Leil Lowndes je autorka mnohých bestsellerov na tému medziľudskej komunikácie. Špecializuje sa na podporu tých, ktorí sa hanbia alebo majú problémy hovoriť s inými. Sama si tým prešla.

Ako veľmi ostýchavý človek skončila s učiteľstvom a začala pracovať v pozíciách, kde sa stretávala s množstvom ľudí. Stala letuškou, neskôr účinkovala v predstavení na Broadwayi, až skončila ako riaditeľka plavby na výletnej lodi.

Vďaka týmto povolaniam stratila hanblivosti hovoriť s ľuďmi a pred ľuďmi.

Slovenské kníhkupectvá prináša jej knihu Ako hovoriť s kýmkoľvek o čomkoľvek. Samotné motto knihy je predzvesťou toho, čo čitateľa sprevádza celým obsahom:

V živote existujú dva typy ľudí: Tí, ktorí vojdú do miestnosti a povedia: “Tak som tu!” a tí, ktorí vojdú so slovami “Ach, tu ste!

Kniha bsahuje 92 trikov ako uspieť v spoločenskej komunikácii. Autorka v každej kapitole načrtne komunikačný problém – Ako im povedať zlé správy, Ako s nimi priateľsky súkromne zavtipkovať či Ako ich s maličkou podporou primäť k úsmevu.

Mnohé zo svojich pracovných skúseností využíva ako príklady na dané situácie. Buď ako situáciu sama zvládla alebo ako sa z nej poučila. Ku koncu kapitoly formuluje všeobecné pravidlo alebo radu, ktorá má čitateľom pomôcť.

Pod týmito trikmi si netreba predstavovať niečo veľkolepé, čo by vám ešte nikdy nenapadlo. Sú to jednoduché, niekedy mierne psychologické, ťahy, ktoré môžu napomôcť v spoločenskej konverzácii.

Jedna z mnohých Leiliných rád sa týka klasickej otázky o našom meste. Väčšina z nás na otázku: „Odkiaľ ste?“, odpovie: „Z Bratislavy, z Lučenca, z Michaloviec…“.

Tým ale zabijeme konverzáciu ešte predtým, ako začala. Človek, ktorý otázku položil, práve dostal facku mrazenou rybou. Nemá k tomu čo viac povedať, pretože mesto nepozná. Iniciatíva by mala byť na našej strane.

Nabudúce stačí skúsiť veľmi jednoduchý trik, ktorý autorka nazvala „Nikdy len holé mesto“. Namiesto dvojslovnej odpovede majme naštudovaných niekoľko faktov, ktorých sa môže druhá strana chytiť.

Pochádzam z Bratislavy, hlavného mesta Slovenska. V 19. storočí bola trojjazyčným mestom a v roku 2011 usporiadala spolu s Košicami majstrovstvá sveta v hokeji.

Hneď je k dispozícii niekoľko tém na rozvíjanie rozhovoru – geografia Slovenska, cudzie jazyky, história alebo šport. Jednoduché, nie?

Tým, že tipov je 92, je ťažké si ich všetky pamätať. Ak máte skutočný záujem osvojiť si niektoré techniky, najlepšie je vypísať tie, ktoré sa vám najviac pozdávajú a skúšať si ich. Potom prejsť na ďalšie.

Prajem veľa úspechou v konverzovaní.

autor recenzie: Michal Tomek