Viac

  Nové BMW radu 5 – ľahšie, dynamickejšie, úspornejšie a s plnou konektivitou

  Nové BMW radu 5 Sedan je komplexne pripravené pokračovať v pozoruhodnom úspechu svojich predchodcov, ktorí v kumulatíve šiestich generácií zaznamenali vyše 7,6 milióna predaných exemplárov.

  Siedma generácia BMW radu 5 Sedan prináša vo februári 2017, pri svojej premiére na svetových cestách, športovosť, eleganciu a štýl. Vylepšená dynamika, bezkonkurenčná ponuka asistenčných systémov, špičková konektivita a nový inovatívny ovládací systém sú iba niektoré príklady z množstva nových prvkov.

  Nové BMW radu 5 Sedan je komplexne pripravené pokračovať v pozoruhodnom úspechu svojich predchodcov, ktorí v kumulatíve šiestich generácií zaznamenali vyše 7,6 milióna predaných exemplárov.

  Dizajn: Štýlový vzhľad, moderné osvetlenie a rekordná aerodynamika.

  Dizajn nového BMW radu 5 Sedan vyžaruje atletickú silu, eleganciu a sebavedomú štýlovosť. Jeho vonkajšie rozmery narástli oproti predchodcovi iba mierne: Nové BMW radu 5 Sedan je dlhé 4935 mm (+36 mm), široké 1868 mm (+6 mm) a vysoké 1466 mm (+2 mm). Aj rázvor sa predĺžil iba o 7 mm, na aktuálnu hodnotu 2975 mm.

  Konštruktéri BMW však odviedli mimoriadne dôslednú prácu pri optimalizácii jeho obtekania vzduchom. Koeficient aerodynamického odporu cx nového sedanu má v najefektívnejšej konfigurácii hodnotu iba 0,22 – najlepšiu vo svojej triede a o 10 percent nižšiu než o predchodcu.

  K aerodynamickým opatreniam, ktoré sa o to pričinili, okrem iného patria aktívne vzduchové klapky v obličkách dvojitej mreže chladiča, ktoré sa otvárajú iba ak je potrebný prísun chladiaceho vzduchu, ďalej Vzduchové záclony spolu s výduchmi Air Breather, ktoré značne redukujú turbulencie okolo predných kolies a ešte dôkladnejšie zakrytovanie podlahy pod vozidlom.

  p90237219_lowres_the-new-bmw-5-series

  Pridaným benefitom aerodynamickej optimalizácie okrem zníženia odporu vzduchu je aj redukovaný aerodynamický zdvih, čo prispieva k stabilnejším a dynamickejším jazdným vlastnostiam.

  Dizajnovou dominantou prednej časti vozidla sú známe obličky dvojitej mreže chladiča, ktoré sa pri novom BMW radu 5 teraz priamo dotýkajú zasklenej plochy predných svetlometov, čím vizuálne rozširujú predné partie.

  Ku štíhlemu vzhľadu prispieva aj tvar typických dvojitých predných svetiel, ktoré sú skosené do moderného tvaru šesťuholníka. Všetky varianty svetlometov pre BMW radu 5 Sedan sú štandardne vybavené technológiou LED.

  Doplnkovo sú k dispozícii Adaptívne LED predné svetlomety s variabilnou distribúciou vrátane adaptívneho osvetlenia na kruhové objazdy a asistenčného systému diaľkových svetiel proti oslneniu BMW Selective Beam s dosahom až do 500 metrov.

  p90237228_lowres_the-new-bmw-5-series

  Pri pohľade zboku si všimnete kabínu, posunutú v pomere k dĺžke vozidla a jeho rázvoru výrazne dozadu. Krátky predný previs a splývajúca strecha sú ďalšími faktormi, vizuálne predlžujúcimi siluetu. Ostrá línia, tiahnuca sa cez úroveň kľučiek, sa stráca až v zadných svetlometoch.

  Dizajn zadných partií vytváraj dojem expresívnosti, šírky, ale zároveň ľahkosti nového BMW radu 5 Sedan. Nové LED jednotky prinášajú štíhlu interpretáciu pre BMW typických zadných svetiel v tvare písmena L.

