Viac

  Visa požiadala o patent na digitálnu menu

  Jedna z najväčších a najvplyvnejších spoločností vo finančnom svete, Visa, podala žiadosť o patent na vývoj digitálnej meny. Napriek tomu, že tak spravila už v novembri roku 2018, tak iba pred nedávnom bolo zverejnených viac informácii o tejto správe. Môže sa síce zdať, že pre kryptomeny ide o pozitívnu správu, no treba vopred zdôrazniť, že Visa má v pláne vytvoriť digitálnu menu, ktorá bude centralizovaná.

  Čo má s daným patentom Visa v pláne?

  Vynálezcovia a osoby stojace za týmto patentom, Simon Hurry a Alexander Pierre v spolupráci s Visa International Service Association v San Franciscu, požiadali o patent na digitálnu menu, ktorá by využívala blockchain a bola kontrolovaná centrálnou entitou. Ako sa v danom patente uvádza, je možné, že by táto digitálna mena mohla využívať Ethereum ako hlavnú sieť.

  Zaujímavé je napríklad to, že tento patent by v prípade používania mohol byť začiatkom konca pre hotovostné peniaze. Cash samotný by bol totižto odoberaný z obehu, zatiaľ čo budú tvorené nové a nové digitálne meny. Priamo v danom dokumente je tento proces opísaný nasledovne.

  „Vždy, keď bude vytvorený jeden dolár digitálnej fiat meny, centrálna entita bude mať na starosti a takisto bude ručiť za to, že jeden dolár fyzických peňazí bude odstránený z obehu. Takýmto spôsobom by mala byť digitálna fiat mena regulovaná.“

  Napriek tomu, že dolár je uvedený ako jeden z možných príkladov, magazín Forbes uvádza, že takýto spôsob využívania digitálnej meny by mohol byť uplatnený aj na iné fiat meny ako napríklad juan, libra alebo euro. Priamo v článku rozoberajúcom túto tému bolo napísané:

  „Akákoľvek centrálna banka na svete môže zdigitalizovať fyzickú menu, ktorú kryje.“

  Stáva sa Visa crypto-friendly?

  S novinkami, ktoré spájajú kryptomeny (alebo v tomto prípade digitálne meny) a spoločnosť Visa, sa tento rok akoby roztrhlo vrece. Vo februári burza Coinbase vyhlásila, že začala spoluprácu so spoločnosťou Visa, čo danej burze umožní vydávať debetné karty, prostredníctvom ktorých budú môcť užívatelia míňať svoje kryptomeny. Rovnako minulý mesiac sa aplikácia Fold, kompatibilná s Lightning Network dostala do Fintech programu Visa.

  Ako už bolo zmienené, napriek tomu, že na prvý pohľad ide o pozitívne správy, Visa nebude vydávať svoju vlastnú kryptomenu (teda aspoň zatiaľ nie). Daný patent totižto slúži iba na vytvorenie digitálnej meny, ktorá bude silne centralizovaná a spravovaná jednou centrálnou entitou. Môže ísť či už o centrálnu banku, regulátora alebo možno aj konkrétne spoločnosť Visa. Nech je to ktorákoľvek z týchto možností, faktom ostáva, že takto silne centralizovaná mena sa nemôže nikdy stať kryptomenou.

  Zdroj: kryptotrejder.sk

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články