Viac

  Nórsko kraľuje elektromobilom aj kvôli masívnej podpore zo strany štátu

  Predať prvý milión elektromobilov trvalo dlhých 5 rokov. V minulom roku už na to stačilo len 6 mesiacov. Významný míľnik zaznamenala automobilka Tesla, ktorej Model 3 presiahol v minulom roku viac ako 100 000 predaných vozidiel.

  Predať prvý milión elektromobilov trvalo dlhých 5 rokov. V minulom roku už na to stačilo len 6 mesiacov. Významný míľnik zaznamenala automobilka Tesla, ktorej Model 3 presiahol v minulom roku viac ako 100 000 predaných vozidiel.

  Pozitívne vyhliadky sú v tomto smere aj pre priamych konkurentov v podobe Nissanu LEAF a BAIC EC-Series, ktorým by sa to v tomto malo taktiež podariť prekonať.

  Hoci trh s elektromobilmi nerástol tak rýchlo ako sa očakávalo, naďalej zostávajú najrýchlejšie rastúcim segmentom automobilového priemyslu.

  Podiel predaných elektromobilov na celkovom počte nových áut bol v minulom roku najvyšší v Nórsku s takmer 50-timi percentami.

  Dokonca v marci tohto roka už prevážili predaje elektromobilov nad predajom vozidiel so spaľovacím motorom, keď sa celkový podiel vyšplhal na 58,4 percenta.

  Elektrifikáciu dopravy podporuje štát

  Veľký plán na elektrifikáciu nórskej dopravy funguje na masívnom dotovaní elektromobilov a finančnom znevýhodnení klasických áut. Elektromobily sú oslobodené od DPH vo výške 25 percent.

  Ďalej neplatia cestnú daň a ani poistenie. Zároveň sa nemusí na elektromobily platiť registračný poplatok pri kúpe alebo dovoze, pričom verejné nabíjanie a parkovanie je taktiež zadarmo.

  Celkový podiel elektromobilov je v Nórsku najvyšší na svete s 39 percentami. Nórsko kraľuje automobilom a zároveň predstavilo ambiciózny plán prestať s predajom áut so spaľovacím motorom do roku 2025.

  Toto nadšenie pre elektromobily sa prelieva aj do iných krajín regiónu, ktoré zaznamenávajú vysoké percento predaja elektrických áut.

  Avšak päť krajín, kde sú elektrické autá najobľúbenejšie – Nórsko Island, Švédsko, Holandsko a Fínsko – predstavuje len 0,5 percenta svetovej populácie.

  Na to aby zavedenie elektromobilov malo skutočný dopad na zníženie globálnych emisií, bude potrebné tento trend rozšíriť do krajín s vysokým rastom alebo počtom obyvateľov.

  V Číne pribudlo minulý rok na cesty viac ako milión elektromobilov, avšak v porovnaní s obrovským trhom je to len miniatúrny podiel. Obdobná situácia je aj v USA, kde sa predalo viac ako 361-tisíc elektromobilov.

  Podiel elektromobilov na celkovom predaji automobilov podľa krajín v roku 2018 (v %)

  /data/MediaLibrary/articles/15105/garf.png

  Zdroj: Visual Capitalist, podľa: statista.com


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články