Hoci to ešte tak celkom nie je, mnohí firmu už za biliónovú považujú. Magická cena akcií Apple je totiž 207,5 dolára. Pri tejto cene by sa tak výrobca iPhonu a ďalších najpopulárnejších zariadení dneška stal prvou spoločnosťou s biliónovou hodnotou.

Nie je od nej vôbec ďaleko. Necelé tri percentá. Dokonca je pokojne možné, že v čase, keď budete čítať tento článok, firma už túto hranicu prekročí. Aj preto možno tvrdiť, že Apple už je biliónový.

A to nielen preto, lebo rýchlosť akou firma v ostatných mesiacoch rastie, výrazne mení cenu akcií takmer na dennej než týždennej či mesačnej báze. Ešte v máji to bolo deväť percent k biliónu.

Rýchly rast akcií

Najnovšie s novou cenou prišiel trh nedávno po opätovnom rýchlom raste cien akcií. Štvrťročné údaje spoločnosti totiž potešili investorov natoľko, že akcie získali medzi dvomi obchodnými dňami hneď deväť dolárov a poskočili zo 190 na takmer 200 dolárov za akciu.

Firme sa podobný jednodňový pohyb podaril už trinásťkrát v tomto roku. Aj preto sa zdá, že méta 207,5 dolára na akciu je otázkou niekoľkých dní.

Keď už pre nič, tak najmä pre dobrý pocit investorov, že to s jednou spoločnosťou prvýkrát v histórii dotiahli na biliónovú hodnotu. V čase keď iné tech firmy a sociálne siete zaznamenali obrovský prepad, je Apple takpovediac „majsterštuk“.

Dokedy? To nateraz ťažko odhadnúť. Dá sa predpokladať, že aj po prekročení tejto hranice hodnota firmy porastie, ale rovnako tiež treba počítať s istým poklesom.

Pokles každé tri roky

Doteraz totiž od roku 2012 firma zaznamenala určité obdobie poklesu svojej hodnoty každé tri roky, čo opätovne vychádza na tento rok. Nie je preto vylúčené, že hoci sa Apple podarí prekročiť magickú hranicu, môže sa pod ňu opätovne vrátiť.

Spoločnosť Apple mala ešte v roku 2012 len zhruba polovičnú hodnotu. Trvalo teda vyše šesť rokov, kým sa stala spoločnosťou s hodnotou blížiacou sa k jednému biliónu dolárov, čo je viac ako HDP Holandska alebo Malajzie.

Aktuálne sa firme darí vďaka predaju najmä v Číne a v Japonsku, kde predaj dramaticky rástol.