  Novinkou je tu aj symetrické usporiadanie koncoviek výfukov, ktoré bude mať každý jeden model na oboch stranách a líšiť sa bude iba ich tvar a prípadné zdvojenie počtu, podľa motorizácie a výbavy (okrúhle, lichobežníkové, obdĺžnikové, jeden alebo dva páry).

  p90237222_lowres_the-new-bmw-5-series

  Exkluzívne štylistické balíky pre exteriér aj interiér a BMW Individual.

  Pre nové BMW radu 5 je pripravených až 21 vonkajších farieb: dva uni-laky, 11 metalických odtieňov, šesť farieb z palety BMW Individual a dva odtiene BMW Individual Frozen, všetky dostupné v priebehu roka 2017.

  Aj výber obutia je viac než bohatý: Zákazník má pripravenú ponuku 17 rozličných dizajnov diskov kolies z ľahkej zliatiny, s rozmerom od 17 do 20 palcov, plus tri ďalšie sady kompletných kolies rozmeru 20 palcov z produktovej palety Originálneho BMW príslušenstva.

  Prispôsobovanie nového BMW radu 5 vlastným predstavám uľahčia zákazníkovi tri rozličné modelové balíky: Luxury Line, Sport Line a M Šport.

  p90237235_lowres_the-new-bmw-5-series

  Výbava Luxury Line je zameraná na zvýraznenie elegantnej stránky charakteru vozidla. Jej obsahom sú prvky ako chrómované lišty v obličkách, chrómované výduchy Air Breather, chrómované lemovanie bočných okien, alebo špecifické dizajny diskov kolies (štandard: 18-palcové, doplnkovo: 19-palcové).

  V interiéri sa Luxury Line predvedie prahovými lištami s nápismi Luxury Line, koženým čalúnením s kontrastným prešívaním či palubnou doskou, štandardne potiahnutou materiálom Sensatec.

  Typickou farbou detailov modelu Sport Line je lesklá čierna a 18-palcové (alebo doplnkovo 19-palcové) kolesá v dvojfarebnej úprave. Interiér obsahuje aj v tomto prípade prahy so špecifickým označením a pridáva okrem iného športové predné sedadlá v kombinácii látka/koža, kožený športový volant a špecifické obkladové lišty.

  Najdynamickejším modelom je M Šport, ktorý obsahuje M aerodynamický balík (odlišný predný nástavec s väčšími vzduchovými vstupmi, špecifické bočné prahové nástavce a zadný nástavec so štylizovaným difúzorom a dvoma obdĺžnikovými koncovkami výfuku), znížený M Šport podvozok a M disky z ľahkej zliatiny v priemere 18 palcov alebo doplnkovo 19 palcov.

  p90237242_lowres_the-new-bmw-5-series

  Interiér zaujme okrem iného športovými sedadlami potiahnutými Alcantarou, novým M Šport volantom, exkluzívnymi koberčekmi či hliníkovými pedálmi.

  Exkluzívny program výbavy pre najnáročnejších zákazníkov BMW Individual má okrem už spomenutých prvkov pripravené aj mnohé ďalšie, pre interiér aj exteriér. Napríklad strop vo farbe Anthracite ponúka v spracovaní z textilu aj z Alcantary.

  Špecialitou BMW Individual je čalúnenie z najjemnejšej kože Merino, ktoré je k dispozícii v troch rozličných farbách: Tartufo, Smoke White a Caramel. A pridáva k nim aj tri exkluzívne varianty interiérových obkladových líšt: Piano Finish Black, Plum Brown a Light Ash.

  S ušľachtilým pravým drevom obkladov sú zladené aj intarzie na BMW Individual volante.

  p90237230_lowres_the-new-bmw-5-series

  Priestor pre posádku aj batožinu.

  Viac priestoru v novom BMW radu 5 Sedan má k dispozícii tak posádka, ako aj batožina. Priestor vpredu je vzdušnejší vďaka zníženej palubnej doske s voľne stojacim displejom, pribudlo miesto aj v oblasti ramien a lakťov.

