Viac

  Počet startupových jednorožcov raketovo rastie. Pozrite si rebríček

  Startupy predstavujú novozaložené spoločnosti, rýchlo sa vyvíjajúce a prinášajúce podnikateľský zámer, ktorý sa nachádza aspoň v štádiu nápadu. Má potenciál byť speňažený a snaží sa inovatívnym spôsobom riešiť situáciu na trhu, či podnikateľský problém.

  Startupy predstavujú novozaložené spoločnosti, rýchlo sa vyvíjajúce a prinášajúce podnikateľský zámer, ktorý sa nachádza aspoň v štádiu nápadu.

  Má potenciál byť speňažený a snaží sa inovatívnym spôsobom riešiť situáciu na trhu, či podnikateľský problém.

  Najúspešnejšie startupy, ktorým sa podarí dosiahnuť hodnotu spoločnosti minimálne 1 miliardu dolárov sa označujú pojmom „unicorn“, čiže „jednorožec“.

  Ich počet v súčasnosti rastie raketovým tempom. Zatiaľ čo v roku 2014 bolo takýchto spoločností 45, o dva roky neskôr v roku 2016 ich už bolo 147.

  Pred rokom to bolo 279 spoločností a v apríli tohto roku sa ich počet vyšplhal na 342. Hodnota všetkých jednorožcov dosahuje takmer 1,1 bilióna dolárov.

  Takmer polovica svetových jednorožcov pochádza z USA nasledovaných Čínou, ktorá má impozantný zoznam vysoko hodnotných startupov.

  Okrem šiestich hlavných krajín naznačených v grafe zvyšok sveta zahŕňa len desatinu svetových jednorožcov.

  Podiel startupových jednorožcov podľa jednotlivých krajín (ks, %)

  /data/MediaLibrary/articles/15275/grafik1.png

  Zdroj: Visualcapitalist.com/Unicorn Tracker by CB Insights

  Najhodnotnejším svetovým jednorožcom je s hodnotou 75 miliárd dolárov čínska spoločnosť Bytedance, ktorá prevádzkuje video platformu TikTok.

  Je materskou spoločnosťou najobľúbenejšej mediálnej stránky v Číne Toutiao majúcou viac ako 700 miliónov registrovaných a 120 miliónov aktívnych používateľov a využívajúcou umelú inteligenciu na to, aby čitateľom poskytla obsah na mieru priamo pre nich.   

  Z amerických spoločností je najhodnotnejší Uber s hodnotou 72 miliárd dolárov.

  Spoločnosť prevádzkuje po celom svete dopravnú aplikáciu, t. j. určitú alternatívu taxi služby a umožňuje spotrebiteľom so smartfónmi zadávať žiadosti o jazdu, ktoré sú následne odovzdané šoférom zapojených do siete Uber.

  Najviac jednorožcov pôsobí v oblasti internetových služieb, e-Commerce, finančných technológií a zdravotnej starostlivosti.

  Trhová hodnota Top 10 jednorožcov (v mld. USD)

  /data/MediaLibrary/articles/15275/grafik2.png

  Zdroj: Visualcapitalist.com/Unicorn Tracker by CB Insigh


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články