Viac

  Novinky z veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas 2019

  Veľtrh spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas sa už dávno netýka len domácich spotrebičov. Začiatkom roka sa stal najvýznamnejším autosalónom v USA.

  Veľtrh spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas sa už dávno netýka len domácich spotrebičov. Začiatkom roka sa stal najvýznamnejším autosalónom v USA.

  Firmy tam totiž predvádzajú svoje elektrické vozidlá. Niektoré sú slepou uličkou vývoja, iné však ponúkajú zaujímavý pohľad do budúcnosti.

  CES 2019

  Na CES 2019 bolo možné vyskúšať jazdu rôznymi autonómnymi vozidlami. Testujú sa už roky a ich tvorcovia pevne veria, že okolo roku 2030 minimálne vo veľkých mestách nahradia taxikárov.

  A nahradia aj taxíky v zmysle klasických áut. Mnohé robotické samoriadiace vozidlá sú totiž skôr akési malé kapsuly pre jednu alebo dve osoby.

  Nemusíte sa trápiť s miestom na zaparkovanie svojho auta, jednoducho privoláte najbližšiu kapsulu a ona vás odvezie na zvolené miesto. Takýto systém v mnohom odľahčí aj zapchaté ulice.

  CES však nevyužívajú len futuristické firmy, ale tiež klasické automobilky. Napríklad Audi pútalo pozornosť so svojím elektrickým modelom e-tron.

  Nejazdilo, ale stálo na mieste a predvádzalo možnosti zábavy pasažierov. Bolo v ňom spustené domáce kino a auto ukazovalo synchronizáciu podvozka so špeciálnymi efektmi.

  Hýbalo sa hore a dole podľa toho, aká akcia sa vo filme práve odohrávala.

  /data/MediaLibrary/articles/14668/hyundai-2.png

  zdroj: Hyundai

  Chodiace auto

  Najväčšiu pozornosť však vzbudil Hyundai s naozaj nezvyčajným konceptom Elevate.

  Toto auto má kolesá na konci štyroch robotických nôh, ktoré sú počas jazdy normálne zložené pod blatníkmi. Elevate sa tak na prvý pohľad nelíši od bežných áut.

  Len čo však príde k prekážke, s ktorou si auto neporadí, postaví sa na tieto robotické nohy a prekročí ju.

  Koncept je určený v prvom rade pre záchranárov, po prírodných katastrofách sa s ním dostanú aj do ťažšieho terénu.

  Auto tiež dokáže prekročiť múr do výšky 1,5 metra. Ďalšie využitie vidí Hyundai napríklad pri newyorskej taxislužbe.

  Takéto auto vyjde sčasti aj po schodoch a pohodlne naloží povedzme pasažiera na vozíku.

  /data/MediaLibrary/articles/14668/hyundai-1.jpg

  zdroj: Hyundai

  Lietajúci policajti

  CES 2019 sa však neobmedzoval iba na jeden živel. Autonómne vozidlá totiž nemusia jazdiť len po zemi, ale pohybujú sa aj vo vzduchu.

  Nejde už len o drony na trávenie voľného času či na donášku malého nákladu. Čoraz viac sa lietajúce zariadenia presadzujú v doprave pasažierov. A nie sú to len prototypy.

  Ruská firma Hoversurf ukázala novú verziu lietajúceho vozidla Scorpion, ktoré už používa aj dubajská polícia. Princíp pripomína dron s vrtuľami na konci štyroch ramien.

  Uprostred je sedadlo a ovládacie prvky. Scorpion môže lietať vo výške 5 metrov rýchlosťou až do 100 km/h. Batéria mu umožňuje let v dĺžke 10 až 25 minút v závislosti od počasia a od hmotnosti pilota.

  Možno zvoliť aj let bez pilota s ovládaním na diaľku – v takom prípade vydrží Scorpion vo vzduchu až 40 minút na jedno nabitie.

  Cena takéhoto lietajúceho vozidla je 150 000 dolárov a po zložení zálohy 10 000 dolárov vám ho dodajú v priebehu 2 až 6 mesiacov.

  /data/MediaLibrary/articles/14668/dubai-police.jpg

  zdroj: Hoversurf


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články