  Cestujúci vzadu majú k dispozícii viac miesta tak pre kolená, ako aj pre chodidlá. K tomu sa pre nich pridáva komfortnejšie nastupovanie aj vystupovanie vďaka optimalizovanému tvaru výrezu zadných dverí.

  p90237270_lowres_the-new-bmw-5-series

  Batožinový priestor má objem 530 litrov. Oproti predchodcovi sa znížila výška nakladacej hrany a zväčšil sa nakladací otvor. Doplnkovo je k dispozícii priechodný batožinový systém, ktorý umožní sklápať segmenty zadného operadla deleného v pomere 40/20/40.

  V príplatkovej výbave je aj systém automatického otvárania a zatváranie veka kufra, buď tlačidlom z interiéru, diaľkovým ovládaním v kľúči alebo bezdotykovo – pohybom nohy pod zadným nárazníkom.

  Nové BMW radu 5

  Interiér: prvotriedne odhlučnenie, klimatický komfort a príjemné vône.

  Interiér nového BMW radu 5 Sedan stanovuje dokonalú rovnováhu medzi športovou orientáciou na vodiča na jednej strane a sofistikovanou eleganciou s maximálnym komfortom na druhej.

  Špičkové materiály, prvotriedna kvalita vypracovania, punktičkárska pozornosť k detailom, veľkorysý pocit priestoru a bohatý arzenál technológií sa tu spojili pre maximálne uspokojenie vodiča aj posádky.

  Ku predpokladom luxusného cestovania automobilom patrí najlepšie možné odhlučnenie jeho interiéru.

  p90237259_lowres_the-new-bmw-5-series

  Technológia zakrytovania motora Special Synergy Thermoacoustic Capsule (SYNTAK), akustické čelné sklo a akustický obklad stropu prinášajú podstatné zníženie vnútornej hlučnosti v interiéri.

  Strop obsahuje špeciálne tlmiace materiály, ktoré absorbujú neželané hluky v oblasti, kde je to mimoriadne dôležité, teda v blízkosti hláv posádky.

  Nové BMW radu 5 je štandardne vybavené dvojzónovou automatickou klimatizáciou. Doplnkovo je k dispozícii verzia s rozšírenou funkčnosťou, ktorá obsahuje prvky ako automatickú recirkuláciu vzduchu, napríklad pri prejazde tunelom. Ďalším na zozname doplnkovej výbavy je štvorzónový variant klimatizácie, so samostatným ovládaním aj pre zadných pasažierov.

  p90237271_lowres_the-new-bmw-5-series

  K príjemnej klíme v interiéri prispeje aj balík Ambient Air. Okrem prefiltrovania a ionizácie vzduchu, čerpaného z exteriéru, ponúka možnosť naplnenia interiéru vôňou.

  K dispozícii sú tri stupne intenzity rozptýlenia a osem rozličných vôní. Každá z nich je uložená v špeciálnom zásobníku, pričom súčasne môžete mať vo vozidle dva zásobníky. Vkladajú sa do špeciálnych konektorov v schránke pred spolujazdcom.

  Masážne sedadlá a ambientné osvetlenie.

  Prvotriedny komfort ponúkajú aj sedadlá. Zadné sedadlo je trojmiestne, s možnosťou montáže troch detských sedačiek (dvoch krajných na kotviace body ISOFIX).

  V prípade obsadenia iba dvoma osobami ponúka sklopnú stredovú lakťovú opierku s držiakmi nápojov a možnosťou objednania doplnkového priechodného batožinového otvoru.

  Predné sedadlá sú už v základe elektricky nastaviteľné vo viacerých smeroch. Doplnková výbava pridáva napríklad športové sedadlá, ktoré ponúkajú aj nastavovanie šírky operadla.

  Vrcholom sú multifunkčné sedadlá s masážnou funkciou. K dispozícii je osem rozličných programov masáží na uvoľnenie či povzbudenie konkrétnych svalových skupín a chrbtice. Masážna funkcia využíva 20 vzduchových komôr v sedákoch a operadlách, ktoré sa napĺňajú a vypúšťajú v závislosti od konkrétneho masážneho programu.

  p90237246_lowres_the-new-bmw-5-series

  Vodič zároveň dokáže nastaviť teplotné hranice, pri ktorých sa automaticky aktivuje vyhrievanie a ventilácia sedadiel. Mimoriadne praktickým prvkom sú dotykové senzory v ovládacích prvkoch na boku sedadiel: len čo sa dotknete konkrétneho prvku, zobrazí sa centrálnom displeji, takže okamžite presne viete, ktorú funkciu sedadiel daným prvkom ovládate.

