test
Viac

  Koniec najznámejšej skratky CTRL + ALT + DEL?

  Sú len dva typy ľudí. Niektorí klávesové skratky používajú pri každom úkone a prsty z klávesnice zložia len v najnutnejších prípadoch. Iní si sotva zapamätajú aj takmer najznámejšiu klávesovú skratku CTRL + ALT + DEL.

  Sú len dva typy ľudí. Niektorí klávesové skratky používajú pri každom úkone a prsty z klávesnice zložia len v najnutnejších prípadoch. Iní si sotva zapamätajú aj takmer najznámejšiu klávesovú skratku CTRL + ALT + DEL.

  No a potom sú tu takí, ktorí si vystačia len s kombináciou CTRL+C a CTRL+V. Ako vznikli klávesové skratky a prečo možno zanikne najznámejšia z nich?

  CTRLALTDEL1

  Klávesové skratky sa objavili spolu s masívnym vývojom počítačov. Po tom, čo Microsoft prišiel s prvým Windowsom, bolo treba navrhnúť aj šikovnú a použiteľnú klávesnicu. To mali pod palcom dizajnéri z IBM, ktorí poskytovali hardvér.

  Podoba s QWERTY

  Podobne ako je viac – menej náhodné rozloženie písmen na QWERTY klávesnici (aby sa písmenká na písacom stroji nezasekávali), tak bola navrhnutá aj skratka CTRL + ALT + DEL, ktorá slúži napríklad na reštartovanie počítača alebo otvorenie Správcu úloh.

  Podľa inžinierov z Microsoftu to všetko malo zvládnuť jedno samostatné tlačidlo, ktoré sa však podľa dizajnéra IBM Davida Bradleyho na ich počítač nezmestilo.

  Navrhol teda vražednú kombináciu CTRL + ALT + ESC, tú však mali problém ľavačkou uchopiť aj najlepší strojopisci a tak sa klávesa ESC zamenila za DEL. Takto sa príkaz rozložil na celú plochu klávesnice, čo zamedzilo náhodným reštartovaniam a rebootovaniam počítačov.

  ctrlaltdel2

  O kombinácii CTRL + ALT + DEL sa vedú mnohé diskusie a pomenovanie “opičí trojhmat” jej tiež nepridáva na serióznosti. Niet preto divu, že aj sám Bill Gates sa už neraz zamýšľal nad jej odstránením. Nedávno sa dokonca vyjadril, že to bola chyba a dnes by to už celé riešil inak:

  „Mohli sme mať jediné tlačidlo, ale ten, kto robil IBM klávesnicu, nám tlačidlo nechcel dovoliť. Vtedy sme to programovali rýchlo a na nízkej úrovni . Bola to chyba,”

  priznal Gates.

  CTRL + ALT + DEL sa však už stalo neoddeliteľnou súčasťou nie len ľudí používajúcich Windows, ale aj používateľov Mac-ov, kde ale táto kombinácia nie je. Svedčia o tom však 2 milióny odkazov v Google na heslo “ctrl + alt + del for mac.”

  Na motív klávesovej skratky vznikol v roku 2002 populárny internetový komix s rovnomenným názvom, ktorý zobrazuje príhody dvoch chalanov milujúcich počítačové hry.

  Nuž, aj keby skratka s nástupom tabletov, smartfónov a bezdotykového hardvéru zanikla, v srdciach programátorov, gamerov aj bežných užívateľov zostane ešte dlho.


  • Zdroj: WebSupport
  • Zdroj titulného obrázka: Pixabay
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články