V poslednej dobe som zaregistroval stupňovanie sa správ o bezhotovostnej ekonomike. V podstate sa jedná o to, že nebudeme používať papierové peniaze, ale ani kovové mince. Platiť budeme bankovými kartami, prevody sa budú vykonávať cez internet banking, alebo iným elektronickým spôsobom.

Už dnes dostávajú pracujúci napríklad výplatu na svoje účty v bankách. S výnimkou starších ročníkov sa to deje aj pri vyplácaní dôchodkov. Dnes už skoro každý má pri sebe aspoň jednu platobnú kartu.

V podstate sa dá povedať, že podmienky na bezhotovostnú ekonomiku sú pripravované už dlhšiu dobu, aby tento prechod nebol pre občanov priveľkým šokom.

Európska centrálna banka už zvažuje zrušenie 500-eurovej bankovky

Údajne dôvodom sú obavy, že slúži najmä na pranie špinavých peňazí pre kriminálnikov. Naozaj je tomu tak? Som presvedčený, že zrušením 500 Eurovej bankovky začína šikana občanov.

Potom budú nasledovať ďalšie bankovky a mocní tohoto sveta napokon dosiahnu svoj cieľ-bezhotovostnú ekonomiku. Pravdou asi je, že za tým nie je obava prania špinavých peňazí, ale jednoducho zlá kondícia bánk. Ak by si totiž všetci zákazníci chceli vybrať svoje peniaze tak banky skolabujú, lebo jednoducho toľko nemajú.

Niečo naznačuje aj fakt, že banky znižujú limity pri výbere hotovosti a o rôznych nezmyselných poplatkoch ani nehovoriac. Zrušením používania hotovosti by si banky výrazne pomohli. Všetky peniaze čo majú ľudia doma v trezoroch, či niekde pod vankúšom by boli na účtoch v bankách.

To naozaj toto chceme? Nie som presvedčený, že občania sa len tak vzdajú svojej hotovosti, nehovoriac o tom, že celé to má aj závažné negatíva a riziká. Prenesením všetkých svojich financií do banky nad nimi prakticky strácame plnú kontrolu. Stačí napríklad banálny omyl exekútora, ktorý zablokuje účet, alebo aj iná chyba a problém bude na svete.

Deje sa to možno aj teraz, no potom už nebude možnosť hotovosť držať aj doma. Digitálne peniaze si jednoducho nebudete môcť odložiť na horšie časy a v prípade núdze ich okamžite použiť. Štát bude mať prehľad o všetkých nákupoch a transakciách občanov. Proste už budeme pod úplnou kontrolou.

Nezanedbateľný je aj fakt, že elektronické systémy nie sú a nikdy nebudú 100% ochránené pred vonkajšími útočníkmi. Nechcem ani pomyslieť na to, čo sa už stalo na Cypre, kde po kolapse bánk sa občania s časťou usporených zdôrazňujem svojich peňazí museli rozlúčiť.

Kto zaručí, že sa to nemôže stať aj inde a zrušenie používania hotovosti nebude dávať bankám a vládam väčšiu kontrolu nad majetkom občanov?

Myslím, že ešte nie je neskoro a občania by mali bezhotovostnej ekonomike povedať jasné NIE!