Viac

  O zbytočných výdavkoch a hľadaní peňazí do vášho rozpočtu

  Ach tie peniaze. Ženieme sa za nimi už od nepamäti. Za predstavou bohatstva a dostatku. A aj keď je pravda, že za peniaze sa všetko kúpiť nedá, zabezpečia nám dôstojný život. Pre seba aj pre rodinu. Mnohí ľudia však obracajú každé euro a neustále riešia, odkiaľ peniaze vziať. Poďme sa pozrieť na pár spôsobov, ako peniaze ušetriť a nájsť úniky. Veľa ľudí totiž míňa peniaze, ktoré ani nemá. Buď sú to všelijaké pôžičky alebo míňanie kvôli závisti, pretože vidia čo všetko má ich sused či kamarát. A chcú to mať tiež. Chodiť pravidelne do kina, dennodenne na kávičky či do reštaurácie a nakupovať všemožné zbytočnosti. Lenže, treba si uvedomiť, že chodenie do kina, ani do kaviarní či reštaurácii nie je povinnosť. Je to výsada. Dobre to povedal Zdeněk Pohlreich: “Bez peněz do hospody nelez.”

  Základ je obmedziť svoje výdavky. Robte si preto mesačný rozpočet a sledujte kam ide každé vaše euro. Polovica príjmu by mala vystačiť na všetky vaše povinné výdavky – nájom, energie, hypotéku, stravu, dopravu… . Ak to nedokážete, zapisujte si svoje výdavky. Každú jednu položku. Každé posedenie, každý výlet, každé vyrazenie si večer do ulíc či každý zbytočný nákup. Možno budete prekvapení, kam sa kotúľajú peniaze, ktoré potom nemáte na podstatnejšie veci.

  Nakupujte s rozumom. Vždy si spíšte zoznam, čo idete kúpiť a nenechajte sa zlákať na položky mimo neho iba kvôli nejakej zľave či pestrej reklame. Idete predsa iba pre to, čo potrebujete. To, čo uvidíte priamo na predajni, bude určite zbytočné. Ináč by ste to v tom zozname mali.

  Požičiavajte si uvážene. Na bývanie, rekonštrukčné práce a v nevyhnutnom prípade spotrebiče, bez ktorých sa nezaobídete. No nový televízor či dovolenka pri mori nutnosťou nie je. Nepožičiavajte si na to, pretože momentálna radosť pominie a ostane povinnosť splácania, ktorá už taká príjemná nie je a zaťaží váš rozpočet. A podvedomie. Radšej si na to odkladajte a našporte si. Berte to ako splácanie pôžičky.

  Ďalšími zbytočnosťami sú zlozvyky a neresti. Skoncujte so závislosťami, cigaretami, alkoholom, erotickými službami, hazardom či platbami do rôznych hier. Spočítajte si, koľko vás to stojí a možno dôjdete k zaujímavej sume, ktorá by sa vám hodila na niečo iné.

  Šetrite na doprave. Ako sa hovorí, poniektorí ľudia chodia autom ešte aj smeti vyhodiť. Spočítajte si, či vás vyjde lacnejšie cesta autobusom alebo autom. Taktiež, či je nutné, aby ste šli na nákup autom do nejakého supermarketu a či vám nestačí prejsť sa do obchodu, ktorý máte na sídlisku. Ušetríte cestu tam aj nazad. Je rozumnejšie nakúpiť si na niekoľko dní dopredu, ako chodiť nakupovať denne.

  A na záver investovanie. Vždy sa poraďte s odborníkom, ktorý analyzuje vaše príjmy a výdavky a ušije vám produkt na mieru. Zváži riziká, poplatky, investičnú stratégiu. Musíte však mať jasný cieľ.

  Každopádne NEMÍŇAJTE VIAC, NEŽ ZAROBÍTE.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články