Viac

    Fototapety na stenu: Všetko, čo potrebujete vedieť pred ich aplikáciou

    Ak hľadáte štýlový a kreatívny spôsob, ako oživiť fádne steny vo vašej domácnosti, fototapety sa javia ako skvelé riešenie. Zistite, kde sa najviac hodia, aké sú ich prednosti a ako fototapety aplikovať na stenu. Urobte z nich dominantu miestnosti.

    Zdroj: Syda Production / Shutterstock.com

    Materiál fototapety na stenu

    Tradičné tapety, ktoré sa vynímajú na stenách obývačiek našich starých rodičov, boli vyrábané prevažne z vinylu. Pokroková doba a technológie so sebou však priniesli nové možnosti – ekologickejšou verziou vinylových tapiet sú tapety vliesové, vyrobené zo zmesi prírodných materiálov a syntetiky. Do popredia sa dostali aj latexové alebo samolepiace fototapety na stenu

    Výhodou týchto materiálov je vysoká trvácnosťodolnosť voči vode a poškodeniujednoduchá aplikácia (v závislosti od typu fototapety) a bezproblémová údržba.

    Benefity využitia fototapety

    Fototapety plnia v interiérovom dizajne nielen vizuálnu funkciu (sú obdobou umeleckých diel a obrazov na stenu), ale sú aj nesmierne praktické. Toto sú ich prednosti:

    • sú vo veľkej miere prispôsobiteľné konkrétnym požiadavkám – personalizované fototapety na zákazku,
    • nekonečné možnosti vzorov a štýlov – fototapety s tematikou lesa, kvetov, detské fototapety, 3D fototapety atď., 
    • jednoduchá inštalácia, odstránenie a údržba – sú vodeodolné, tzn. môžete ich za pomoci navlhčenej handričky zbaviť nečistôt a prachu,
    • majú dopad na celkovú atmosféru izbu či optický vplyv – napr. zvolením fototapety s horizontálnymi líniami dokážete miestnosť opticky rozšíriť. 
    Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

    Kde aplikovať fototapety

    Kým štandardné tapety bývali aplikované na plochu všetkých štyroch stien, výrazné a jedinečné fototapety sú určené predovšetkým na vytvorenie akcentovej steny – ústredný bod miestnosti. 

    Fototapety v domácnosti 

    Najčastejšie sa stretávame s aplikáciou fototapety do kuchyne alebo na stenu do obývačky. Pre vytvorenie hĺbkového efektu sú obľúbené aj 3D fototapety do spálne či detskej izby

    Vďaka vodeodolnosti môžu byť situované aj v mierne vlhkom prostredí, napr. v kúpeľni. V tomto prípade siahnite po vinylových alebo samolepiacich fototapetách. Ak sa rozhodnete do kúpeľne použiť vliesové tapety, ošetrite ich špeciálnym vodoodpudivým náterom

    Tip: Umiestnené nemusia byť len na stenách. Moderná je aj aplikácia na nábytku (napr. fototapety na skriňu, ako spôsob upcyklácie), na kuchynskom ostrovčeku pre zjednotenie otvoreného pôdorysu (kuchyňa, obývačka, jedáleň) alebo fototapety na dvere či podlahu.

    Fototapety v komerčnom prostredí

    Fototapety sú vďaka svojej vysokej prispôsobivosti moderným riešením aj v komerčných priestoroch, teda napr. vo firmách, konferenčných miestnostiach, nákupných centrách, reštauráciách a podobne. Zvoľte korešpondujúce motívy (dynamicky pôsobia 3D fototapety) prípadne si nechajte vytvoriť personalizovanú tapetu s logom podniku. 

    Tip: V komerčnom prostredí si pred výberom naštudujte psychológiu pôsobenia farieb. Na človeka, jeho produktivity, náladu či nákupné správanie majú väčší vplyv, ako si myslíte. 

    Aplikácia fototapety na stenu

    Spôsob aplikácie jednotlivých fototapiet na stenu je podobný, odlišuje sa len minimálne. Dôležité je, aby ste dodržiavali všetky kroky, ktoré odporúča konkrétny výrobca. Preštudujte si preto podrobne priložený návod. Vo všeobecnosti je postup nasledovný: 

    Krok 1: Príprava povrchu

    Ako prvé si ujasnite, na aký typ povrchu sa chystáte fototapetu aplikovať a pripravte ho – musí byť čistý, rovný a suchý. Vďaka tomu predídete prípadnému odliepaniu tapety

    Povrchy ako umakart, tvrdé drevo alebo sklo je dobré odmastiť (vhodný typ fototapety: samolepiace). Na sadrokartón alebo omietku odporúčame použiť aj penetrák (vhodný typ fototapety: vliesové). 

    Krok 2: Lepenie fototapety

    Vliesové a latexové fototapety na stenu lepíme za pomoci špeciálneho lepidla na fototapety. To sa aplikuje na zadnú stranu tapety alebo priamo na stenu, tzv. “suchý spôsob”.

    Jednotlivé časti fototapety prikladáme tesne vedľa seba alebo s preložením cca 1 cm – záleží od inštrukcií výrobcu. Vzduchové bubliny vytláčajte valčekom smerom od stredu po okraj

    Pri samolepiacich tapetách začnite odlepením zadnej časti v rozsahu cca 15 cm a po priložení na stenu opatrne sťahujte zadnú časť ďalej. Popritom tapetu jemne rukou pritláčajte na stenu. Jednotlivé diely zakladáme o 1 cm, dajte však pozor, aby na seba vzor nadväzoval. 

    Tip: Ak sa chystáte tapetovať miestnosť zdola až po strop, nechajte si po stranách fototapety aspoň 5 – 10 cm. Presahujúce časti potom jednoducho orežete. 

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články