  O príjemný pocit posádky sa postará aj doplnkové ambientné osvetlenie, tvorené LED zdrojmi. K dispozícii je jedenásť rozličných svetelných efektov, ktoré sa tvoria zo šiestich farieb, s možnosťou nastavenia intenzity.

  Ambientné osvetlenie zároveň zvýrazňuje dizajnové kontúry interiéru, napríklad na palubnej doske alebo vo výplniach dverí.

  p90237834_lowres_bmw-5-series-saloon

  Dokonalý priestorový zvuk pre maximálny audio zážitok a individuálna zábava pre zadných pasažierov.

  Vrcholom zážitku pre priaznivcov špičkového zvuku je doplnkový audiosystém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound s diamantovými vysokotónovými reproduktormi, po prvýkrát dostupný aj pre BMW radu 5.

  Táto sústava kategórie high-end je vybavená desaťkanálovým digitálnym zosilňovačom, ktorý dodáva zvuk pre 16 reproduktorov s krytmi s exkluzívnou Fibonacci geometriou otvorov na osvetlených krycích mriežkach z nehrdzavejúcej ocele.

  p90237785_lowres_the-new-bmw-5-series

  Celkový výkon systému je úctyhodných 1400 W. Súčasťou systému je mikrofón, ktorý priebežne sníma parametre akustického prostredia, vrátane rušivých ruchov z okolia a prispôsobuje im reprodukciu.

  Alternatívou je zvukový systém Harman Kardon s deväťkanálovým zosilňovačom, dvanástimi reproduktormi a výkonom 600 W. Základom je rádio Professional, ktoré obsahuje 6 reproduktorov.

  Zadní pasažieri majú v rámci doplnkovej výbavy k dispozícii zábavný systém Professional, ktorý pozostáva z dvoch samostatných obrazoviek s uhlopriečkou 10,2 palca, DVD prehrávača a pripájacích rozhraní pre rozličné externé zariadenia ako sú USB kľúče, MP3 prehrávače alebo herné konzoly.

  Intuitívna obsluha: iDrive, Head-Up displej, ovládanie gestami a hlasom.

  Jedným z cieľov nového BMW radu 5 je ešte jednoduchšia a intuitívnejšia obsluha. Najnovšia generácia systému iDrive vo svojej top špecifikácii ju poskytne pre navigáciu, telefón, zábavné systémy, ako aj funkcie vozidla, na displeji s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou 10,25 palca.

  Systém sa dá okrem ovládača s dotykovou plochou a tlačidiel s predvolenými priamymi voľbami riadiť aj hlasovými povelmi alebo gestami, prípadne prostredníctvom dotykovej funkcie displeja.

  p90237256_lowres_the-new-bmw-5-series

  Pri využití dotykového displeja môže vodič alebo predný spolujazdec dotykom zvoliť niektoré zo šiestich zobrazených veľkých okien na dvoch stránkach hlavného menu, pričom sa zároveň zobrazí ponuka danej položky menu, napríklad pri voľbe audiosystému sa zobrazí prehrávaný titul a obal albumu.

  Dve trojice okien hlavného menu je možné usporiadať podľa osobnej preferencie, napríklad tak, aby boli na prvej z dvoch stránok k dispozícii tri najpoužívanejšie položky.

  Jednou z noviniek je tlačidlo centra správ, v ktorom sa zhromažďujú všetky doručené e-maily, SMS správy a systémové hlásenia o stave a prevádzke vozidla.

  Ovládanie gestami absolvovalo svoju premiéru v roku 2015 v BMW radu 7 a nové BMW radu 5 prináša jeho najnovšiu verziu. Cielenými gestami ruky dokážete napríklad prijať alebo odmietnuť prichádzajúci telefonický hovor – gestami „ukázanie prstom“ , resp. „odmávnutie“.

