Nárast luxusu

Luxus si však stále drží svoju hodnotu. Dokonca odborníci naznačujú, že ceny realít z tohto segmentu medzimesačne vzrástli, hoci tiež majú ďaleko od svojich maxím.

Pre bohatšiu klientelu a pre kupcov to predstavuje príležitosť, hoci veľkou neistotou najmä pre ďalší vývoj cien bude dotiahnutie rokovaní o brexite a predovšetkým vývoj po ňom, keď z trhu môže unikať klientela.

Inak to však vidia investori z Blízkeho východu, pre ktorých je Londýn dlhodobo preferovaným realitným trhom a naďalej sa zaujímajú o luxusné nehnuteľnosti. Slabá libra ich takisto podporuje v tom, aby do tohto segmentu investovali.

Podľa developerov z Blízkeho východu, ako aj pre anglických realitných odborníkov ide o typ investorov, ktorí hľadajú nehnuteľnosti v Londýne aj preto, lebo chcú, aby ich deti chodili do anglických škôl, učili sa jazyk a rozbehli lepšiu kariéru.

Tri až päť rokov

Podľa developerov zohrávajú v tomto novom nastavení zahraniční kupci jednak dôležitú úlohu pre trh, jednak majú oproti domácim kupcom výhodu. Na trh sa totiž dostávajú kupci s americkými dolármi, keďže vidia jednu z príležitostí aj v rozdiele mien. Libra voči americkému doláru od minulého roka poklesla.

Podľa spoločnosti JLL klienti z Blízkeho východu preinvestovali vlani v Londýne a v realitách šesťsto miliónov dolárov. Je pravdepodobné, že tento objem bude naďalej rásť.

Ako ďalej dodáva spoločnosť JLL, investori sledujú pri realitách najmä trojročný a päťročný výhľad a majú pocit, že brexit je krátkodobým problémom, ktorý sa vyrieši.