Viac

    Ako sa vyhnúť podvodom a zlým investíciám

    Momentálne sa nachádzame v neskorej fáze ekonomického cyklu. Táto fáza je typická množstvom peňazí, ktoré hľadajú príležitosti a malým množstvom zaujímavých príležitostí.

    Momentálne sa nachádzame v neskorej fáze ekonomického cyklu. Táto fáza je typická množstvom peňazí, ktoré hľadajú príležitosti a malým množstvom zaujímavých príležitostí.

    Žiaľ, dobré príležitosti sa rýchlo míňajú, a preto ľudia znižujú svoje kritériá a zvyšujú svoje riziko. Toto je ideálny čas pre podvodníkov.

    V tomto článku sa pozrieme na základy toho, ako sa vyhnúť podvodníkom a zlým investíciám. Hovoriť budeme o základných spôsoboch, ako odhaliť podvod.

    V prvom rade by mala každá vaša investícia prejsť rovnakým posudzovaním. No v prípade podvodov existuje niekoľko znakov, ktoré napovedajú, že s touto investíciou nie je všetko takpovediac „s kostolným poriadkom“.

    Spoločné znaky podozrivých investícií (podvodov)

    1. Prezentuje sa človek / spoločnosť svojím bohatstvom, autami a luxusným štýlom (ktoré vraj zarobili vďaka tejto investícii) alebo niečim iným, t.j. niečím skutočným?

    Toto je prvý znak podvodu.

    Pozrite sa na stránky bitcoin milionárov, ktorí majú (teda mali;) zaručený recept, ako zbohatnúť vďaka investíciám do kryptomien.

    Červené Lamborghini, obrovská vila a koľko ľudí ako vy už zarobili svoj prvý milión – to je len pár spoločných bodov, týchto reklám.

    Ak vám ponúkajú takýto ľudia svoje investície, potom buďte veľmi opatrný.

    Moja skúsenosť je, že týchto ľudí môžete automaticky strčiť do krabičky: „FAKE“. Prečo?

    V živote som spoznal mnoho bohatých ľudí, no ich prvoradou snahou bolo (väčšinou) skryť svoj majetok pred zrakmi iných! Asi viete prečo.

    Jedinou výnimkou sú rockové hviezdy, celebrity, herci a poloúspešní športovci, ktorých príjem je postavený na osobnom marketingu.

    Prečo by sa teda niekto skutočne bohatý ukazoval so svojím Lamborghini a luxusným domom? Pretože to je dobrý marketing jeho pochybnej investície.

    2. Ak niekto používa široké a všeobímajúce frázy, ale nič konkrétne

    Investičné stratégie založené na „smart tradingových algoritmoch“; naše špecializované know-how v oblasti XYZ; naše postupy postavené na dlhoročnom výskume…

    To je len pár fráz, samozrejme bez detailov, konkrétnych odkazov na dané výskumy a bez detailov know-how. Druhý bod na zozname, kedy by ste mali byť opatrní.

    3. Vágne tvrdenia a obvinenia bez akýchkoľvek podporných čísiel

    Nenechajte sa od nich okrádať! Wall street je zlo! Bankový systém je postavený na vašej ignorancii!

    Od koho sa nemám nechať okrádať? Kto konkrétne je to zlo na Wall street a na základe akých faktov a údajov? Čo konkrétne ignorujem?

    4. Klamlivé grafy a tabuľky

    Moja obľúbená disciplína. Vybrané časové obdobia, ktoré potvrdzujú tvrdenia autora; rôzne škálovanie jednotlivých osí grafu; malé čísla, ktoré tam jednoducho nie sú atď.

    Odporúčam vám túto knihu, ak sa chcete dozvedieť viac.

    5. Milionárom cez noc

    Tak tento argument je skoro istotou.

    Ak niekde uvidíte napísané, že vďaka tejto investícii sa môžete stať milionárom cez noc a že ľudia ako vy si práve zarobili svoj (prvý) milión, potom by vám to malo byť už celkom jasné.

    Taktiež ak vám niekto sľubuje astronomické výnosy, samozrejme bez akéhokoľvek rizika, potom si držte svoju peňaženku blízko pri sebe.

    Niekto sa vám totiž snaží vybrať z nej peniaze.

    Záver

    Verím, že vám to hovoriť nemusím, keďže o tom píšem už niekoľko rokov, ale myslite kriticky!

    Vždy si overte fakty a dáta, ktoré vám ktokoľvek (vrátane mňa) podáva.

    Hľadajte ľudí, ktorí majú opačný názor na danú investíciu a zhodnoťte ich argumenty. A ak nejakej investícii nerozumiete, potom do nej jednoducho neinvestujte.

    Ako vy identifikujete možné podvody a pochybné investície? Budem rád ak sa podelíte o vaše skúsenosti.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články