test
Viac

  Neuveriteľný príbeh Andreja Kisku

  Každý ho pozná. Historicky najpopulárnejší prezident, akého sme kedy mali, zakladateľ neziskovej organizácie DOBRÝ ANJEL a úspešný biznisman, držiteľ ocenenia Manažér roka časopisu Trend a Krištáľového krídla za filantropiu. Jednoducho úspešný muž. Jeden z tisícov, na ktorého sa usmialo šťastie a podarilo sa mu to, čo sa iným nikdy nepodarí, poviete si.

  Každý ho pozná. Historicky najpopulárnejší prezident, akého sme kedy mali, zakladateľ neziskovej organizácie DOBRÝ ANJEL a úspešný biznisman, držiteľ ocenenia Manažér roka časopisu Trend a Krištáľového krídla za filantropiu.

  Jednoducho úspešný muž. Jeden z tisícov, na ktorého sa usmialo šťastie a podarilo sa mu to, čo sa iným nikdy nepodarí, poviete si.

  11422993_957718094251669_2075627422_o

  Ak si myslíte, že úspech je možné dosiahnuť len s dostatočným finančným zabezpečením a s výraznou pomocou rodičov, autentický príbeh Andreja Kisku vás presvedčí o opaku. Prinášame vám menej známu a menej nablýskanú časť života nášho prezidenta.

  Andrej Kiska sa narodil 2.2.1963 v uči­teľskej rodine. V roku 1986 ukončil inžinierske štúdium v odbore mikroelektronika na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

  Po vysokej škole pracoval ako projektant v spoločnosti Naftoprojekt v Poprade. Do jeho života podobne ako do života mnohých vo vtedajšom Československu zasiahli revolučné novembrové udalosti roku 1989.

  V tom období mal už jedno dieťa a ďalšie bolo na ceste. Napriek tomu, že našiel uplatnenie v odbore, ktorý vyštudoval, čo by pre mnohých dnešných mladí ľudí znamenalo relatívne dostatočné naplnenie kariérnych cieľov, svoju budúcnosť na Slovensku nevidel ružovo.

  Rozhodol sa preto zanechať pohodlie domova a vymeniť ho za nádej na lepší život v USA, kde chcel pripraviť pôdu pre príchod celej svojej mladej rodinky. V roku 1990 odišiel na turistické víza do USA.

  Dvere úspechu sa mu tu však neotvorili napriek tomu, že na ne silno búšil, snažil sa, vypísal stovky žiadostí na miesto, ktoré zodpovedalo jeho vzdelaniu. Ale bezúspešne.

  Keďže žiť sa musí, našiel si nie veľmi dobre platenú prácu v stavebnej firme. Spolu s ostatnými robotníkmi spával vo vlhkej izbe s neznesiteľnou horúčavou. Umývadlo a záchod na pätnástich ľudí má ďaleko od úspechu, všakže?

  Uvažoval nad smerovaním svojho života a rozmýšľal nad návratom domov. Vzdal sa práce stavebného robotníka a zamestnal sa na lepšie platenej pozícii na benzínovej stanici s tým, že nasporí nejaké peniaze a vráti sa domov.

  11355388_957718077585004_433041581_n

  Náhle však dostal zaujímavú ponuku – reprezentovať ako spolumajiteľ jednu americkú spoločnosť doma, v Československu. Malo to však jeden háčik. Ako prejav solidarity musel nakúpiť časť jej akcií. Neváhal investovať takmer všetky zarobené peniaze a vrátil sa po roku aj pol domov. Písal sa rok 1991.

  Neúspech však na seba nenechal dlho čakať. Po troch týždňoch americká firma skrachovala a Andrej Kiska sa ocitol bez peňazí. Mnohých by takáto nepriazeň osudu zlomila. Nie však jeho.

  Od Američanov sa naučil dve veci: Po prvé, že neúspechu sa netreba báť a po druhé, že byť sám sebe pánom je pocit na nezaplatenie, pre ktorý sa oplatí padať a vstávať stále dokola.

  Teda aj on sa pokúsil postaviť na vlastné nohy a s minimom peňazí, ktoré mu ostali, založil spoločnosť obchodujúcu so zlatými šperkami. Spolu s bratom a bratrancom neskôr vybudoval úspešné rodinné firmy a zamestnával tisíce ľudí.

  Najúspešnejšie z nich – Triangel a Quatro v roku 1996. Tieto firmy poskytli počas svojej histórie finančné služby viac ako 1 miliónu ľudí a stali sa najúspešnejšími splátkovými spoločnosťami na Slovensku.

  V roku 2005 predal všetky svoje podiely v týchto spoločnostiach VÚB banke a rozhodol sa venovať charite. To je však už celkom známy príbeh.

  Podstatné je však to, čo si môžeme z príbehu Andreja Kisku zobrať my samy: Pádov sa netreba báť. To je základná poučka biznismena. Pády sú súčasťou nášho života. Prehráte až vtedy, keď sa po páde nepostavíte a nepôjdete do ďalšieho boja.

  Neverili by ste, koľko rôznych projektov nevyšlo aj tým najúspešnejším a najslávnejším ľudom. Každý vidí vždy len toho úspešného podnikateľa, manažéra roka, ktorý sa vozí v obrovskom a drahom aute, ale koľko pádov a koľko neúspechov je za každým jedným úspešným človekom skrytých, vidí len málokto.

  Neúspechu sa preto netreba báť. Je súčasťou nášho života.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články