Viac

    Poznajte rozdiel medzi bytom a apartmánom

    Keď sa povie apartmán, mnohí si predstavia dovolenku. Apartmány sú však vyhľadávané aj ako dlhodobé bývanie, kde sa dá prihlásiť trvalý pobyt, preberať pošta či financovať bývanie hypotékou. Aký je však rozdiel medzi apartmánom a bytom?

    • Apartmán je klasifikovaný ako nebytový priestor, pretože nespĺňa niektoré aspekty, ako napríklad svetlotechnickú normu
    • Byt je obytná plocha na bývanie, ktorá spĺňa všetky normy, vrátane svetlotechnickej normy

     V územnom pláne každého mesta je určený pomer medzi bytovými a nebytovými priestormi. Keď sa tento plán naruší, developer nemôže kolaudovať. A apartmány vznikajú aj kvôli tomu, aby sa tento pomer naplnil.

    Apartmány sú častokrát orientované na sever a preto do nich neprenikne toľko denného svetla, koľko vyžadujú hygienické normy. 1/3 obytnej plochy totiž musí byť presvetlená aspoň na hodinu a pol denne. V prípade, že vám nevadí málo svetla, sa nemusíte kúpy apartmánu báť. Ide o bytovú jednotku s príslušenstvom a výhodou pre vás bude cena. Za rovnakú plochu v prípade bytu totiž zaplatíte viac. Nevýhodu môže byť, že budete bez parkovacieho miesta.

    Ako sme spomínali vyššie, v apartmáne si môžete nahlásiť trvalý pobyt, ktorý môže mať občan v budove označenej súpisným, alebo súpisným a orientačným číslom. Môže ísť o budovu určenú na bývanie, ubytovanie či individuálnu rekreáciu. Apartmán sa do katastra zapisuje ako byt, s poznámkou, že ide o apartmán. Ten môžete využívať aj ako sídlo spoločnosti a pri kúpe si môžete uplatniť odpočet DPH.

    A čo financovanie? Banky hľadia na apartmány väčšinou ako na nebytový priestor, určený na bývanie. Rozhodujúci je znalecký posudok, príjem žiadateľa a ďalšie náležitosti. Každopádne, banky poskytujú aj financovanie apartmánov. Stretnúť sa môžete aj s výrazom štúdio, ktoré je však väčšinou len miestnosťou s kuchynkou a sociálnym zariadením. 

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články