Viac

    Pablo ESCOBAR: príbeh najbohatšieho gangstera všetkých čias!

    Bol to človek, ktorý bol nepriateľom číslo jeden americkej aj kolumbíjskej vlády a odmena za jeho dolapenie sa pohybovala v horibilných sumách. Dalo by sa povedať, že známy Al Capone bol v porovnaní s ním len malý zlodejíček.

    Pablo Escobar disponoval v roku 1989 podľa magazínu Forbes majetkom v hodnote 20 miliárd eur, čo ho v tej dobe radilo medzi TOP najbohatších ľudí sveta.

    Bol to človek, ktorý bol nepriateľom číslo jeden americkej aj kolumbíjskej vlády a odmena za jeho dolapenie sa pohybovala v horibilných sumách. Dalo by sa povedať, že známy Al Capone bol v porovnaní s ním len malý zlodejíček.

    Escobar začal svoju kariéru už ako teenager. Prvýkrát bol obvinený vo svojich dvadsiatich rokoch z krádeží áut. Neskôr kradol, následne reštauroval a opäť predával náhrobné kamene. V priebehu sedemdesiatych rokov vytvoril obrovské drogové impérium.

    V dobe svojho absolútneho vrcholu zarábal až 1 milión amerických dolárov denne. O jeho ceste za bohatstvom a takmer neobmedzenou mocou sa dozviete v ďalších riadkoch.

    Začiatky Pabla Escobara

    Escobar vyrastal vo veľmi prostých podmienkach. Narodil sa v Medelíne vo veľmi chudobnej štvrti. O jeho začiatkoch s drogami sa vie len veľmi málo, no traduje sa, že svoje schopnosti si vycibril už práve v menších obchodoch s drogami v Medelínskych uličkách, kde mal na starosti maximálne 10 kilové zásielky kokaínu.

    Escobar vychytal na tento biznis v tom čase priam najlepšiu dobu. Colníci ani len netušili o tom, že sa do USA pašujú drogy a že odberatelia si pre ne chodia dokonca priamo do Kolumbie.

    Toto všetko sa v tom čase dialo bez akéhokoľvek povšimnutia colných úradov či iných štátnych orgánov. Escobar už v tom čase využil svoju inteligenciu a obchody robil veľmi šikovne. Podiely z kokaínu na ním vypravené ďalšie lietadlo do USA predával totiž vždy dopredu.

    Neobmedzená moc v krajine

    Do svojho obchodu samozrejme zapojil veľkú časť miestnej elity – politikov, poslancov, štátnych úradníkov sudcov, vojakov či policajtov. To bol vlastne začiatok jeho takmer neobmedzenej moci v krajine.

    Ak sa niekto do jeho biznisu náhodou odmietol zapojiť, nečakal ho práve najkrajší osud. Už v tých časoch si budoval nie príliš lichotivé meno. Vo svojich najlepších časoch kontroloval 80% všetkých obchodov s kokaínom na svete.

    Výsledné skóre jeho násilných trestných činov sa pohybovalo okolo 4000 mŕtvych. K tomu treba pripočítať jedno vybuchnuté dopravné lietadlo, zabitého kandidáta na prezidenta či dokonca útok s tankami na ministerstvo spravodlivosti resp. na kolumbijský najvyšší súd, kde bolo jeho cieľom zničiť dokumenty a odstrániť sudcov, ktorí mu šliapali na prsty.

    To sa mu v konečnom dôsledku aj podarilo. V tom čase bol on sám silnejší než celý štát.

    Gangster ktorý pomáhal ľuďom

    K cti mu však slúži, že za svoje peniaze dal v štáte vystavať viaceré nemocnice, školy, futbalové ihriská a všeličo iné. Stále si chcel medzi ľuďmi udržať imidž dobrého človeka. V tom čase dokonca začal flirtovať s politikou.

    Dokonca sa stal poslancom. Medzi politikmi sa však našlo zopár odvážlivcov, ktorí ho verejne prehlasovali a obviňovali z priekupníctva drog.

    Jeho zlaté časy sa pomaly končili, keď si ho na paškál zobrala vláda USA, pre ktorú predstavoval Escobar obrovskú hrozbu. Onedlho sa začala v Kolumbii krvavá vojna – štát verzus Escobar!

    Štát zapojil do operácie na dolapenie Escobara všetky ozbrojené zložky, ktoré boli k dispozícii. Od vojakov a policajtov, až po amerických spojencov. Escobar veľmi nezaostával, keďže jeho vplyv v krajine bol stále obrovský.

    Štát versus Escobar

    Dal vyhlásiť, že za každého policajta alebo vojaka, ktorého hocikto zastrelí dostane odmenu 500 dolárov, čo bola vtedy pre miestnych obrovská suma. Svoje slovo aj dodržal.

    V krajine nastalo neskutočné krviprelievanie, ktoré v histórii nemá žiadnu obdobu. Jeho syn dokonca prehlásil, že v čase pobytu niekde v horách urobil, vatru z dvoch miliónov dolárov len preto, aby ohrial svoju dcérku, keďže bola veľmi uzimená.

    Aj podľa toho môžeme vidieť, že Escobarovo bohatstvo muselo byť naozaj nesmierne veľké. Také si len málo z nás vie predstaviť.

    V roku 1991 sa Escobar naoko vzdal vláde, keďže ho už nebavilo stále unikať a na výsmech celému Kolumbijskému štátu si postavil sám vlastnú väznicu – obrovský luxusný dom s mrežami.

    Bola to väznica iba naoko, keďže svoje kšefty stále riadil spoza jej múrov a taktiež si ju opúšťal kedy sa mu zachcelo. Onedlho urobil pravdepodobne najväčšiu chybu vo svojom živote.

    Kvôli dlhom a peniazom zabil svojich dvoch najvernejších spoločníkov. Keď sa o tom dozvedeli ostatné rodiny a gangy, povedali si, že keď zabil ich, prečo by nešiel aj po nich. Začali sa proti nemu spájať takmer všetky gangy v Kolumbii, čo bol začiatok jeho konca.

    Začali mu zabíjať blízkych ľudí, rodinu, ničiť jeho gigantické vily ruka v ruke s ozbrojenými zložkami štátu a USA. Na konci svojho pôsobenia ostal Escobar úplne sám. Utekal taxíkmi v prestrojení, aby ho nikto nespoznal.

    Escobar skončil ako národný hrdina

    Hon na Escobara sa skončil v roku 1993, keď ho zastrelili priamo vo vlastnom úkryte. Vláda a USA si konečne vydýchla!

    Čo sa však podarilo Escobarovi, to sa nepodarilo zatiaľ nikomu inému z jeho kruhov – celý život zostal v očiach obyčajných Kolumbijčanov národným hrdinom, niečo ako Robin Hood.

    Na jeho pohreb prišli neuveriteľné masy plačúcich obyčajných ľudí, čo bolo v očiach americkej verejnosti úplne neakceptovateľné. Veľa ľudí ho obdivuje doteraz.

    Nech už si myslíme čokoľvek, tento človek bol jednoznačne najväčší drogový priekupník a gangster všetkých dôb. Nechytajú sa na neho ani mená ako Al Capone, ktorého majetok v čase jeho najväčšej slávy bol niekoľkonásobne menší ako ten Escobarov.


     

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články