Viac

    Viete čomu sa musíte pri investovaní vyvarovať?

    Ak nechcete všetky peniaze „prehajdákať“ na spotrebu, tak si začnete tvoriť finančnú rezervu – „finančný vankúš“, aby sa vám dobre spalo, ideálne investovať.

    Zvýšili vám plat? Máte každý mesiac prebytok financií v rodinnom rozpočte? Zdedili ste majetok? Vyhrali ste v lotérii? …

    Ak nechcete všetky peniaze „prehajdákať“ na spotrebu, tak si začnete tvoriť finančnú rezervu – „finančný vankúš“, aby sa vám dobre spalo.

    Klasické formy sporenia

    Ste tradične orientovaný „sporivec“ a ako prvé vám zídu na um už oskúšané a rokmi overené riešenia.

    Pozeráte, študujete, porovnávate a zisťujete: Bankový účet s ročným úrokom 0,0niečo % vás neoslní. Termínovaný vklad ponúkne ročne len zhruba 1% a o nič lepšie vaše úspory nezhodnotí ani stavebné sporenie či vkladná knižka.

    Peniaze tam budú kvasiť bez akejkoľvek pridanej hodnoty alebo len s minimálnym ziskom.

    Stojí to za to vôbec?

    Investovanie

    Začínate spoznávať nové možnosti, kde sa dajú umiestniť vaše úspory tak, aby zarobili aspoň na medziročný nárast cien (infláciu). A ideálne, aby zarobili ešte viac.

    Skôr či neskôr dôjdete k záveru, že sa investovaniu nevyhnete. A teraz ako a kde investovať?

    Google vyhodil rôzne výsledky od brokerského účtu, opcií, akcií, forexu, dlhopisov, kolektívnych pôžičiek, podielových fondov až po kryptomeny.

    V investovaní neexistuje všeobecná pravda, nedá sa jednoznačne povedať čo je najlepšie pre všetkých.

    financie v pohode banner

    Ak ste ochotní obetovať svoj čas tradingu a vašou každodennou záľubou sa stane špekulovanie na cenu akcií, komodít, menových párov, CFD derivátov… budú vám možno sedieť produkty určené pre profesionálov. Napríklad taký účet u brokera.

    Ak vám naopak investovanie neprirástlo k srdcu a času je pomenej, stále je tu možnosť, ako sa podieľať na atraktívnych výnosoch s minimálnym úsilím.

    Svoje peniaze jednoducho zveríte správcovi, ktorý to bude robiť za vás. Využijete produkty pre bežných ľudí, pre retail. Napríklad podielové fondy.

    Čo je to podielový fond a ako funguje?

    Už viete, že investovanie v podielovom fonde je primárne určené pre bežných ľudí. Ľudí, ktorých mesačná úspora predstavuje pár desiatok alebo stovák eur.

    Viete aj to, že o vašu investíciu sa stará správca. Správcom je inštitúcia, ktorá má na túto činnosť povolenie – licenciu. Pri správe vášho majetku sa mu na prsty pozerá regulátor – Národná banka.

    Správca musí v pravidelných intervaloch prejsť účtovným auditom. Navyše vaše peniaze u správcu kryje aj Garančný fond investícií, ktorý vás do určitej sumy chráni pred neoprávneným nakladaním s vašim majetkom.

    Čomu sa pri investovaní vyvarovať?

    Mečiarovské časy sú už dávno minulé a po ukážkových podvodoch typu B.M.G. Invest, Drukos-výnos a Horizont by nik nepovedal, že ešte dnes sa tieto nelegálne Ponzi-schémy niekde objavia.

    S vašimi zarobenými peniazmi máte vždy právo nakladať podľa uváženia. Ak si myslíte, že na trhu existuje investícia, ktorá generuje denný zisk 1% bez akéhokoľvek rizika, tak vám oponovať nebudem. Ale ja si to rozhodne nemyslím!

    Ak podľa vás bude správne zveriť peniaze spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorá sídli na virtuálnej adrese a nemá licenciu na vykonávanie investičných služieb, tiež vás nebudem presviedčať o opaku. Ale neočakávajte odomňa empatické pritakávanie!

    Tak, ako si nekupujete lieky na ulici ale výlučne od certifikovaných lekární, tak by ste nemali svoje peniaze zverovať nelicencovaným subjektom. A ak už to robíte, tak aspoň s plným vedomím, že ruskú ruletu nemôžete hrať donekonečna…

    Ako si overím investičnú spoločnosť?

    Všetky subjekty, ktoré podliehajú dohľadu nad finančným trhom ktorý vykonáva NBS, nájdete v registri: www.subjekty.nbs.sk

    Ak tu nenájdete spoločnosť, ktorá vám ponúka investičné služby, tak ihneď zaraďte spiatočku!

    Ideálne, ak si preklepnete register ešte pred samotným investovaním. Keď už pre nič iné, tak pre pokojný spánok. Sú to vaše peniaze a asi ste na nich nerobili deň alebo dva a stratiť ich by mohlo fakt zabolieť…


    logo financie v pohodeNa webstránke financievpohode.sk/ pravidelne uverejňujeme články, ktoré pomáhajú bežným ľuďom zorientovať sa v oblasti osobných financií. Nájdete tam tipy, rady, novinky, prepočty finančných produktov, ale aj odhalenia špekulatívnych investícií. Sme tím finančných sprostredkovateľov a pre ľudí tiež zabezpečujeme KOMPLEXNÉ FINANČNÉ SLUŽBY

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články