Viac

  Ktoré sú najbohatšie manželské páry sveta?

  Bill Gates, Amancio Ortega, či Warren Buffet sú nielen úspešní svetoví biznismeni, ale navyše so svojimi manželkami tvoria páry, ktorým patrí prívlastok najbohatšie. Top desiatka najmajetnejších manželských dvojíc, v ktorej nechýbajú ani Mark Zuckerberg, či Bernard Arnault so svojimi polovičkami, disponuje dokopy majetkom vyše 510 miliárd dolárov.

  Ide o sumu, ktorá je približne 5,5-krát väčšia ako slovenské HDP a je takmer 18-násobkom vkladov obyvateľov v našich bankách. Vyplýva to z reportu analytickej spoločnosti Wealth-X.

  Najmajetnejšou manželskou dvojicou na svete sú najbohatší človek planéty Bill Gates, ktorý v roku 1975 založil dnes svetoznámu softvérovú firmu Microsoft a jeho žena Melinda, s ktorou je ženatý od roku 1994. Ich majetok dosahuje 85,7 miliardy dolárov.

  Bill Gates Melinda Gates

  Španieli Amancio Ortega a jeho druhá žena Flóra Perezová, s ktorou je od roku 2001 sú druhou najbohatšou zosobášenou dvojicou Dokopy disponujú takmer 71 miliardami dolárov.

  Tie pochádzajú najmä z Ortegovho vlastníckeho podielu vo firme Inditex, ktorú založil v roku 1975 a pod ktorú patria módne značky ako Zara, Berschka, Stradivarius alebo Pull & Bear. Vďaka tomu je sám Ortega druhým najmajetnejším mužom planéty.

  Berkshire Hathaway

  Tretie miesto patrí „veštcovi z Omahy“ Warrenovi Buffetovi a jeho druhej žene Astrid Menksovej, ktorú si zobral v roku 2006. Ich spoločný majetok dosahuje 65 miliárd dolárov. Absolútnu väčšinu zarobil Buffet investovaním na finančných trhoch, vďaka čomu sa stal tretím najbohatším mužom sveta.

  Účtovná hodnota jeho holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway rástla v priemere vyše 19-percentným anualizovaným tempom, odkedy sa postavil na jej čelo v roku 1965.

  Štvrtou najzámožnejšou dvojicou sveta sú David a Julia Kochovci, keď tesne predstihli Charlesa a Elizabeth Kochovcov, ktorí uzatvárajú prvú päticu.

  Budova Koch Industries Inc

  Majetok oboch párov presahuje 47 miliárd dolárov. David a Charles Kochovci sú bratia a majoritní vlastníci energetického konglomerátu Koch Industries, ktorý založil ich otec Fred. Ide o druhú najväčšiu mimoburzovú firmu v USA. Obaja sa delia o štvrté miesto v rebríčku najbohatších Američanov, pričom mladší David sa môže pýšiť titulom najbohatšieho obyvateľa New Yorku.

  Šieste miesto patrí čínskej dvojici Wang Jianlin a Lin Ningová. Jianlin je považovaný za jedného z najbohatších Číňanov, keď prostredníctvom Dalian Wanda Group kontroluje viac ako 200 obchodných domov, nákupných centier, luxusných hotelov a kín v USA, Európe a Ázii. Ich majetok dosahuje necelých 41 miliárd dolárov.

  Zakladatelia Amazonu, najväčšieho online obchodu sveta, Jeff Bezos a jeho žena Mackenzie sú siedmym najbohatším párom sveta s necelými 40 miliardami dolárov. Spoznali sa keď na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia pracovali na Wall Street vo firme D.E. Shaw. Manželmi sú už 23 rokov.

  Francúz Bernard Arnault, predseda predstavenstva, výkonný riaditeľ a akcionár výrobcu luxusných módnych doplnkov LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton a jeho druhá žena Helen Mercierová, uznávaná klaviristka, sú ôsmym najbohatším párom sveta s majetkom takmer 39 miliárd dolárov.

  Mark Zuckerberg Priscille Chan

  Deviate miesto patrí Markovi Zuckerbergovi, zakladateľovi najväčšej sociálnej siete sveta Facebook, a jeho manželke Priscille Chanovej, ktorú spoznal na Harvarde pred 11 rokmi. Ide o najmladší pár medzi top 10. Obaja dovŕšili len nedávno 30 rokov, no už disponujú vyše 38 miliardami dolárov.

  Top desiatku uzatvára Jim Walton a jeho žena Lynne s majetkom presahujúcim 36 miliárd dolárov. Jim Walton je najmladší syn Sama Waltona, zakladateľa Wal Martu. Ide o najväčšiu maloobchodnú sieť na svete s vyše 11 500 prevádzkami a viac ako 2,2 miliónom zamestnancov, čo z nej robí najväčšieho celosvetového zamestnávateľa.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články