asd
Viac

  Top 10 hodiniek – najväčšie ikony

  Rebríček TOP 10 hodiniek …

  Pojmy „ikony hodiniek“ a „kultové hodinky“ sa používajú na referencie tých hodiniek, ktoré boli (a zároveň aj sú) atraktívne počas viacerých desaťročí a tým získavajú určitú dôležitosť a štýl.

  V prostredí hodiniek sú večnou klasikou, ktorá podstúpila počas týchto rokov drobné zmeny. Tými boli najmä drobné detaily týkajúce sa dizajnu alebo vnútra ciferníka.

  Hodinkový žurnalista Michael Balfour dokonca napísal na túto tému knihu v roku 2007 (Kultové hodinky: svetová pretrvávajúca klasika), v ktorej ukazuje čitateľom počet takýchto hodinkových ikon.

  Opísal hodinky, ktoré prijali „kultový status“ vďaka rôznym príčinám: od umelohmotných hodiniek Swatch až ku hodinkám Rolex Cosmograph Daytona sú tu zahrnuté všetky.

  Práve preto, že si myslím (a tiež cítim), že hodinky ako Swatch alebo dokonca hodinky Ingersoll´s Mickey Mouse boli pre trh s hodinkami a pre jednotlivých zákazníkov dôležité, rozhodol som sa tu uviesť zoznam mojich 10 takýchto ikon.

  Tento článok bližšie približuje najlepších 10 hodiniek, ktoré možno označiť ako ikony. Stále sa vyrábajú a zaraďujeme ich do luxusného segmentu hodiniek.

  Všetky hodinky v tomto zozname sú modelmi, ktoré oceníte ihneď, akonáhle vám priblížim značku alebo model ich číselníka.

  Medzi tieto modely patria hodinky 1964 911 (určené do športových áut), 1956 Eames (vhodné do kancelárií) a 1956 Ray-Ban Wayfarer, ktoré vhodne dopĺňajú vaše okuliare.

  Je ľahké ich identifikovať a nikdy nevyjdú z módy. Majú teflónový rez, ktorý ich chráni pred zmenami v móde a dokonca sa hodia ku módnemu štýlu. Pre ich dizajn, kvalitu a povesť sú uznávané celosvetovo.

  Môžete si klásť otázku – takýchto hodiniek je predsa mnoho! Ale tieto sú oddelené od tých, ktoré môžete považovať za „nudné“ a nevýrazné. Zatiaľ čo existujú ľudia, ktorí preferujú moderné hodinky alebo hodinky s dizajnom „out of the box,“ štatistiky návštevnosti tejto stránky potvrdzujú, že títo ľudia si všímajú práve ich opak.

  Tieto kultové hodinky stále vedia, ako zaujať tisícky nadšencov; dopyt po nich je stále vysoký. S vysokým dopytom tiež súvisí zaujímavá cena následného predaja. V niektorých prípadoch sa dokonca cena takéhoto modelu môže vyšplhať nad cenu nového modelu iba preto, že nemajú takúto vysokú funkcie schopnosť.

  V iných, viacerých prípadoch, hodinky na cene mierne stratia. Môže to nastať iba z krátkodobého hľadiska a z toho dlhodobého sa ich cena postupne zvyšuje. Musím však zdôrazniť, že nákup takýchto hodiniek je považovaný ako investícia, ktorá vyžaduje veľa znalostí.

  Vo väčšine prípadov je uskutočnená na dlhodobé obdobie. Sú však oveľa rýchlejšie spôsoby, ako zarobiť peniaze. V každom prípade, je to dobrý nápad, že takéto ikonové hodinky udržia hodnotu.

  Samozrejme, týchto 10 hodiniek nebude definitívny zoznam takýchto kultových hodiniek. S niektorými modelmi, ktoré som vybral, nemusíte súhlasiť, ale na konci článku môžete pridať svoje vlastné odporúčania, ktoré hodinky sem možno zaradiť.

  Rolex Cosmograph Daytona

  Ku hodinkám Rolex Cosmograph Daytona netreba žiaden úvodný popis. Tieto hodinky s 50-ročným chronografom sú pravdepodobne najviac vyhľadávanými športovými hodinkami – v jednotlivých ročníkoch mávajú dokonca na aukciách najvyššiu cenu.

  Jedny z takzvaných Daytony Paula Nemwmana boli minulý rok vydražené za 1.1 milióna USD. Nie je žiadne logické vysvetlenie pre takúto vysokú cenu za tieto nerezové hodinky, ale možno to spôsobuje fakt, že im ikonový status dodáva ženevský chronometer.

  Či už hovoríme o starodávnych hodinkách Daytona alebo tých nových, vždy budú rešpektované ľuďmi, ktorí si dajú na svojich hodinkách záležať.

