Gombíkové batérie sú drobné, no veľmi dôležité články. Disponujú mnohými zaujímavými výhodami, vďaka ktorým môžu poháňať mnohé bežné aj menej bežné prístroje.
Poznáme ich aj pod pojmom mincové. Ide práve o tie nenápadné a pre mnohých neznáme malé, guľovité batérie, ktoré môžete nájsť napríklad po otvorení hodiniek alebo diaľkových ovládačov. Stretnúť sa však s nimi môžete aj pri počítačových čipoch, detských knihách a hračkách, kalkulačkách a mnohých ďalších elektronických výrobkoch. Schválne, rozhliadnite sa okolo seba v práci, na homeofficealebo kdekoľvek ste, kde všade ich využívate?
Dlhá životnosť a vysoká kapacita
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale práve toto sú ich najväčšie plusy. Doslova klamú telom. V pomere k ich veľkosti naozaj vydržia poriadne dlho, a to pri odoberaní veľkých nárazových prúdov či tých nízkych. Tu ich výhody ale nekončia. Spomenúť môžeme aj zaujímavú teplotnú stabilitu, cenovú dostupnosť a vyššie napätie. Batérie lr 44 či lr 42 (ich ďalšie pomenovania) sa považujú za veľmi spoľahlivý zdroj energie. Ako alkalické batérie obsahujú mnohé aktívne zložky, oxid manganičitý a zinok. Disponujú pomerne nízkou kapacitou, takže ich nemusíte často vymieňať.
Ako sa v nich nepomýliť
Medzi najznámejších výrobcov gombíkových batérií patrí napríklad firma Energizer. Medzi ich vlajkové lode patrí aj lítiová batéria cr2450s napätím 3V a rozmermi 24,5 x 5 mm. Práve toto napätie je známe pre lítiové články. Alkalické naopak disponujú napätím 1,5 V. Okrem nich ale v ponukách obchodov môžete nájsť aj články na báze oxidu striebra, tie s kladnou elektródou z uhlíka či zinkovzdušné články. A ako sa medzi nimi zorientovať? Každý z článkov nesie presné označenie: PR (zinkovzdušné), LR (alkalické), SR (na báze oxidu striebra), CR (lítiové) a BR (s kladnou uhlíkovou elektródou).
Pokiaľ sa trápite s výberom gombíkovej batérie do určitého zariadenia, pozrite sa na konkrétne zariadenie na ktorom by malo byť napísané (prípadne v manuáli), aké batérie sú vyžadované a v akom množstve.