test
Viac

  Trhy tento týždeň upriamia pozornosť na prejav šéfky Fedu

  Prejav šéfky Fedu …

  Piatková správa o zamestnanosti nakoniec priniesla tie správne údaje, ktoré podporili úvahy o ďalšom zvyšovaní sadzieb Fedu v tomto roku. Podmienkou však je, že všetko ostatné zostane pri starom a to samozrejme nezostane.

  Trh tomu však príliš pozornosti nevenoval, pretože piatok uzavreli americké akcie opäť slabo. V najbližších mesiacoch môžeme predpokladať slabší rast zamestnanosti a rýchlejší rast miezd – presne to, čo sa dá očakávať od inflácie hnanej mzdami.

  Trh sa však teraz pozerá opačným smerom. Dominujú mu obavy z Číny a finančného chaosu a je jasné, že obavy sú na vzostupe. Guvernérka Janet Yellenová bude túto stredu a vo štvrtok podávať polročnú správu kongresu.

  Fed už teraz čelí kritike za mračná sťahujúce sa nad svetovou i americkou ekonomikou a za výrazne nestabilný trh len pár týždňov po prvom zvýšení sadzieb za viac ako deväť rokov.

  Cez víkend boli zverejnené čínska dáta o rezervách v cudzích menách, ktoré v januári hrozivo poklesli o zhruba 100 mld. dolárov. Napriek tomu, že išlo o nižší pokles než predpokladaných 120 mld., takýto pokles rezerv znamená, že Čína je na ceste k viacmenej plávajúcemu kurzu alebo prinajmenšom k devalvácii meny, či k zavedeniu veľmi prísnych kapitálových kontrol v nasledujúcich 12 mesiacoch.

  V Číne je teraz celý týždeň voľno, oslavuje sa čínsky Nový Rok a dnešok nám povie, či piatkový slabé uzavretie bolo spôsobené obavami, že čínske menové rezervy utrpia ešte ďaleko viac.

  Okrem vypočutia šéfky Fedu sa toho tento týždeň veľa neudeje, snáď len s výnimkou štvrtkového rokovania Riksbank.

  Najdôležitejšie americké ekonomické dáta dodá januárová správa o maloobchodnom predaji, ktorá bude k dispozícii v piatok (americkí spotrebitelia by na tom, po kolapse cien energií a vzhľadom k zrejme najväčšiemu nárastu miezd za posledné roky, mali byť celkom dobre – ale otázkou zostáva, ako veľmi nedávny chaos ovplyvnil dôveru v trhy).

  vývoj kurzu eur usdGraf: Kurz EURUSD

  Významný míľnik sme pri páre EURUSD dosiahli v oblasti 1,1250, čo predstavuje návrat späť po poslednom veľkom poklese. Pokračovanie nad túto oblasť mieri nateraz k pôvodnej zóne rezistencie na 1,1500, ale možno aj k 1,1810. Medvedí trh zatiaľ, kým sa nevrátime späť pod 1,1000, nemá veľký priestor na rozvoj.

  Záver

  USD: Najhorší týždeň za posledné roky – kapitulácia, ktorá bude zrejme pokračovať aj po potvrdení guvernérky J. Yellenovej, že Fed sa prikláňa skôr k holubičiemu prístupu. Opatrnosť je na mieste, aj keď z hľadiska pozícií sú dlhé dolárové pozície takmer neutralizované a dokonca sa objavujú krátke dolárové pozície.

  EUR: Prielom nad 1,1000 / 50 predstavuje zásadnú zmenu a tento týždeň zistíme, či sa tento prielom udrží. Podnety k vyšším úrovniam predstavujú slabé údaje o americkej ekonomike, holubičí Fed a nízka chuť riskovať, ktorá je spojená najmä s eurom.

  Očakávajte rýchlo rastúce riziko verbálnej intervencie predstaviteľov ECB, ak začne dolár opäť smerovať vyššie.


  • Autor článku: John Hardy, hlavný menový stratég Saxo Bank
  • Zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články