today-is-a-good-day
Viac

    Spomienka na prvé mobily, alebo aj takto pokročila doba

    Pamätáte si na ten boom v 90. rokoch? Keď na slovenský trh prišiel Eurotel a v roku 1997 Globtel, ktorý o rok neskôr ponúkol prvý mobil na paušál za jednu korunu? Konkrétne šlo o Ericsson GA 628.

    Prvý mobilný hovor prebehol v roku 1991 v priamom televíznom prenose vo vtedajšom Československu. V sieti Eurotel si zatelefonovali z Prahy do Bratislavy František Mikloško a Dagrmar Burešová – v tej dobe šéfovia Českej a Slovenskej národnej rady.

    Mobil mal vtedy málokto. Mobily za korunu, dobíjacie Easy karty, drahé paušály, volania, smsky, wap služby. Do niektorých mobilov sa zakladali SIM karty celé, nie iba ten malý vylomený kúsok s čipom. Oproti dnešným mobilom boli tie prvé dosť pevné, odolné a batérie mali dobrú výdrž. Ponúkali mnoho dní bez nabitia. A nesmierne pracné písanie SMS správ, pretože ku každému písmenu ste sa museli preklikať.

    Keď prišli prvé reklamy v televízii, rádiách a na letákoch na mobily za korunu, tak nie každý to pochopil správne. Poniektorí ľudia prišli do predajní a chceli si vziať rovno niekoľko mobilov. Nevedeli, že je to na paušál a čo to presne znamená.

    Aj keď mali mobilné telefóny čiernobiele nedotykové displeje, nebol v nich internet, ani hudobný playlist, ani aplikácie sociálnych sietí, ani stovky obrázkov a pozadí, tak sa dali všemožne vyčačkať. Napríklad na Nokiu 3310 sa dalo kúpiť množstvo výmenných krytov, existovali rôzne prívesky, obaly, šnúrky na krk alebo nálepky, ktoré sa umiestnili zo zadnej strany mobilu a keď prichádzal hovor, tak blikali. Z niektorých mobilov trčala obria anténa, z niektorých nie. V niektorých mobiloch sa dal hrať had, v niektorých hanojské veže, bakarat alebo fazule, ktoré hráč premiestňoval z jednej misky do druhej. A stačilo to.

    Ak ste pamätníci, určite ste zažili skladanie melódií v mobile a pamätáte si aj na boom prvých polyfónnych zvukov. Aj na to, aký stres bol na chvíľu zapnúť wapko a stiahnuť si z internetu nejaký čiernobiely obrázok alebo melódiu, pretože to strašne žralo kredit. Tie paušály boli fakt drahé. Aj funkcia clip a clear niečo stála a bolo ich treba aktivovať zaslaním kódu. Aj pamäť na smsky či kontakty bola obmedzená. Nezabudnuteľní je taktiež zvuk tlačidiel na Nokii, aj posielanie mp3 cez infraport, keď prišli lepšie mobily. No trvalo to večnosť. A samozrejme prvé vyklápačky od Motoroly a od Ericssonu boli veľká paráda a imidž. Mnohé mobily mali futuristické a netypické tvary, či už Nokia, Sagem, Xelibri, Vertu.

    Vždy bolo veľké halo okolo mobilných noviniek. Keď technika napredovala. Či už to boli polyfónne melódie, farebné displeje, prvé fotoaparáty k mobilom, neskôr zabudované fotoaparáty v mobiloch a prvé symbianové smartphony. A ako sa postupne vylepšovali fotoaparáty, pribúdalo množstvo hier, aplikácií a modelov. Tiež obchodov a výkupov.

    A je zaujímavé sledovať práve na mobiloch, ako technika napreduje. Ako sa mení doba. Uvidíme, aké technológie pribudnú za 10 – 20 rokov. Už teraz sú dychberúce a mobilné novinky vychádzajú každú chvíľu. Vždy ponúkajú niečo nové, no aj tá cena tomu zodpovedá.

    V dnešnej dobe je mnoho zberateľov, ktorí hľadajú staré mobilné telefóny a keď si pozriete, za koľko sa tieto mobily ponúkajú a za aké sumy sú zberatelia ochotní ich získať, tak možno ľutujete, že ste ich vyhodili.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Predchádzajúci článokNekŕmte trollov a majte pokojný spánok
    Ďalší článokInvestovanie do ZLATA

    Podobné články