Viac

  Obchod roka v realitách – 240 miliónov $ za penthouse v New Yorku

  Najdrahšiu americkú nehnuteľnosť si kúpil miliardár Ken Griffin. Nejde pritom o jeho jedinú investíciu v realitách.

  Najdrahšiu americkú nehnuteľnosť si kúpil miliardár Ken Griffin. Nejde pritom o jeho jedinú investíciu v realitách.

  Po vrecku sa totiž v rovnakom štýle buchol aj na anglickej pôde a hneď v susedstve kráľovnej.

  Netrvalo dlho, rok sa ešte ani poriadne nerozbehol a len niekoľko dní po kúpe jednej z najdrahších rezidenčných nehnuteľností v Londýne odkúpil zakladateľ spoločnosti Citadel aj newyorský penthouse za takmer 240 miliónov dolárov v projekte 220 Central Park South.

  Apartmán s rozlohou neuveriteľných vyše dvetisíc štvorcových metrov mu poskytne domov v New Yorku, kde Griffin trvale pôsobí. Predajná cena z tejto transakcie robí nový Griffinov domov jedným z najdrahších bytov v Amerike.

  „Griffin je rozhodne celosvetovým lovcom trofejí a odkúpil nehnuteľnosť, ktorá dnes bude v New Yorku budovou číslo jedna,“

  povedala Donna Olshanová, prezidentka spoločnosti Olshan Realty Inc.

  „Nemyslím si však, že tento obchod hovorí niečo o skutočnom stave na trhu. Je to len jeden obchod, v každom prípade klobúk dole pred developermi, že sa im podaril podobný predaj.“

  Začiatkom tohto mesiaca už pritom Griffin zaplatil približne 120 miliónov dolárov za takmer 200-ročné sídlo s výhľadom na londýnsky St. James’s Park, ktorý je asi päť kilometrov od Buckinghamského paláca. Budova zahŕňa telocvičňu, bazén a rozšírenie podzemia.

  Ken Griffin začal obchodovať už na univerzite

  Päťdesiatnik Ken Griffin začínal kariéru obchodovaním s dlhopismi, a to ešte z jeho internátnej izby na Harvardovej univerzite.

  Rodák z Floridy následne v roku 1990 založil spoločnosť a fond Citadela a rozšíril ju na globálnu spoločnosť, ktorá spravuje hedgeové fondy a je tvorcom trhu.

  Podľa indexu Bloomberg Billionaires predstavuje jeho majetok hodnotu takmer desať miliárd dolárov.

  Vo svete realít nie je Griffin vôbec žiadnym začiatočníkom a hoci sa sumy za nedávne obchody zdajú v súčasnej situácii premrštené, má cit aj pre tento biznis a nie je v ňom nováčikom.

  Celkovo investoval do realít v New Yorku a v Chicagu už viac ako 500 miliónov dolárov, a to bez najnovších nákupov.

  Okrem toho investície smerovali napríklad do dvoch podlaží hotela Waldorf Astoria v Chicagu či do penthousu na Miami Beach.

  Na rodnej Floride dokonca investoval do nehnuteľností približne 230 miliónov dolárov.

  Svoju investičnú stratégiu smeruje aj na svet umenia. V roku 2016 kúpil diela od Jacksona Pollocka a Willema de Kooning z nadácie Davida Geffena za približne 500 miliónov dolárov.

  Je tiež aktívnym filantropom, ktorý daroval viac ako 600 miliónov dolárov na vzdelávacie a kultúrne účely vrátane Art Institute of Chicago či do Whitneyho múzea amerického umenia na Harvardovej univerzite.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články