  Rolex Cosmograph Daytona

  Rolex Submariner

  Tieto hodinky sú ikonou pre všetky potápačské hodinky s dostupnosťou do hĺbky 100 metrov.

  Či už chcete pekný starodávny model v takomto stave (aby ste ich zdôraznili známym, ktorí sú tiež zberateľmi hodiniek) alebo 10-ročné hodinky Submariner, ich kúpou nič nepokazíte.

  Hodinky Rolex typu Submariner nosia na zápästiach viacerí slávni ľudia – Sean Connery ako James Bond, Steve McQueen, Robert Redford, Sylvester Stallone, Eric Clapton a podobne. Sú to pravdepodobne jediné hodinky, s ktorými sa zviditeľníte všade, kde ste.

  Nie je na škodu mať aspoň jedny takéto potápačské hodinky, ktoré vám vydržia celý život. Alebo možno aj dva životy.

  Rolex Submariner

  Omega Speedmaster Professional

  Hoci nikdy neboli určené stať sa „nočnými hodinkami“ (skôr športovými), nakoniec sa nimi stali a dodnes nimi sú. Pre tieto hodinky bol spravený najlepší marketing, aký kedy pre hodinky spravený bol.

  Tento typ bol uvedený na trh v roku 1957 a po niekoľkých prvotných úpravách v 50-tych rokoch a začiatkom 60-tych rokov boli tieto hodinky až dodnes prakticky nezmenené.

  V dnešnej dobe predstavujú tieto hodinky klasiku a sú jedny z ikonových hodiniek, ktoré ostali v origináli. Boli a aj stále sú oficiálnymi hodinkami vhodnými na aktivity spojený s astronautmi – v roku 1965 boli testované vesmírnym programom Apollo a znovu certifikované pre Space Shuttle program v roku 1978.

  Ak sú dostatočne dobré pre NASU, budú dostatočne dobré aj pre vás.

  Omega Speedmaster Professional

  Breitling Navitimer

  Hoci sú hodinky Omega Speedmaster považované za pravé „nočné hodinky“ a oficiálne uznávané NASA, tento typ hodiniek Breitling nosil na zápästí astronaut Scott Carpenter, keď krúžil okolo zeme na palube lode Aurora 7 v roku 1962.

  To však nie je ten hlavný dôvod, ktorý robí tieto hodinky špeciálne a vyhľadávané; je to práve ich dizajn pilotských hodiniek, ktoré sú „srdcovkou“ viacerých fanatikov. Majú objímku s merítkom, ktorá umožňuje robiť pilotom jednoduchšie kalkulácie súvisiace s ich rýchlosťou a tiež spotrebou paliva.

  Hoci sú tieto hodinky od roku ich založenia určené na viacero aktivít, dizajn ostáva neomylný.

  Breitling Navitimer

  Patek Philippe Calatrava

  Hoci tieto hodinky vznikli v roku 1932, nie sú najstarším modelom v tomto zozname. Patek Philippe dáva týmto hodinkám referenciu na úrovni 96 ako hodinkám vhodným k oblečeniu.

  Dostali ich v rovnakom roku ako rodina Sternovcov získala spoločnosť Patek Philippe.

  Hodinky Calatrava zostali v tejto kolekcii a sú označené za ikonové hodinky. Ak študujete ich tvar, môžete vidieť jednoduchý a čistý dizajn a krásny ciferník. Počas týchto rokov boli na týchto hodinkách vykonané viaceré zmeny, aj keď veľmi malé.

  Hlavný rozdiel medzi súčasnými modelmi a tými predošlými je práve v ich priemere. Momentálne majú obrovský priemer, a to 39 mm. Majú v sebe zabudovaný taktiež samo-naťahovací kaliber 324 SC.

  Patek Philippe Calatrava

  Audemars Piguet Royal Oak

  Hoci Gerald Genta si raz kúpil tieto hodinky za celú svoju výplatu, bol jedným z prvých dizajnérov, ktorí sa začali špecializovať na dizajnové hodinky. V roku 1971 sa ho spýtal Audemars Piguet, či dokáže vyrobiť dizajnovo dobré, nerezové, luxusné a zároveň športové hodinky.

  Ako hovorí príbeh, podarilo sa mu to za jedinú noc a výsledok bol prezentovaný na Baselskej exhibícii v roku 1972. Nerezové hodinky Royal Oak „Jumbo,“ ktoré v tom čase stáli 3300 švajčiarskych frankov, mali rovnakú hodnotu ako 10 hodiniek Rolex Submariner.

