test
Viac

  Pre umelca i podnikateľa je odlúčenie od rodiny to najťažšie

  Aspoň pre mňa. Keď opúšťate v noci rodinu, aby ste ráno na druhom konci Slovenska odohrali niekoľko predstavení a zarobili peniaze, bolí to. Hlavne keď máte malé deti...

  Aspoň pre mňa. Keď opúšťate v noci rodinu, aby ste ráno na druhom konci Slovenska odohrali niekoľko predstavení a zarobili peniaze, bolí to. Hlavne keď máte malé deti.

  Odlúčenie je však súčasť vašej práce

  Už ako študent som kráčal nočným mestom s taškou na vlak a závidel všetkým tým rodinám, ktoré za rozsvietenými oknami v pohode večerali. Cestovanie a odlúčenie sa stalo súčasťou môjho života.

  Poďme ale do súčasnosti

  Celý tento týždeň som hral na západnom Slovensku. Syn bol u dedka na jarných prázdninách a tak sme si užili spoločnú cestu a žiaľ aj pokazené auto. Dcérku a manželku som však videl až v sobotu.

  Áno máme Skype, máme telefón. Nič však nenahradí osobný kontakt a spoločné chvíle. Život ubieha veľmi rýchlo, deti rastú a za našu prácu platíme krutú daň. Odlúčenie.

  Áno, podnikať a cestovať nemôže hocikto. Na to musíte mať guráž, odvahu a silu. Ešte viac potrebujete akúsi vnútornú morálku, rozvahu a pokoj. Musíte sa naučiť chrániť sa v osamotení od zlých vecí a sústrediť sa na to dobré.

  Denne cestujete, pracujete, prespávate, telefonujte, cvičíte v posilňovniach, plánujete… Je vám často smutno, často máte o sebe pochybnosti, neviete, ako ďalej. To všetko prináša táto práca a odlúčenie od rodiny.

  Avšak bez práce nie sú koláče a kto nič nerobí, nič ani nepokazí. Ak sa chcete posúvať dopredu musíte dopredu ísť.

  Často sa vám odrazu stane, že máte úspech, lebo ste sa nevzdali a zaslúžite si ho. Navigáciu nepotrebujete, lebo už poznáte každú slovenskú cestu. Viete si poradiť za hodinu s problémom, ktorý by „domasedov“ odstavil aspoň na mesiac.

  Nie ste chorý, lebo ste neustále v pohybe. Máte nadhľad, lebo ste neustále medzi ľuďmi a komunikujete, premýšľate…

  Odlúčenie je však kruté a často veľmi bolí. Preto sa snažíte pracovať tak, aby bolo čo najkratšie. Snažíte sa pracovať efektívne, spoľahlivo, múdro. Chránite si kvalitu svojej práce a svoju povesť, aby si vás ľudia vážili a radi s Vami spolupracovali.

  Ak v sebe nájdete vnútorný pokoj a istotu, ak ste spoľahlivý a vytvárate kvalitu, ľudia s vami skutočne radi spolupracujú.

  Ak stojíte za to a vážite si sám seba, ľudia sú ochotní za vašu prácu zaplatiť a nie je to zďaleka už iba o peniazoch. Je to o dôvere a spoľahlivosti. Objednajú vás, lebo majú istotu, že prídete a sľúbené aj spravíte.

  Ak máte rodinu, deti alebo niekoho na kom vám záleží, odlúčenie je ťažké a bolestivé. Je to o to ťažšie o čo sa Vám menej darí. Ak je však vaša práca kvalitná a efektívna, ak je dobre naplánovaná a urobená, dýcha sa Vám ľahšie.

  Keď tvrdo pracujete, lepšie znášate každú obeť. Je lepšie týždeň makať po celom Slovensku ako týždeň doma bedákať. Je lepšie zarobiť si peniaze, ako si ich požičať.

  Odlúčenie veľmi bolí, ale učí vás obrovskej sebadisciplíne, podnikavosti a snahe. A to je ten hnací motor, čo vás posúva dopredu. Nebojte sa odlúčenia. Bojte sa nudy, lenivosti a výhovoriek.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor: MgA. Alexander Pallesitz
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články