today-is-a-good-day
Viac

    Nekŕmte trollov a majte pokojný spánok

    Nikdy nekŕmte trollov píšu mnohí bloger, marketeri, správcovia sociálnych sietí, majitelia eshopov a ďalší. Za takýmto profilom sa môže schovávať niekto nasadený od konkurencie, závistlivý kamarát, niekto kto sa cíti ukrivdene alebo človek, ktorého to iba baví. Spoločný menovateľ je to, že takého človeka nikdy nepresvedčíte a nenakloníte na svoju stranu. Aj keby ste do debaty dali nepriestrelné argumenty. Tam totiž ide o princíp. Hovoríme o kadejakých fejkových profiloch, za ktorými sa schovávajú zbabelí záškodníci, píšuci negatívne komentáre, recenzie alebo sa vysmievajú, nadávajú, urážajú. Ich nezaujíma ani pravda, ani rozumná debata. A takým ľuďom netreba odpovedať. Rovno ich na svojom profile zablokujte a je to. Vaša stránka, vaše ihrisko = vaše pravidlá. Je to zároveň návod ako sa nezblázniť, neprísť o nervy a pokojne spať.

    Pekne to povedal americký herec Denzel Washington: “Keď ťa diabol ignoruje, tak vieš, že robíš niečo zle.” Takže keď sa pre diabla stanete obľúbencom a chce si pre vás prísť osobne, tak je to možno preto, že to robíte dobre. Pretože ako sa hovorí, aj závisť si treba zaslúžiť. A so závisťou je častokrát spojená zlomyseľnosť. Aj na sociálnych sieťach, aj v recenziách, aj v komentároch. V kradnutí identít, v zakladaní falošných profilov a v systematickom zhadzovaní toho druhého. Možno je to všetko aj tým, že sociálne siete umožňujú každému za niečo sa schovať. Pri registrácii od vás nevyžadujú občiansky preukaz ani overenie totožnosti a tak môže každý veselo písať a šíriť čo sa mu zachce a pod akým menom chce. Bez strachu, že by ste možno prišli na to, že sa denne míňate na ulici, v obchode, v triede, v práci, vo výťahu, zdravíte sa, usmievate sa na seba, ste dobrí kamaráti… a pritom netušíte, že je to práve on. Ten, kto sa vám snaží robiť nervy a zo života peklo. Zhadzovať vašu snahu.

    Ak niečo robíte, trollom sa nevyhnete. Podstatné je, ako sa k tomu postavíte. Zároveň si však treba uvedomiť, že nie každý, kto s vami nesúhlasí, je troll. Musíte rešpektovať aj iný názor, no to uvidíte podľa samotnej diskusie. Či je vecná a slušná, alebo niekto iba chce zámerne šíriť nenávisť pre svoje potešenie. Alebo obťažovať zraniteľných ľudí, kde sa to môže skončiť aj tragicky.

    Takýchto trollov však využívajú aj kyberútočníci. Uverejňujú kontroverzný obsah a k nemu pridajú aj nejaký link ako zdroj. No keď naňho kliknete, môže ísť o malvér.

    Troll sa cíti bezpečne, keď je utajený a robí to, čo by sa v skutočnom živote neodvážil. Môže sa to však zvrhnúť aj na šikanu, pri ktorej nepociťuje výčitky svedomia a neuvedomuje si následky. Nevie sa vžiť do kože toho druhého. Neprilievajte preto benzín do ohňa, v podobe diskusie s takýmto človekom. O to mu totiž ide a tým rastie. Troll nechce diskutovať, chce škodiť a vyvolávať hnev či hádku.

    Sociálne siete majú nástroje, pomocou ktorých môžete takýchto trollov nahlásiť, ak šíria nenávisť alebo porušujú pravidlá. Trestom im bude dočasné zablokovanie alebo trvalý ban. Mnohé portály majú jasne stanovené pravidlá či etický kódex. Takže pri nevhodnom správaní takýchto ľudí ihneď vylúčia z komunity. Ak takýto trolling prerastie do šikany, sexuálneho obťažovania či rasových útokov, môžete sa obrátiť na políciu. Existuje totiž trestný čin – nebezpečné elektronické obťažovanie. Pri ponižovaní, zastrašovaní, šikane či zverejňovaní záznamov osobnej povahy hrozí až trojročný trest za mrežami.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články