test
Viac

  Ekonóm Roubini vs krypto nadšenec Buterin – ostrá diskusia o kryptomenách

  Známy ekonóm Nouriel Roubini si už pred rokmi kvôli svojim predikciám globálnej krízy vyslúžil prezývku Dr. Skaza.

  Známy ekonóm Nouriel Roubini si už pred rokmi kvôli svojim predikciám globálnej krízy vyslúžil prezývku Dr. Skaza.

  Teraz sa dostal do diskusie s kryptomenovým nadšencom a tvorcom meny Ethereum Vitalikom Buterinom.

  Leonid Bershidsky:

  „Obaja majú v niečom pravdu, ani jeden sa tak úplne nemýli a ich konflikt je filozofického a fundamentálneho rázu. Všetko začalo, keď Roubini v stredu vypovedal pred americkou senátnou komisiou pre banky, kde tento univerzitný profesor predniesol mimoriadne kritickú reč na adresu virtuálnych mien a blockchainových technológií.“

  Roubini podľa neho hovoril o šarlatánoch, kriminálnikoch a všetkých možných podvodníkoch, ktorí využívajú informácie, ku ktorým nemá verejnosť prístup.

  Tej potom predávajú „mizerné aktíva na vrchole ich cenového rastu, ktoré následne kolabujú“. Podľa Roubiniho sme niečo podobné videli už mnohokrát v celej dlhej histórii finančných bublín.

  Ekonóm poukázal na rad argumentov používaných proti kryptomenám:

  Nemajú žiadnu vnútornú hodnotu, transakčné náklady sú u nich v prípade malých platobných čiastok príliš vysoké, preto sú ako mena v praxi nepoužiteľné. Navyše je k ich ťažbe potrebné príliš veľa energie.

  Roubini tiež varoval, že Bitcoin je svojou povahou deflačným aktívom, pretože jeho ponuka je obmedzená a v rastúcej ekonomike by tak ceny denominované v Bitcoin museli sústavne klesať.

  Diskusia naberala na obrátkach

  Nakoniec poukázal na štúdiu, podľa ktorej sú takmer štyri pätiny novo predstavovaných mien od samého začiatku podvodom. A pridal niekoľko osobných útokov na Buterina.

  Buterin reagoval rýchlo a na Twitteri sa najskôr snažil spochybniť Roubiniho zdatnosť v ekonomickej profesii. A potom začala debata, ktorú možno najlepšie opísať ako diskusiu medzi ekonómom a technikom.

  „Nie je to tak hrozné, ako keď na seba hovoria dvaja ľudia v inom jazyku, ale moc ďaleko to od toho nie je,“

  píše Bershidsky.

  Roubini napríklad spochybňoval technológiu shardingu, ktorá má urýchliť transakcie zaznamenané v blockchaine, ale zástancovia kryptomien mu rýchlo vysvetlili, že túto technológiu používa aj Google vo svojich cloudových službách.

  Buterin zase nevedel vyvrátiť Roubiniho tvrdenie, že kryptomeny sú v tejto chvíli ako finančná technológia v podstate nepoužiteľné a vlastne len tvrdil, že technologické problémy treba vyriešiť.

  Celkovo bolo poznať, že ekonóm sa pozerá na súčasný stav a vidí v ňom silnú podobnosť s udalosťami, kedy na pochybných fundamentálnych základoch prelomovej technológie vznikla nejaká bublina.

  Technik ale vidí technológiu, ktorú stojí za to zlepšovať. Pre ekonóma sú dôležité súčasné slabiny systému a miera kriminality, ktorá ho obklopuje. Pre inžiniera sú chyby len potrebnou informáciou a zneužívanie systému je irelevantné.

  Najväčší rozdiel a dilema ale podľa Bershidkyho tkvie vo filozofickom postoji ku kryptomenám:

  Chceme ďalej pokračovať s technológiami, ktoré pre súčasný chod sveta stačia a len ich trochu zlepšovať? Alebo chceme úplnú zmenu?

  Podobné otázky si pritom kladieme čoraz častejšie nielen pri kryptomenách, ale napríklad v oblasti samoriadiacich áut či génového inžinierstva.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články