Viac

  Základy krypto sveta: Coins, tokens & altcoins – Aký je medzi nimi rozdiel?

  Pochopiť kryptomeny môže byť extrémne ťažké, najmä preto, že ich základná technológia Blockchain je zahalená do výpočtového jazyka a terminológie, ktorá je veľmi technického charakteru. Pre tých, ktorých zaujíma kryptografický svet je toto často veľkou prekážkou.

  Tento článok skúma tenké rozdiely medzi kryptomenovými coinami a tokenmi a prečo môže byť označenie „kryptomena“ nesprávne.

  Pochopiť kryptomeny môže byť extrémne ťažké, najmä preto, že ich základná technológia Blockchain je zahalená do výpočtového jazyka a terminológie, ktorá je veľmi technického charakteru. Pre tých, ktorých zaujíma kryptografický svet je toto často veľkou prekážkou.

  Nemajte obavy! Pomôžeme vám porozumieť kľúčovým konceptom šifrovania (kryptografie), ktoré je dobré poznať.

  Čo sú to kryptomeny?

  Začnime s tým, že porozumieme definícii kryptomien. Kryptomeny sú digitálne alebo virtuálne meny, ktoré sú zabezpečené pomocou kryptografie (šifrovania). Kryptografia odkazuje na použitie šifrovacích techník na zabezpečenie a overenie prenosu transakcií.

  Bitcoin predstavuje prvú decentralizovanú kryptomenu, ktorá je poháňaná blockchainom, ktorý chronologicky zaznamenáva a overuje všetky transakcie.

  Napriek tomu, že pred Bitcoinom existovalo veľa kryptomien, jeho vytvorenie je dôležitým míľnikom v oblasti digitálnych mien a to v dôsledku jeho distribuovanej a decentralizovanej siete.

  Vytvorenie bitcoinu urýchlilo rozšírenie tohto ekosystému o nové rozmanitejšie coiny a tokeny, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za kryptomeny, dokonca aj keď väčšina z nich nespadá pod definíciu takejto „meny“.

  Coiny vs tokeny: kategorizácia kryptomien

  Je dôležité poznamenať, že všetky coiny alebo tokeny sú uctievane ako kryptomeny, aj keď väčšina coinov nefunguje ako mena alebo prostriedok výmeny. Pojem kryptomeny je teda nesprávny, pretože technicky mena reprezentuje účtovnú jednotku, skladovú hodnotu a médium výmeny.

  Všetky tieto vlastnosti sa prirodzene spájajú s bitcoinom. Od vytvorenia Bitcoinu sa spustil kryptomenový svet a všetky ostatné coiny, vytvorené po bitcoine sa všeobecne začali považovať za kryptomeny, hoci nespĺňajú charakteristiky skutočnej meny.

  Najbežnejšia kategorizácia kryptomien je:

  1. alternatívne kryptomeny (altcoiny)
  2. Tokeny

  Altcoiny:

  Alternatívne kryptomeny, ktoré sú tiež nazývané aj altcoiny alebo jednoducho coiny. Často sa používajú na výmenu. Altcoiny jednoducho odkazujú na coiny, ktoré sú alternatívou k bitcoinu.

  Väčšina altcoinov sú variantou bitcoinu, vytvorené pomocou pôvodného protokolu bitcoinu s otvoreným zdrojovým kódom so zmenami v jeho základných kódoch a tak sa vytvorili úplne nové coiny s rôznymi súbormi funkcií.

  Príklady altcoinov, ktoré sú variantami Bitcoinových kódov sú Namecoin, Peercoin, Litecoin, Dogecoin a Auroracion.

  Zaujímavosť:


  Softvérové vetvenie (fork) sa vyskytuje, keď dôjde k zmene v základnom programovacom protokole, čo má za následok, vetvenie alebo rozdelenie pôvodného Blockchainu. Zvyčajne to vedie k vytvoreniu nového coinu. Existujú rôzne druhy vetvení ako sú ťažké (hard fork), jemné (soft fork) alebo náhodné.


  Existujú aj altcoiny, ktoré nie sú odvodené od open-source Bitcoin protokolu. Vytvorili si vlastný blockchain a protokol, ktorý podporuje ich menu. Príklady týchto altcoinov zahŕňajú ethereum, ripple, omni, nxt, waves a counterparty.

  Zvyčajne platí, že každý altcoin má vlastný nezávislý blockchain, kde sa vyskytujú transakcie týkajúce sa ich pôvodných mincí.

  Prvým altcoinom bol Namecoin, ktorý vznikol v roku 2011. Ide o decentralizovaný systém registrácie a prenosu informácií s otvoreným zdrojovým kódom.

  Tokeny:

  Tokeny predstavujú konkrétny majetok alebo nástroj, ktorý sa zvyčajne nachádza na vrchole iného blockchainu. Tokeny môžu v podstate predstavovať akékoľvek aktíva, ktoré sú zameniteľné a obchodovateľné, od komodít po vernostné body a iné kryptomeny.

  Vytváranie tokenov je oveľa jednoduchší proces, pretože nemusíte upravovať kódy z konkrétneho protokolu alebo vytvárať blockchain od začiatku. Jediné, čo musíte urobiť je nasledovať štandardnú šablónu na blockchaine, napríklad na platforme ethereum alebo waves, ktorá vám umožní vytvoriť vlastné tokeny.

  Táto funkcia vytvárania vlastných tokenov je umožnená pomocou inteligentných zmlúv; naprogramované počítačové kódy, ktoré sa spracúvajú samé a nepotrebujú žiadne zásahy tretích strán.

  Tokeny sa vytvárajú a distribuujú verejnosti prostredníctvom iniciálnej ponuky mincí (ICO), ktorá je prostriedok crowdfundingu a to prostredníctvom uvoľnenia novej kryptomeny alebo tokenu na financovanie vývoja projektov.

  KÚPIŤ BITCOIN
  Je to podobné počiatočnému verejnému ponúkaniu IPO, pre akcie s kritickými rozdielmi.

  Mnohí sú z ICO nadšení, pretože predstavujú skvelý spôsob identifikácie zaujímavých projektov.

  Zhrnutie

  Hlavný rozdiel medzi altcoinmi a tokenmi je v ich štruktúre. Altcoiny sú samostatné meny s vlastným blockchainom, zatiaľ čo tokeny fungujú na vrchole blockchainu, ktorý uľahčuje vytváranie decentralizovaných aplikácií.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články