  Osem uholná objímka, špeciálne tenká, krásna kombinácia zbrúsených a natieraných povrchov, náramok, číselník Clous de Paris a ich veľkolepý dizajn robí z nich „klasiku všetkých čias,“ ktorá sa vždy bude vyrábať.

  V roku 2012 boli hodinky Audemars Piguet uvedené do novšej verzie Royal Oak „Jumbo,“ ktorá sa podobá originálnemu modelu z roku 1972.

  Audemars Piguet Royal Oak

  Zenith El Primero

  Vzniká tu priestor na debatu, kto ako prvý zostrojil ich automatický chronometer. Poviem iba toľko, že El Primero bol medzi prvými z nich a bolo to v roku 1969.

  Ostatnými boli Seiko a Chromatic group (ktorej súčasťou boli Breitling, Hamilton-Buren, Heuer a Dubois-Depraz). Nakoniec o hodinky Zenith El Primero stále súťažia tieto 3 skupiny. S obrovským počtom ich tikov (36 000 za hodinu – bežným hodinkám sa to podarí 28 800-krát alebo 21 600-krát) umožňujú nositeľovi poznať presný čas na desatinu sekundy.

  Ich zázemie je dokonca používané v spoločnostiach TAG Heuer, Ebel a tiež Rolex. Dokonca hodinky Daytona mali mechanizmus týchto hodiniek medzi rokmi 1988 a 2000.

  Hoci kolekcia tohto typu hodiniek pozostáva v dnešných dňoch z rôznych typov, originál z roku 1969 je ich jediným originálom.

  Zenith El Primero

  TAG Heuer Carrera

  Presne minulý rok oslavovali hodinky TAG Heuer ich päťdesiate výročie modelu Carrera, ktorý bol založený v roku 1963 (ako hodinky Rolex Daytona). Ich dizajnér, Jack Heuer, ich vtedy dokončil a momentálne je na zaslúženom dôchodku.

  Chronometer týchto hodiniek bol pomenovaný podľa závodu nazývaného Carrera Panamericana, ktorý patrí do skupiny športových áut a tiež pretekov.

  Hoci oproti hodinkám TAG Heuer Carrera hodinky Heuer Carrera preferujú pedantnú hladkosť, nový model Carrera CH80 má znak „domových hodiniek.“ K tomu kladie dôraz na dizajn, ktorý mali ako prvé hodinky typu Carrera.

  TAG Heuer Carrera

  Cartier Tank

  Tieto hodinky nie sú najstaršími hodinkami Cartier (konkrétne Cartier Santos), ale za to sú najviac zaujímavými a dokonca najstaršími z tejto top desiatky ikonových hodiniek.

  Hodinky Louis Cartier boli založené na dizajne pravouhlých nádob používaných v 1. svetovej vojne (v roku 1917). Tento model sa nazýval Tank a preferovali ho najmä tí ľudia, ktorí boli fanúšikmi Jakcieho Kennedyho, Warrena Beatyho, Angelini Jolie a podobne.

  Hodinky Cartier Tank mali viacero druhov – boli dokonca modely, ktoré zobrazovali čas mechanicky. Klasické hodinky typu Tank mali však dizajn, ktorý bol jasne rozpoznateľný.

  Najznámejšími hodinkami tohto typu boli možno Cartier Tank, LC Tank a tiež modely Tank Francaise.

  Cartier Tank

  Jaeger-LeCoultre Reverso

  Druhými pravouhlými hodinkami v prvej desiatke ikonových hodín sú hodinky Reverso značky Jaeger-LeCoultre.

  Na trh boli uvedené v roku 1931 a sú založené na myšlienke, že si môžete zmeniť ich vnútro na krištáľový tvar. Využívajú sa najmä vtedy, ak hrávate vodné športy.

  Príbeh hovorí, že hráčovi vodného póla v Indii (britskému vojakovi), sa pri jednej hre tieto hodinky rozbili a bolo vidno krištáľ. Práve to bola príčina, že Jaeger-LeCoultre zostrojil hodinky, ktoré sa môžu nosiť počas týchto hier a je vysoká pravdepodobnosť, že sa im môže niečo stať.

  V roku 2011 uviedol Jaeger-LeCoultre poklonu celému roku 1931, pretože tieto hodinky vyzerali aj po osemdesiatich rokoch takmer rovnako. Ciferník verzie Tribute vyzerá úplne podobne ako séria Reverso z roku 1931 (na číselníku nie je žiadna zmienka o Jaeger-LeCoultre, iba o Reverso).

  K tomuto pamätnému modelu možno naviac dodať, že je mnoho variácií dostupných pri modeli Reverso, vrátane rôznych veľkostí pre mužov a ženy.

  Jaeger-LeCoultre Reverso


  • preklad článku: Peter Sagan
  • zdroj: chrono24.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články