Fyzické Bitcoinové mince sa stávajú zberateľskou záležitosťou

Bitcoin je tu s nami už viac ako 10 rokov. Za tento čas sa jeho používanie značne rozšírilo a to aj na zberateľské mince.

245

Bitcoin je tu s nami už viac ako 10 rokov. Za tento čas sa jeho používanie značne rozšírilo.

Denne vznikajú nové peňaženky, burzám pribúdajú klienti a stále viac ľudí sa zoznamuje s touto prevratnou technológiou v oblasti peer-to-peer digitálnych mien.

Jedna vec, ktorá bola populárna, však postupne zanikla. Je ňou bitcoin v podobe fyzickej mince.

Casascius coins

Krátko po tom, ako sa objavili prvé paper wallets, prišli niektorí nadšenci tejto kryptomeny s myšlienkou vytvorenia fyzickej podoby bitcoinu vo forme razenej mince.

Mince, ktoré niesli pomenovanie „Casascius coins“ vytvoril Mike Caldwell a boli dostupné v nominálnych hodnotách 1, 10, 25, 100 a 1,000 BTC. Ich popularita sa rýchlo rozšírila a pre mnohých sa stali významným zberateľským kúskom.

Predaj „Casascius coins“ však netrval dlho. 27. mája 2013 musel Mike Caldwell pozastaviť predaj fyzických bitcoinov, vzhľadom k tomu, že Oddelenie pre finančné zločiny, ktoré je súčasťou Ministerstva financií USA ho upozornilo, že ide o trestnú činnosť.

Tento krok však neodradil jeho nasledovníkov, ktorí sa pokúšali nadviazať na počiatočný úspech s BTC mincami.

Ukončenie produkcie z regulačných dôvodov

V rokoch 2013-2016 sa stali fyzické bitcoin mince extrémne populárne. Niekoľko historických „Casascius coinov“ bolo predaných v hodnote 4 až 10x vyššej ako bola ich aktuálna nominálna hodnota.

Za posledné roky však razenie fyzických bitcoin mincí upadalo. Spoločnosti venujúce sa tejto sfére (Ravenbit, Alitin Mint, Cryptmint a Titan Bitcoin) postupne ukončovali svoju činnosť.

Jeden z posledných výrobcov, japonská spoločnosť Satori Coin, oznámila, že k aprílu 2018 bola nútená skončiť s razením BTC.

Dôvodom boli regulácie a nariadenia týkajúce sa AML/KYC štandardov, ktoré v danom roku vydala japonská vládna agentúra Financial Services Agency.

V rovnakom roku skončila s produkciou kovových mincí aj čínska spoločnosť BTCC. Zaujímavosťou je, že spoluzakladateľom tejto firmy bol Bobby Lee, brat známejšieho Charlieho, ktorý stojí za jednou z najpopulárnejších kryptomien – litecoinom.

Casascius 1,000 BTC (zlatá 1 oz minca)

Jednou z posledných firiem, u ktorej si viete zakúpiť BTC mincu aj s reálnou sumou v bitcoinoch je spoločnosť Denarium.

Tá si ich necháva raziť u fínskej firmy Prasos, pričom privátne kľúče, ktorými je dané množstvo BTC zabezpečené sú zapečatené ochranným hologramom.

Záujemca si má možnosť vybrať z mincí v hodnote 1 bitcoinu, respektíve si môže sám určiť, akú sumu chce mať na danej minci „nahratú“.

Aktuálne tento výrobca ponúka tri kolekcie: gold plated, premium a gold. V závislosti od vybranej rady si môžete zvoliť zlaté, strieborné alebo bronzové mince.

Najpopulárnejšia minca Denarium Custom Gold Plated 2018 je razená v Estónsku, pričom jej celkový počet je stanovený na 3,000 kusov.

Táto pozlátená minca má v priemere 3 cm, hrúbku 2,5 mm a váži necelých 13 gramov. Zákazník si na ňu môže „nahrať“ maximálne 2 BTC.

1,000 BTC Casascius coin. Zdroj: crypto-news.net

Pre zaujímavosť, keď Mike Caldwell v roku 2011 predstavil prvé „Casascius coins“, najhodnotnejšia obsahovala privátny kľúč k 1,000 BTC. Jednalo sa o zlatú BTC mincu o hmotnosti 1 trojskej unci (približne 31 gramov).


PRIDAŤ KOMENTÁR