7 chýb narábania s peniazmi

Mladí ľudia vo veku od 20 do 30 rokov patria medzi finančne najzranitelnejších. Častokrát spravia finančné chyby vďaka nedostatku vedomostí. Následkom je až príliš vysoká zadlženosť...

5585

Chceli by ste byť finančne slobodní?

Mladí ľudia vo veku od 20 do 30 rokov patria medzi finančne najzranitelnejších. Častokrát spravia finančné chyby vďaka nedostatku vedomostí. Následkom je až príliš vysoká zadlženosť.

Robíte aj Vy tieto finančné chyby?

Všetko čo zarobíte aj miniete. Nevytvárate si rezervu na horšie časy. Pričom vytvorenie rezervy je jednoduché. Stačí si z každej výplaty odložiť aspoň 10 % a odkladať dovtedy, kým nemáte vytvorenú rezervu aspoň vo výške šiestich mesačných platov.

Máte kreditnú kartu? Aký zostatok na nej aktuálne máte? Ak už potrebujete využiť kreditnú kartu, snažte sa peniaze vrátiť čo najskôr. Najlepšie v bezúročnom období.

Ak to nestihnete, začína sa Vám účtovať poriadne vysoký úrok. Pokiaľ si na “kreditke” pravidelne nechávate mínusový zostatok, dobrovoľne prichádzate o peniaze.

Máte prehľad o Vašich peniazoch? Viete na čo míňate? Kupujete si luxusné tovary? Napríklad drahé účesy, spičkovú techniku, drahé reštaurácie…

Môžete si to dovoliť? Potrebujete to? Zamyslite sa, čo ste si za posledný polrok kúpili, koľko to stálo a ako to využívate? Boli peniaze vynaložené zmysluplne?

Máte deň pod psa? Ak využívate nakupovanie ako terapiu, stopnite to. Míňať preto aby ste sa potešili, nie je práve najlepším a najlacnejším riešením. Ak sa máte mizerne a ťahá Vás to do obchodu, nechoďte tam.

Nakúpite totiž aj veci, ktoré vôbec nebudete potrebovať. Navyše Vám to spraví radosť len krátkodobo. No nie je lepší pocit, ak si ušetrené peniaze odložíte? Prinesie Vám to dlhodobejší pocit šťastia.

Mnoho ľudí, a nielen mladých, nemá stanovené dlhodobé ciele. Vedia, že majú zaplatiť nájom, inkaso, telefón a podobne. No nepozerajú na peniaze z dlhodobého hľadiska. Stanovte si dlhodobý cieľ napríklad na najbližší rok.

Naplánujte si, koľko peňazí na konci roka chcete mať. Tvrdo a vytrvalo na tom pracujte. Môžete si odkladať napríklad na kúpu bytu alebo na rozbeh vlastného podnikania.

Viete aké zamestnanecké výhody Vám ponúka Váš zamestnávateľ? Alebo prečítanie si dokumentu s názvom zamestnanecké benefity považujete za stratu času? Chyba.

Ak Vám zamestnávateľ prispieva na tretí pilier, prípadne na ubytovanie, prečo to nevyužiť? Veď ušetríte vlastné peniaze, ktoré môžete použiť na čokoľvek iné no najlepšie je odložiť si ich.

Aj by ste si nejaké peniaze odložili bokom, no žiadne peniaze Vám neostali? Nemáte pod kontrolou vlastné výdavky. Zastavte impulzívne nakupovanie, časté posedenia s priateľmi. Vždy si vyčleňte časť peňazí, ktorú môžete minúť na čokoľvek. Získate tým kontrolu nad vlastnými výdavkami.

“Peniaze, ktoré držíme, sú prostriedkom slobody. Peniaze, ktoré zháňame, sú prostriedkom zotročenia.”

J. J. Rousseau


Finančná akadémia

Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.

Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”

PRIDAŤ KOMENTÁR