Viac

  Slovák ušetrí mesačne priemerne 94 eur, viac odložia len Rakúšania

  Ľudia na Slovensku si čoraz menej odkladajú peniaze doma „pod vankúš“

  Slováci v súčasnosti viac dôverujú bankám ako v minulých rokoch, keďže odkladanie peňazí doma „pod vankúš“ alebo do trezora je na ústupe a preferuje ho 24 % opýtaných, zatiaľ čo v roku 2014 si peniaze doma odkladala až tretina Slovákov.

  Menej populárne je vkladanie peňazí do životného poistenia, resp. kapitálového zaistenia. V roku 2015 vzrástol záujem o sporiace účty a momentálne ich využíva 56 % Slovákov, čo je značne viac ako v posledných štyroch rokoch. Rovnako je možné sledovať výrazný nárast investovania peňazí do nehnuteľností a do fondov.

  Až 83 % opýtaných si myslí, že má svoje mesačné výdavky pod kontrolou, na druhej strane tretina z nich odpovedala, že často minie viac peňazí mesačne ako plánovala.

  „Tempo rastu slovenskej ekonomiky oproti vlaňajšku zrýchlilo a oživenie trhu práce pokračuje. Miera nezamestnanosti klesá, k čomu prispieva dynamická tvorba nových pracovných miest, a zároveň reálne mzdy rastú tempom 2,5 %, čo pomáha zvyšovať disponibilné príjmy domácností. Tie môžu byť použité na spotrebu, ale aj na sporenie,“

  povedala Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

  Slováci stále patria k šampiónom v regióne

  Na Slovensku sme si v tomto roku ušetrili o niečo menej v porovnaní s minulým rokom. Slovák si v roku 2015 odložil o 2 eurá menej, a teda priemerne 94 eur mesačne. Stále je to však viac ako vo väčšine okolitých krajín, lepší sú len Rakúšania.

  koľko peňazí si odložiť

  Menej ako vlani sporia okrem nás aj Maďari, polepšili si Rakúšania, Česi aj Rumuni. Spokojnosť Slovákov s nasporenou sumou oproti minulému roku stúpla, spokojnejší sú muži ako ženy. To spôsobuje fakt, že muži sú schopní odložiť každý mesiac približne o 23 eur viac. O niečo viac si dokážu dať bokom mladí ľudia od 15 do 29 rokov (100 eur), menej ľudia nad 50 rokov (92 eur).

  Približne 7 % Slovákov si nedokáže mesačne odložiť ani euro. Finančné zabezpečenie v prípade núdze je najväčšou motiváciou sporenia v celom regióne

  Najväčšou motiváciou nielen pre Slovákov (94 %), ale pre ľudí zo všetkých sledovaných krajín, je finančné zabezpečenie v prípade núdze. Okrem toho Slováci sporia aj na iné veci.

  Na druhom mieste možno pozorovať nárast sporenia na menšie či väčšie nákupy a na rekonštrukciu bývania. Dve tretiny ľudí odkladá peniaze bokom, aby si mohli dovoliť kúpiť niečo v budúcnosti. Na dovolenku sporí takmer tretina opýtaných.

  Ak by mali Slováci k dispozícii 750 eur navyše, až 67 % by ich odložilo na sporiaci účet, knižku alebo kartu. Ak by mal priemerný Slovák k dispozícii mesačne o 10 % viac peňazí ako v súčasnosti, odložil by ich bokom. Iba štvrtina Slovákov by ich radšej minula.

  Najviac ľudí, ktorí by si chceli nadbytočné peniaze odložiť je vo veku od 15 do 29 rokov. Prekvapivo, až polovica populácie sa vyjadrila, že ak by mala mesačne k dispozícii o 10 % menej peňazí ako momentálne, míňala by menej a odložila bokom rovnakú sumu ako teraz.

  spotrebny uver

  Mladí ľudia sú ochotnejší riskovať

  Aj keď stále platí, že Slováci sú dlhodobo verní menej rizikovým produktom, čoraz viac z nich investuje svoje peniaze s očakávaním vyššieho výnosu.

  Najodvážnejší sú mladí ľudia do 29 rokov (22 %), naopak najkonzervatívnejší sú ľudia nad 50 rokov (92 %). Všeobecne je vzťah Slovákov k investíciám do cenných papierov, dlhopisov a fondov zväčša neutrálny, pozitívne ich vníma takmer štvrtina opýtaných.


  • zdroj: Slovenská sporiteľňa
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články