Viac

    Vznešené a vzácne šperky, ktoré prekvapujú nielen svojou krásou a cenou

    Vedeli ste o tom, že najstarším známym šperkom, aký sa kedy našiel, sú mušle Nassarius nájdené v marockej jaskyni starej 82 000 rokov? Dekorácie vytvorené zo schránok živočíchov alebo hmyzu boli populárne v rôznych obdobiach celej histórie ľudstva. A práve Egypťania boli zrejme prví, ktorí prišli s takýmito neočakávanými výrobkami. 

    MorganStudio/Shutterstock.com

    Dnes sa na výzdobu a zhotovenie šperkov používajú úplne iné materiály, ktoré ale rovnako prekvapujú nielen svojou cenou a krásou. 

    Zaujímavé fakty, o ktorých ste možno nevedeli

    Vyzdobiť si a vybrať moderné svadobné prstene na základe originálneho prevedenia a kreativity zlatníkov dnes nie je najmenší problém. A rovnako to platí aj pri použití drahokamov. 

    Vedeli ste ale napríklad, že kým sa prírodný Jantár, ktorý je v podstate skamenená stromová živica, premení na klenot, musí byť starý najmenej milión rokov. Niet preto divu, že šperky s touto ozdobou majú niekedy vyššiu cenu. 

    Diamant nie je najdrahším klenotom

    Každá žena sníva o svojej vlastnej zbierke diamantov, čo obľúbenosť nádherných diamantových prsteňov len potvrdzuje.

    Popularita tohto kameňa je čiastočne spôsobená tým, že ho väčšina ľudí považuje za najdrahší na svete. Ak si ale preštudujete ceny na modernom trhu so šperkami, zistíte, že najdrahším klenotom je alexandrit, ktorý sa prezýva aj „brat smaragdu“.

    Pravda je, že prírodné rezervácie alexandritu sú extrémne malé. Jeho ložiská sa nachádzajú v Rusku, na Srí Lanke, ako aj v Indii a Brazílii. Alexandrit má neobvyklé sfarbenie, ktoré sa líši podľa osvetlenia. Za denného svetla môže byť kameň maľovaný vo všetkých odtieňoch zelenej a ak zapnete umelé svetlo, stane sa levanduľovým alebo malinovo ružovým.

    Takéto neobvyklé vlastnosti sa vysvetľujú jedinečnými vlastnosťami štruktúry krištáľovej mriežky kameňa. Rovnako vysoko cenené sú aj rubíny nad 3 karáty a jemne vzorovaný akvamarín.

    Syntetické kamene nie sú horšie ako prírodné

    Existuje názor, že syntetické kamene sú obyčajné farebné sklo, ktoré nič nestojí, čo je ale veľký omyl a chyba. „Umelo“ vytvorený minerál má absolútne identickú štruktúru a vzhľad s kameňom prírodného pôvodu. V skutočnosti sú syntetické kamene takmer stopercentne podobné tým prírodným. Rozdiel je iba v tom, že sa pestujú v špeciálnych laboratóriách. Vizuálne ich môžu rozlíšiť iba skúsení špecialisti.

    Takže pokiaľ si nimi chcete vyzdobiť svoje nové svadobné prstene, nemusíte čakať, kým vám ich niekto vyťaží a spracuje do hotovej podoby. 

    Môžu byť aj liečivé

    Tradičná čínska medicína pripisuje zlatu schopnosť liečiť kožné choroby a vredy. Odpradávna sa na indickom subkontinente ľudia liečili špeciálnym „zlatým práškom“ – samozrejme, iba tí, ktorí si to mohli dovoliť. 

    Zlatu a niektorým drahým kameňom sa pripisujú rôzne účinky. Liečba kardiovaskulárneho systému a prevencia chorôb pečene a pomoc pri nervových poruchách, kožných chorobách a dokonca pri zvyšovaní produktivity mozgu. 

    Či už ich použijete na ozdobu alebo liečbu tela, je dôležité vyberať správne a u overeného predajcu s tým najlepším a najkvalitnejším sortimentom. 

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články