  Krúživý pohyb ukazovákom pred detekčnou zónou v hornej časti stredovej konzoly systém pochopí ako povel na zníženie alebo zvýšenie hlasitosti audiosystému.

  p90237271_lowres_the-new-bmw-5-series

  Ďalšie použiteľné gesto je symbol „víťazného véčka“ dvoma prstami, ktoré si dokážete priradiť ku konkrétnemu povelu, podľa vašej preferencie.

  Známe približovanie alebo vzďaľovanie ukazováka a palca funguje ako povel na priblíženie alebo vzdialenie detailov navigačnej mapy.

  Novou generáciou hlasového ovládanie je systém Intelligent Voice Assistant, ktorý dokáže rozoznať aj prirodzenú reč, vrátane odtienkov ako sú nárečie alebo slang. Ak napríklad chcete vedieť, kde je najbližšia talianska reštaurácia, opýtate sa ho bežne, ako pri rozhovore.

  Karoséria a podvozok: odľahčená konštrukcia a špičkové technológie pre najvyšší štandard jazdnej dynamiky a bezpečnosti.

  Dôrazná implementácia odľahčenej konštrukcie BMW EfficientLightweight priniesla rozsiahlejšie použitie materiálov ako hliník alebo vysokopevnostné ocele, ktorých výsledkom je zníženie hmotnosti BMW radu 5 Sedan až do 100 kg oproti predchodcovi.

  Nový podvozok, nízke ťažisko, pre BMW typický vyrovnaný pomer hmotnostného zaťaženia náprav a ľahká karoséria s mimoriadne vysokou torznou tuhosťou tvoria základ pre úžasné dynamické zážitky aj komfort počas dlhých jázd, ktorým bolo BMW radu 5 vždy známe.

  p90237306_lowres_the-new-bmw-5-series

  Rozličné podvozkové systémy, ako napríklad Integrované aktívne riadenie, teraz skombinované aj s pohonom všetkých kolies xDrive, ešte výraznejšie zvyšuje šance BMW radu 5 na opätovné zaujatie pozície etalónu vo svojom segmente.

  Základom odľahčenej konštrukcie nie je iba samotné použitie ľahkých materiálov, ale aj inteligentná kombinácia rozličných materiálov a ich aplikácia pre adekvátne komponenty. Napríklad vysokopevnostné ocele sú použité pre strategické nosné štruktúry, s cieľom dosiahnuť maximálnu možnú pevnosť.

  Kapota, historicky po prvýkrát celé veko kufra, strecha a ďalšie prvky karosérie sú vyrobené pre zmenu z hliníka. Hliníkové dvere vrátane všetkých komponentov aj pántov a aretačného mechanizmu majú hmotnosť iba približne 6 kg, čiže sú najľahšie svojho druhu.

  p90237300_lowres_the-new-bmw-5-series

  V interiéri sa znižovala hmotnosť napríklad aplikáciou extrémne ľahkého horčíkového nosného prvku palubnej dosky alebo ľahkej prírodnej a vysoko recyklovateľnej tkaniny Kenaf na výplni veka kufra.

  Nové BMW radu 5 využíva najmodernejšiu inkarnáciu prednej nápravy s dvojitými priečnymi ramenami a zadnej nápravy s päťprvkovým zavesením. Rázvor náprav narástol oproti predchodcovi o 7 mm na výsledných 2975 mm. Mierne sa zväčšili aj rozchody kolies, vpredu o 5 mm na 1605 mm, vzadu o 3 mm na 1630 mm.

  Predná náprava je v značnej miere vyrobená z ľahkých kovov, pre redukciu neodpružených hmôt a kinematika nápravy je vyladená pre čo najvyšší komfort aj na dlhé cesty, pri súčasnej maximálnej možnej dynamike.

  p90237834_lowres_bmw-5-series-saloon

  Zároveň je predná náprava optimalizovaná pre čo najmenší vplyv pohonných síl na riadenie (pri modeloch s pohonom xDrive) a čo najpresnejšiu spätnú väzbu od kolies do volantu.

