Je čas opustiť akciový trh a hľadať alternatívu?

Brad Zigler (autor článkov napr. pre CCBN, Journal of Indexes, Commodity Research Bureau a Trader), vníma súčasnú situáciu na akciových trhoch tak: „že, radšej nechce liať studenú vodu na rozbehnutý býčí akciový trh“.

222

Brad Zigler (autor článkov napr. pre CCBN, Journal of Indexes,  Commodity Research Bureau a Trader), vníma súčasnú situáciu na akciových trhoch tak: „že, radšej nechce liať studenú vodu na rozbehnutý býčí akciový trh“.

Ale jeho názor sa opiera o vybrané indikátory, ktoré dokážu odpovedať na tak často kladenú otázku, či je už načase radšej opustiť akciový trh.

Econoic Cycle Research Institute (ECRI) publikuje indikátory, ktoré predikujú zmenu v smere ekonomiky už roky.

Inštitút hľadá spúšťače zmien

Spomenutý inštitút okrem iného hľadá tie spúšťače, ktoré následne vytvárajú zraniteľné miesta v ekonomike. Tieto zraniteľné miesta sú následne vstupom pre recesiu, ktorá ako vždy vedie k turbulenciám na akciových trhoch.

ECRI používa hneď niekoľko indikátorov, ktoré by mohli byť schopné včasne generovať predpovede hroziacej recesie.

Jedným z indikátorov ECRI, na ktoré upriamuje pozornosť Zigler je tzv. Weekly Leading Economic Indicator (WLI), ktorý používa 50 rôznych časových radov z rôznych kategórií , zložených napr. z: korporátnych dlhopisov, štátnych dlhopisov, akciových trhov, trhu práce alebo úverového trhu.

Tento indikátor teraz „svieti na červeno“ prvý krát za viac ako 3 roky. Konkrétne posledné zverejnenia medziročnej zmeny vo WLI indexe boli negatívne.

Naposledy podobne výrazne klesali hodnoty indexu WLI 24. júla 2015. O týždeň neskôr nastala korekcia indexu S&P 500, pričom strata indexu prekročila 10 percent.

Vývoj indexu S&P500 a indikátora ECRI WLI

Zdroj: Seekingalpha

Ako je aj z obrázka jasné WLI a takisto aj index S&P 500 sa po čase vrátili na nové maximá. Ako Zigler ďalej píše „vtedy bolo vtedy a dnes je dnes“. Súčasné trhové sily sú podľa neho výrazne odlišné ako v minulosti.

Zigler poukazuje na skutočnosť, že po eufórií znižovania daní z príjmov právnických osôb v USA, samotná krajina dnes môže stáť v čele potenciálnej obchodnej vojny.

Ďalším problém môže taktiež vytvoriť aj systém odvetných ciel na USA. Aj skupina Goldman Sachs a JPMorgan Chase & Co. vydali  prognózy medvedieho trhu v prípade ak nastane rozšírenie tarifnej politiky, najmä voči Číne.

Zigler ďalej poukazuje na skutočnosť, že napriek nedávnej výkonnosti indexu S&P 500, nadšenie investorov utícha. Podstatné podľa neho je aj to, že investori strácajú „chuť“ na betu. (obrázok 2)

Risk “apetít” investorov

Na záver Zigler na otázku či už sú dôvody na to, aby investori opustili býčí trh a hľadali inú alternatívu, odpovedá jednoducho, že

„ Áno, očividne existujú“.


PRIDAŤ KOMENTÁR