Priaznivci značky Apple sa dočkali. Každý rok o takomto čase predstavuje vo svojej centrále v kalifornskom Cupertine horúce novinky. Tentoraz to boli tri nové telefóny či hodinky 4. série.

Modely iPhone XS a XS Max patria k prémiovej ponuke, telefón iPhone XR je lacnejšou alternatívou. Hoci o nižšej cene sa dá hovoriť len v rámci Apple.

Firma absolútne neberie ohľad na cenovú vojnu čínskych výrobcov, ktorí sa navzájom tlačia s ponukami dole. Aj lacný XR patrí k tomu najdrahšiemu, čo Apple kedy ponúkalo.

Všetky tri prístroje majú nový procesor A12, ktorý je šesťjadrový. Dve jadrá sú zamerané na výkon, štyri na úspornosť. Podľa Apple je o 15 percent rýchlejší ako procesor A11.

Nárast výkonu

V prípade grafického výkonu je to až 50 percentný nárast. Má tiež nové generáciu neurálneho procesora, ktorý poháňa napríklad kamery.

Tento procesor má až osem jadier oproti dvom pri predchádzajúcej verzii a za sekundu dokáže spracovať až 5 biliónov operácií.

Vďaka novým čipom tak iPhone XS a XS Max otvárajú aplikácie o 30 percent rýchlejšie.

Prémiové telefóny majú telo z nehrdzavejúcej ocele a OLED displej, ktorý pokrýva celú prednú stranu.

Tlačidlo Domov, ktoré bývalo na spodnej časti telefónu, je tak definitívne minulosťou. Nahrádza ho funkcia Face ID, ktorá je tiež zdokonalená.

Okrem toho, že vďaka novým algoritmom rozoznáva tvár a odomyká telefón rýchlejšie, je tiež podľa Apple doteraz najlepšie zabezpečená proti zneužitiu.

/data/MediaLibrary/articles/14050/iphone-xs-event-feat.jpgzdroj: Apple

Podľa Phila Schillera, viceprezidenta Apple pre svetový marketing, sú toto

„zďaleka najlepšie iPhony, aké sme kedy vyrobili“.

Netýka sa to len procesorových zlepšení. Zvýšená je aj odolnosť proti vode a modernizáciou prešli tiež kamery. Tie sú pri prémiových modeloch dvojité a majú 12 megapixelov.

Selfie kamera má 7 megapixelov. Displej Super Retina na modeli XS Max má rozlíšenie 2 688 x 1 242. Je to najväčší displej, aký sa na iPhonoch doteraz objavil.

Dlhšie vydržia

Apple zvýšil aj výdrž batérií. Model XS tak vydrží o pol hodiny dlhšie ako vlaňajší iPhone X. Pri XS Max je to až o 1,5 hodiny viac.

Vysoká je aj kapacita pamäte. K dispozícii sú verzie so 64 GB, s 256 GB alebo s 512 GB – čo je najviac, ako kedy Apple ponúkal.

Lacnejší XR sa na prvý pohľad líši použitými materiálmi. Telo je z hliníka a displej je LCD. Má tiež iba jednu kameru.

Oproti drahším súrodencom však má výhodu v ešte väčšej výdrži – jeho batéria vydržia o dve hodiny viac ako model XS Max.

Prémiové modely prídu na trh ešte v septembri. XS bude stáť 999 dolárov a XS Max v základnej verzii 1 099 dolárov.

U nás budú ceny ešte vyššie. Model XR sa začne predávať v októbri a v USA bude stáť 749 dolárov.

Hodinky s EKG

V Cupertine predstavili aj nové smarthodinky Apple Watch Series 4. Ich cena sa bude začínať od 399 dolárov.

Takisto u nich displej pokrýva celú prednú stranu a hodinky sa zväčšili o 2 mm, vďaka čomu je displej o celých 30 % väčší než pri 3. sérii.

Môže naraz zobrazovať až 8 rôznych funkcií. Čo je zaujímavé, zahŕňa viacero zdravotníckych funkcií, ktoré majú dokonca úradný certifikát.

Hodinky vám môžu urobiť EKG, zaznamenávajú aj pády a pošmyknutia. V prípade, že detegujú obzvlášť tvrdý pád, automaticky privolajú pomoc.

/data/MediaLibrary/articles/14050/apple-watch-series-4-.jpgzdroj: Apple

iPhone XR

Uhlopriečka: 6,1 palca

Hmotnosť: 194 g

Výdrž batérie: 15 hodín

iPhone XS

Uhlopriečka: 5,9 palca

Hmotnosť: 177 g

Výdrž batérie: 12 hodín

iPhone XS Max

Uhlopriečka: 6,5 palca

Hmotnosť: 208 g

Výdrž batérie: 13 hodín