  Množstvo ľahkého kovu bolo použité aj na zadnej náprave, ktorá má oproti predchodcovi nižšiu hmotnosť, zároveň je však pevnejšia.

  Nové režimy a funkcie pre Ovládač jazdného zážitku.

  Ovládač jazdného zážitku umožňuje vodičovi zvoliť si športové, komfortné alebo na úsporu optimalizované nastavenia vozidla, v závislosti od jazdnej situácie a podľa osobných preferencií.

  Nové BMW radu 5 prináša rozšírený arzenál funkčnosti tohto systému, s ešte väčšími rozdielmi medzi jednotlivými režimami a pridáva aj jeden nový mód.

  Štandardne sú k dispozícii režimy COMFORT, SPORT a ECO PRO. Ak je vozidlo vybavené Dynamickým riadením tlmičov aj navigačným systémom Professional, tak Ovládač jazdného zážitku obsahuje aj nový režim Adaptive.

  p90237207_lowres_the-new-bmw-5-series

  Ten automaticky prispôsobuje účinok posilňovača riadenia, pohonnú jednotku a nastavenie podvozka štýlu jazdy vodiča a v závislosti od výbavy vozidla aj prechádzanej trase.

  Okrem toho, že sleduje prácu vodiča s riadením, akcelerátorom, brzdou a prevodovkou, dokáže brať do úvahy aj dáta z navigácie a vopred pripraviť systémy vozidla napríklad na blížiace sa zákruty alebo iný typ cesty, napríklad pri zjazde z diaľnice na vidiecku komunikáciu.

  p90237203_lowres_the-new-bmw-5-series

  Vyspelé prepojenie človeka, stroja a prostredia.

  Nové BMW radu 5 je presvedčivé aj v oblasti konektivity. Bohatý balík systémov a funkcií BMW ConnectedDrive sa spája so službami, ktoré doprajú biznismenom na cestách extra komfort a ušetria im čas.

  V oblasti prepojenia vodiča, vozidla a okolitého sveta dosahuje novú úroveň sofistikovanosti, ktorú ocenia nielen nároční vodiči z kruhov manažmentu, ale aj všetci ostatní, ktorí vo všeobecnosti absolvujú časté pracovné cesty automobilom.

  p90237228_lowres_the-new-bmw-5-series

  Nové dimenzie parkovania: automaticky, na diaľku, s vyhľadaním a rezerváciou miesta.

  Parkovanie býva častým zdrojom stresu a zdržania. Nové BMW radu 5 a jeho arzenál funkcií a služieb podstatne v tomto smere uľahčuje život viacerými novinkami aj vylepšenými systémami.

  Patria sem napríklad technológia ParkNow pre digitálne rezervovanie a bezhotovostnú platbu parkovacieho miesta, On-Street Parking Information pre inteligentné vyhľadávanie verejného parkovania alebo Parkovací asistent, ktorý nájde miesto a plne automaticky zaparkuje vozidlo.

  Doplnkové Diaľkovo ovládané parkovanie umožní zvonku ovládať vozidlo a vojsť s ním aj na tie najtesnejšie parkovacie miesta, pomocou kľúča BMW Display Key. Ten obsahuje integrovaný dotykový ovládací displej a nabíja sa vo vozidle buď USB portom, alebo bezdrôtovým induktívnym systémom.

  p90237204_lowres_the-new-bmw-5-series

  Parkovací asistent je schopný vozidlo plne automaticky zaparkovať priečne aj pozdĺžne. Sám si vyhľadá dostatočne veľké voľné miesto (stačí mu, ak je iba o 80 cm dlhšie než samotné BMW radu 5), pri prejazde okolo zaparkovaných vozidiel, rýchlosťou do 35 km/h.

  Systém ParkNow v súčasnosti zahŕňa viacposchodové parkovacie domy vo viac než 30 nemeckých mestách, ktoré dokáže filtrovať podľa ceny, vzdialenosti alebo dostupných služieb, napríklad možnosti nabíjať elektrické či hybridné vozidlo.

