test
Viac

  Spoznajte podceňované gombíkové batérie s výnimočnou silou a výdržou

  Gombíkové batérie sú drobné, no veľmi dôležité články. Disponujú mnohými zaujímavými výhodami, vďaka ktorým môžu poháňať mnohé bežné aj menej bežné prístroje.

  Poznáme ich aj pod pojmom mincové. Ide práve o tie nenápadné a pre mnohých neznáme malé, guľovité batérie, ktoré môžete nájsť napríklad po otvorení hodiniek alebo diaľkových ovládačov. Stretnúť sa však s nimi môžete aj pri počítačových čipoch, detských knihách a hračkách, kalkulačkách a mnohých ďalších elektronických výrobkoch. Schválne, rozhliadnite sa okolo seba v práci, na homeofficealebo kdekoľvek ste, kde všade ich využívate?

  Dlhá životnosť a vysoká kapacita

  Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale práve toto sú ich najväčšie plusy. Doslova klamú telom. V pomere k ich veľkosti naozaj vydržia poriadne dlho, a to pri odoberaní veľkých nárazových prúdov či tých nízkych. Tu ich výhody ale nekončia. Spomenúť môžeme aj zaujímavú teplotnú stabilitu, cenovú dostupnosť a vyššie napätie. Batérie lr 44 či lr 42 (ich ďalšie pomenovania) sa považujú za veľmi spoľahlivý zdroj energie. Ako alkalické batérie obsahujú mnohé aktívne zložky, oxid manganičitý a zinok. Disponujú pomerne nízkou kapacitou, takže ich nemusíte často vymieňať. 

  Ako sa v nich nepomýliť

  Medzi najznámejších výrobcov gombíkových batérií patrí napríklad firma Energizer. Medzi ich vlajkové lode patrí aj lítiová batéria cr2450s napätím 3V a rozmermi 24,5 x 5 mm. Práve toto napätie je známe pre lítiové články. Alkalické naopak disponujú napätím 1,5 V. Okrem nich ale v ponukách obchodov môžete nájsť aj články na báze oxidu striebra, tie s kladnou elektródou z uhlíka či zinkovzdušné články. A ako sa medzi nimi zorientovať? Každý z článkov nesie presné označenie: PR (zinkovzdušné), LR (alkalické), SR (na báze oxidu striebra), CR (lítiové) a BR (s kladnou uhlíkovou elektródou).

  Pokiaľ sa trápite s výberom gombíkovej batérie do určitého zariadenia, pozrite sa na konkrétne zariadenie na ktorom by malo byť napísané (prípadne v manuáli), aké batérie sú vyžadované a v akom množstve.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články