Viac

  Držanie sa plánu

  Udržať si objektívny náhľad je veľká výzva. Nie je jednoduché naše emócie zatlačiť do kúta a hľadieť na trh čisto technickým spôsobom. Sme to ale my, kto vytvoril náš obchodný systém a je iba na nás, akým spôsobom sa ho budeme držať...

  Udržať si objektívny náhľad je veľká výzva. Nie je jednoduché naše emócie zatlačiť do kúta a hľadieť na trh čisto technickým spôsobom. Sme to ale my, kto vytvoril náš obchodný systém a je iba na nás, akým spôsobom sa ho budeme držať.

  Strach spôsobuje príliš rýchle uzatváranie ziskových obchodov, alebo zbytočné držanie strát. Chamtivosť naopak zaslepuje logiku a výsledkom je prehnané riskovanie.

  Obchodný plán sme vytvárali za účelom čo najväčšej automatizácie našého správania na trhu. Keď ale nehľadíme na trh objektívne a naše rozhodovanie je ovplyvnené emóciami tak je plán zbytočný.

  Plán vs realita

  Trader si naplánuje obchod nejak takto. Nájde miesto, kde by chcel vstúpiť. Keď sa tam trh priblíži a príde signál k vstupu, tak vstupuje.

  Riadi pozíciu a podľa dopredu stanovených pravidiel z nej vystupuje buď so ziskom, na nule, alebo so stratou. Keby to takto vyzeralo, tak by nebolo také vysoké percento neúspešných obchodníkov.

  Realita ale vyzerá úplne inak. Trader si nájde miesto, kde chce obchodovať. Čaká hodinu, alebo dve a trh sa stále akosi nechce vybrať k jeho levelu. Začína sa nudiť a tak hľadá iné miesta na vstup.

  Keďže trh už hodinu rotuje v úzkom rozpätí, tak sa rozhodne vstúpiť na high rozpätia s cieľom k jeho low. Skočí do pozície, ale čo čert nechcel, dochádza k prerazeniu range.

  Nahnevaný trader dostane stopku a rýchlo otvára opačnú pozíciu, aby mu nový trend neutiekol. Trh sa ale samozrejme otočí a spadne naspäť do pôvodného rozpätia.

  Že sa vám to zdá povedomé? Všetci sme na svojej ceste pár krát (možno aj viac, ako by sa patrilo) podľahli emóciám a kvôli spontánnym obchodom dostali od trhu na držku.

  Keby sa trader z druhého príkladu držal pôvodného plánu, tak by deň zakončil na nule, prípadne by možno trh nakoniec dorazil k jeho levelu.

  Takto ale v priebehu pár minút inkasoval dve plné stopky a už by zrejme nedokázal správne zobchodovať ani pôvodne naplánovaný obchod.

  Záver

  Správne formulovaná stratégia je základ. Bez dodržiavania je to ale len bezcenný kus papiera (alebo súbor v PC). Na našej ceste za úspechom je ovládnutie našich emócií najťažším, ale zároveň najdôležitejším krokom.

  Emócie tu budú vždy. Naším cieľom je ale vedieť, kedy na nás majú vplyv a vedieť ich v správnom momente potlačiť.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články