  Rezervácia miesta je možná prostredníctvom počítača alebo smartfónu, prípadne s pomocou navigačného systému priamo vo vozidle. Okrem Nemecka je ParkNow k dispozícii aj v Rakúsku a USA, s plánom na postupné rozširovanie aj na ďalšie trhy.

  p90237833_lowres_bmw-5-series-saloon

  ConnectedDrive Services – dokonalá konektivita hneď od štartu.

  Základom pre mnohé systémy a funkcie BMW ConnectedDrive vo vozidle je výbava ConnectedDrive Services.

  Pomocou SIM karty, štandardne zabudovanej vo vozidle, poskytuje prístup k nespočtu služieb konektivity, dostupných bez toho, aby vodič alebo členovia posádky museli použiť svoj smartfón.

  Tento bohatý arzenál obsahuje v závislosti od jednotlivých trhov napríklad prístup k online zábavným portálom ako Napster či Deezer, využitie dopraných informácií v reálnom čase Real Time Traffic Information alebo funkciu osobného asistenta Concierge Service, pre vyhľadanie požadovaných informácií, rezervácie v hoteloch či reštauráciách alebo odoslanie cieľov do navigácie.

  Pre vybrané trhy je k dispozícii aj obchod BMW ConnectedDrive Store pre možnosť zakúpenia ďalších užitočných aplikácií a funkcií.

  p90237246_lowres_the-new-bmw-5-series

  Nové BMW radu 5 a vysokorýchlostný WiFi hotspot.

  Doplnková výbava obsahuje aj WiFi hotspot s vysokorýchlostným LTE pripojením až pre desať mobilných zariadení súčasne. K dispozícii pre nové BMW radu 5 Sedan je aj Apple CarPlay, ktorý umožní komplexnú integráciu smartfónu do vozidla, vrátane využitia na ňom inštalovaných aplikácií.

  BMW je prvým výrobcom automobilom, ktorý prináša integráciu Apple CarPlay v plne bezdrôtovej verzii.

  p90237259_lowres_the-new-bmw-5-series

  Učenlivý navigačný systém, asistent servisu pneumatík a automatické privolanie pomoci pri nehode.

  Najnovšia generácia navigačného systému Professional disponuje okrem iného rýchlejším štartom, ešte rýchlejším prepočítaním trasy a realistickejším 3D zobrazením objektov v mestách.

  Navigačný systém je navyše adaptívny, čo znamená, že sa napríklad vodič pravidelne odchyľuje od odporúčanej trasy, navigácia podľa toho zmení odporúčanie a preferovanú trasu vodiča začne považovať za štandardnú.

  Aktualizáciu máp, ktorá je na prvé tri roky bezplatná, dokáže na vybraných trhoch realizovať aj automaticky, prostredníctvom výbavy ConnectedDrive Services a vo vozidle zabudovanej SIM karty.

  p90237256_lowres_the-new-bmw-5-series

  Do štandardnej výbavy nového BMW radu 5 patrí aj systém sledovania tlaku v pneumatikách. Vo svojej najnovšej verzii automaticky rozozná rozmer použitých pneumatík, zároveň však aj čas, kedy boli namontované, ich najazdenú vzdialenosť a ročné obdobia, ktoré sa za daný čas vystriedali.

  Na základe toho je možné nielen presnejšie vopred pripraviť v servise výmenu kolesa po defekte, ale aj odhadnúť, kedy dosiahnu pneumatiky hranicu svojej životnosti a vyžiadajú si prezutie.

  Aj nové BMW radu 5 obsahuje systém núdzového volania BMW Emergency Call, ktorý v prípade nehody automaticky nadviaže tiesňový telefonický hovor so strediskom integrovanej záchrannej služby 112.

  Núdzové volanie dokážete aktivovať aj manuálne, napríklad v prípade ak ste sa stali svedkom nehody a chcete privolať pomoc iným účastníkom premávky.

  Na území niektorých európskych krajín sa spolu s núdzovým volaním automaticky odošlú aj informácie o pozícii vášho vozidla, závažnosti kolízie a možných zraneniach posádky.

  Galéria nového BMW radu 5:

  Komentáre

  Najnovšie články

  Predchádzajúci článokNie, nedokážeme to!
  Ďalší článokAko požiadať o zvýšenie platu

  Podobné články