Viac

    Scenár finančnej krízy z roku 2008 je vylúčený

    Začiatkom týždňa došlo pri viacerých aktívach na finančných trhoch k prudkému poklesu, no zdá sa, že paniku už máme za nami. Rýchla a efektívna intervencia niekoľkých centrálnych bank, najmä Bank of England a Swiss National Bank, totiž pomohla začiatkom týždňa stabilizovať trhy.

    Začiatkom týždňa došlo pri viacerých aktívach na finančných trhoch k prudkému poklesu, no zdá sa, že paniku už máme za nami.

    Rýchla a efektívna intervencia niekoľkých centrálnych bank, najmä Bank of England a Swiss National Bank, totiž pomohla začiatkom týždňa stabilizovať trhy.

    Napriek tomu je isté, že volatilita na trhu zostane a po dobu niekoľkých nasledujúcich týždňov bude aj naďalej pomerne vysoká.

    Niet preto pochýb, že investori budú aj naďalej investovať do bezpečných prístavov, ako zlato alebo japonský jen. Libra je pravdepodobne prvou obeťou Brexitu, no v prípade, ak dôjde v rokovaniach o brexite k rýchlej dohode, môže sa rýchlo zotaviť.

    Scenár novej finančnej krízy je podľa môjho názoru vylúčený. Investori si sú dobre vedomí, že súčasná situácia nemá nič dočinenia s krízou v rokoch 2007-2008.

    Európsky bankový sektor je pevný, a to najmä v kľúčových krajinách. Rovnako neprichádza do úvahy žiadne riziko nedostatku likvidity.

    Neistota samozrejme nie je pre investorov dobrou správou a môže znižovať hospodársky rast Európskej únie. Hlavnou prioritou politikov by preto malo byť uistiť investorov rýchlym predložením plánov upravujúcich budúce vzťahy medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou.

    Bankové akcie si minulý týždeň prešli drsným obdobím. Dôvodom bola obava, že tento sektor by mohol byť výsledkom referenda v Spojenom kráľovstve zasiahnutý najviac.

    Napriek tomu by Brexit mohol pre európske banky znamenať veľmi dobrú správu. Potom, čo Londýn začne s procesom vystupovania z EÚ, Británia si bude musieť do dvoch rokov nájsť a vyrokovať dohodu o finančných službách, tak aby britské banky mohli vykonávať svoju činnosť na európskom kontinente.

    Nepredpokladá sa že dohoda bude uzavretá krátkom čase. Avšak investori by si mali uvedomiť, že neexistuje ani dohoda o finančných službách medzi Európskou úniou a Švajčiarskom.

    Švajčiarske banky sú nútené používať svoje dcérske spoločnosti v Londýne, ktoré ponúkajú ich finančné služby pre európskych občanov.

    Európske banky preto majú možnosť využiť dočasný odchod britských bánk z trhu na získanie ich trhového podielu. Najmä v oblasti privátneho bankovníctva. Brexit by teda mohol byť aj pre európske banky dobrou správu zo podmienky, že sa chopia tejto novej príležitosti. Nie je však isté, či si to dostatočne uvedomujú.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor: Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank
    • Zdroj: Saxo Bank

     

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články