test
Viac

  Vedeli ste, že aj vy máte na záhrade jadrový reaktor? Využite ho pre vykurovanie svojej domácnosti

  Aj pod povrchom vášho pozemku sa nachádza nevyčerpateľný zdroj čistej energie, ktorý môžete využiť na vykurovanie svojej domácnosti. Geotermálne teplo, o ktorom sa dozviete viac na nasledujúcich riadkoch, je právom nazývané “novú ropou” či dokonca “novým jadrovým reaktorom”, a bola by škoda ho nevyužiť vo svoj prospech.

  Geotermálnu energiu môžete začať využívať prostredníctvom geotermálneho tepelného čerpadla, ktoré prostredníctvom zemných kolektorov čerpá teplo uložené pod povrchom pozemku. Práve prítomnosť vhodného pozemku s rozmermi 200 – 400 metrov štvorcových je jedinou výraznou podmienkou, ktorú treba splniť, následne už to ide “ľahko”. Geotermálne tepelné čerpadlá sú schopné fungovať aj veľmi nízkych vonkajších teplotách, pre svoju prevádzku potrebujú jednotky percent geotermálneho tepla uloženého pod povrchom, ich prevádzka je bezhlučná a bezúdržbová, v porovnaní s jednotkami vzduch/vzduch majú zhruba o 30 % nižšiu spotrebu elektrickej energie.

  Ak by sme vzali do úvahy vlastnosti tepelného čerpadla IVT GEO 312, s tepelným čerpadlom získate:

  • tepelné čerpadlo s priemerným ročným vykurovacím faktorom 5,6 (pre príklad, fosílne palivá majú vykurovací faktor okolo 1), tj. tepelné čerpadlo vyrobí viac ako päťnásobok energie, ktorú spotrebuje,
  • 280 litrov teplej vody denne ohriatej na 40 °C,
  • zdroj tepla, ktorý je možné ovládať diaľkovým ovládaním či mobilnou aplikáciou,
  • zdroj tepla, ktorý je možné použiť aj pre ohrev vody v bazéne,
  • možnosť využitia elektriny vyrobenej fotovoltaickým zariadením na výrobu tepla či teplej vody.

  Viac o geotermálnych tepelných čerpadlách:

  Geotermálne teplo je spoľahlivým zdrojom tepla, ktorý je nevyčerpateľný a dostupný za všetkých poveternostných podmienok, čím ďalej častejšie je využívajú nielen domácnosti, firmy, ale aj mestá v rámci diaľkových dodávok tepla, vlády pre vykurovanie verejných budov, napr. úradov, súdov a pod. Pár príkladov na záver:

  • New York skúma možnosti vykurovania všetkých bytov, tj. cca 900 000 jednotiek geotermálnou energiou.
  • Vláda USA realizuje plán využívania geotermálnej energie vo všetkých federálnych budovách.
  • Mníchov už pracuje na modernizácií svojej siete diaľkových dodávok tepla, pričom teplo z geotermálnej energie by sa na celkovom objeme dodávok malo podieľať z cca 70 %.
  • Viedeň v rámci svojich plánov na dosiahnutie karbónovej neutrality plánuje navýšiť podiel tepla z geotermálnej energie na celkových dodávkach tepla diaľkovým spôsobom na 10 %.
  • Švajčiarsko už realizuje projekty na využívanie geotermálnej energie z hladiny tamojších jazier, ktoré mu majú pomôcť so znížením závislosti na dodávkach zo zahraničia predovšetkým Nemecka.
  • Nemecko masívne inštaluje tepelné čerpadlá vo svojich vládnych budovách, nájdeme tu aj projekty využívajúce geotermálne teplo z uzavretých uhoľných baní, rovnako ako veľké tepelné čerpadlá využívajúce nadbytočnú elektrinu z veterných a solárnych elektrární na výrobu tepla.

  Zdroj obrázku:
  trainman111 / Shutterstock.com

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články