Viac

  Ako požiadať o zvýšenie platu

  Ak sa vám zdá, že vaša práca a váš prínos pre spoločnosť, v ktorej pracujete, nie je dostatočne ohodnotený, je na čase, aby ste svojho šéfa požiadali o zvýšenie platu...

  Máte svoju hodnotu a taktiež máte svoju cenu. Ak sa vám zdá, že vaša práca a váš prínos pre spoločnosť, v ktorej pracujete, nie je dostatočne ohodnotený, je na čase, aby ste svojho šéfa požiadali o zvýšenie platu.

  Je to stresujúca výzva, na ktorú sa musíte poriadne pripraviť. Ako požiadať o zvýšenie platu a byť v tomto kroku úspešný.

  Upokojte sa

  V prvom rade zachovajte pokoj. Nádych, výdych, stav absolútnej vyrovnanosti. Neustále rozmýšľanie nad situáciou, predstavovanie si, ako to v šéfovej kancelárii bude prebiehať, či vám plat zvýši alebo nie, či vás vysmeje, alebo maximálne demotivuje.

  Tieto vyfabulované scenáre vám s vašou vynervovanou psychikou nepomôžu. Na tento krok sa odhodlajte iba vtedy, keď budete pripravený a pokojný. Nemáte čo stratiť, iba svoju reč, preto sa zbavte trémy a zobuďte svoju odvahu.

  Pripravte si argumenty

  Bez relevantných argumentov toho veľa nedosiahnete. Samozrejme, môže nastať aj situácia, že nadriadený vašej požiadavke okamžite vyhovie a nebude chcieť vedieť dôvod, prečo žiadate o vyšší plat práve teraz.

  Oveľa pravdepodobnejšie však je, že po vás bude chcieť, aby ste svoju žiadosť odôvodnili a obhájili. Skôr než si budete vyšší plat pýtať, odpovedzte si na otázky:

  „Zaslúžim si vyšší plat? Ako sa rozšírila moja práca? Aké kompetencie mám navyše? Atď…“

  Pripravte si čísla

  Keď chcete vyšší plat, mali by ste vedieť aj o koľko ho chcete zvýšiť. Pripravte si percentá, nárast hrubej mzdy i nárast čistej mzdy, poprípade ďalšie benefity, ktoré by ste k svojej výplatnej páske chceli pridať.

  Šéfovia rozmýšľajú v číslach, uľahčite im hádanie, o koľko plat zvýšiť a rovno mu povedzte svoju predstavu. Pripravte si také čísla, aby bolo možné s nimi pracovať, poprípade výšku platu vyjednávať, na čo použijete svoje pripravené argumenty.

  Zvoľte vhodný čas

  Dôležitý je timing! Ako odhadnúť, kedy sa za šéfom zastaviť? Žiadosť o vyšší plat nenechávajte na náhodu a dobre sa na to pripravte. Sledujte šéfove nálady a vystihnite ten najlepší moment.

  Prekvapte ho. Ak bude vedieť, že sa za ním chystáte, získa čas na prípravu vlastných protiargumentov a výhovoriek, prečo by k zvýšeniu nemalo dôjsť.

  Ak už nastal deň D, choďte za ním hneď ráno, keď začína svoju prácu a je väčšia šanca, že na vás bude mať čas. Tiež je výhodou, ak v práci je čo najmenej kolegov, nemusia vedieť o každom vašom kroku, ani o tom, že riešite svoje platové ohodnotenie.

  O vyšší plat žiadajte keď už prešlo dlhé obdobie (mesiace, roky) od posledného zvýšenia, rozšírili sa vám kompetencie, pribudla práca, zmenilo sa pracovné zaradenie, pretrváva dlhodobá spokojnosť zo všetkých strán na váš pracovný výkon, atď…

  Sebavedomie a odpovede

  Pred šéfom vystupujte sebavedome. Ste rovnocenní partneri a pri žiadaní o vyšší plat spolu dohadujete obchod, ktorý bude výhodný pre obe strany. Prezentujte svoje presvedčivé argumenty, čísla a požiadavky. Na každú otázku majte pripravenú odpoveď.

  Keď opäť raz prišla výplatná páska, z ktorej absolútne nemáte radosť a pôsobí demotivujúco, neváhajte. Začnite podnikať kroky, aby ste túto situáciu zmenili a zabojujte o taký plat, aby vám robil zadosť a podnietil vás ešte k väčšiemu výkonu. Niekedy stačí naozaj málo, a to nájsť v sebe odvahu zaklopať na šéfove dvere.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články