejší národ v Afrike má medzi používateľmi bitcoinu od 0.1 do 0.99 % svojej populácie.

  Miesta ako Angola a Tanzánia majú medzi 0.01 až 0.099 %. Keďže prístup k elektrine je stále na mnohých miestach na kontinente luxusom, výsledky štúdie nie sú prekvapujúce.

  Metodológia od Themetafriend používa distribúciu uzlov na určenie používateľov bitcoinu. Je však nutné poznamenať, že takáto metodológia nemusí ukazovať celé spektrum prijímania mnohostranných technológií ako je Bitcoin.

  Napríklad krajiny v Afrike síce neprevádzkujú vo veľkom Bitcoin uzly (možno kvôli nedostatočnej dodávke elektrickej energie a / alebo nedostatku hardvéru), ale tri z piatich krajín vyhľadávajúce Bitcoin podľa Google sú z Afriky vrátane Nigérie – krajina označená v oranžovej farbe (nízke osvojenie) na mape.

  Záver

  Osvojenie BTC okrem počtu aktívnych uzlov zahŕňa aj také aspekty ako transakcie, ťaženie, akceptovanie platieb, podpora infraštruktúry a iné.

  Napríklad sa zdá, že Venezuelčania neprevádzkujú významný počet BTC uzlov, ale krajina naďalej vykazuje masívne čísla v rámci štatistík LocalBitcoins.

  Nie je prekvapením, že miesta ako Čína a Island, kde je elektrina relatívne lacná, avšak používanie BTC je legislatívne obmedzené, majú tendenciu byť lídrami v ťažení. Podniky v krajinách, ako je Japonsko a Holandsko, prejavujú iniciatívu prijímať BTC ako formu platby za tovar a služby.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články