Viac

  V roku 2019 príde nová daň z poistenia – ako sa nás dotkne?

  Od 1.1.2019 budú poisťovne musieť platiť dodatočnú daň z poistenia vo výške 8 % z poistného.

  Od 1.1.2019 budú poisťovne musieť platiť dodatočnú daň z poistenia vo výške 8 % z poistného.

  Nová daň sa platí iba z rizika umiestneného na území Slovenska a bude sa týkať iba poistení z odvetví neživotného poistenia ako napríklad:

  • poistenie nehnuteľnosti, domácnosti
  • poistenie zodpovednosti za škodu
  • havarijné poistenie
  • samostatné úrazové poistenie

  Daň z poistenia sa neplatí z:

  • produktov životného poistenia a pripoistení k životnému poisteniu
  • PZP

  financie v pohode banner

  Čo spôsobí nová 8% daň?

  Zavádzanie akejkoľvek dane znamená pre poisťovňu dodatočné náklady. Nie sú to len náklady, ktoré sú priamo spôsobené vyššou daňou ale aj administratívne náklady, ktoré súvisia s preprogramovaním poistných kalkulačiek a iných IT systémov poisťovní.

  Už dnes je takmer jasné, že zvýšenie nákladov so sebou určite prinesie aj zvyšovanie poistného a za poistenie tak žiaľ klient v konečnom dôsledku zaplatí viac.

  Niektoré poisťovne nateraz deklarujú, že poistné navyšovať nebudú a celú poistnú daň budú znášať na úkor svojho zisku. Neoficiálne vyjadrenia možno vyvráti budúca prax.

  Určite budú na trhu aj poisťovne, ktoré časť novej dane pretavia do nižších ziskov a s časti navýšia poistné. S daňou sa teda s klientom „podelia“.

  Najviac však klienti utrpia vtedy, ak ich poisťovňa daň kompletne celú prenesie na plecia poistníka.

  V takomto prípade štát nezaťaží poisťovne, ako pôvodne zamýšľal, ale naopak na vyššiu cenu za poistenie sa „poskladajú“ ľudia, ktorí sa iba snažia k riziku pristupovať zodpovedne.

  Ak máte havarijné poistenie, poistenie nehnuteľnosti, domácnosti, samostatnú úrazovku,… pripravte sa v roku 2019 na navýšenie ceny za poistku.


  logo financie v pohodeNa webstránke financievpohode.sk/ pravidelne uverejňujeme články, ktoré pomáhajú bežným ľuďom zorientovať sa v oblasti osobných financií. Nájdete tam tipy, rady, novinky, prepočty finančných produktov, ale aj odhalenia špekulatívnych investícií. Sme tím finančných sprostredkovateľov a pre ľudí tiež zabezpečujeme KOMPLEXNÉ FINANČNÉ SLUŽBY

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články