Viac

    Majú komodity stále právo byť zastúpené v investičných portfóliách?

    Globálne akcie od začiatku roka stúpli o 6,1 percenta. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška to bolo až o 10,9 percenta. Je to uspokojivá návratnosť. No pre investorov, obchodujúcich v eurách, predstavoval výnos od začiatku roka až 13,6 percenta a v porovnaní s rovnakým obdobím až 24,9 percenta, čo je viac ako uspokojivé.

    Prepady na rozvíjajúcich sa trhoch

    Rozvíjajúce trhy si naopak júl až tak priaznivo nezapísali. Index MSCI EM spadol o 4,4 percenta. Nadol ho ťahal pokles v Ázii a aj v Latinskej Amerike. Čína a jej prepad o viac ako 15 percent (CSI300) tvorila len nedávno popredné miesta headlinových správ. Tento citeľný pokles bol navyše nelichotivý pre čínske úrady, ktoré sa snažili ovplyvniť trh a zastaviť pád.

    Aj napriek prepadu sú však čínske akcie stále o osem percent nad úrovňou zo začiatku roka. Prevyšuje to všetky ostatné rozvíjajúce sa trhy.

    Čínsky trh je však ešte stále príliš malý. Reprezentuje len zhruba dve percentá globálneho akciového trhu. Jeho pád tak nedokáže stiahnuť so sebou ani čínsku ekonomiku a ani globálny trh. A to aj v tom prípade, ak by pokles naďalej pokračoval.

    Problém rozvíjajúcich sa trhov je nie len pokles akcií, ale i pád mien. Vo vzťahu k doláru spadol index JP Morgan, ktorý zahŕňa desať hlavných mien rozvíjajúcich sa krajín, za rok o viac ako 17 percent, čím dosiahol svoje rekordné minimum. Len v júli spadli brazílsky real a ruský rubeľ k americkému doláru o viac ako päť percent.

    Ceny ropy a zlata padajú

    Ceny komodít v uplynulom mesiaci tiež poklesli. Ropa pokračovala po pauze, ktorú si dala v prvých mesiacoch roka, v poklese, ktorý dosiahol zhruba 20 percent. Pád bude pravdepodobne i naďalej pokračovať, čo však bude znamenať pozitívny impulz pre globálnu ekonomiku.

    V júli klesli aj ceny zlata a to o osem percent, čo dostalo uncu po prvý krát od roku 2010 pod hranicu tisíc dolárov. Už niekoľko rokov som pri zlate a jeho cenovom vývoji pesimistický. Zlato podľa mňa vystúpilo až príliš v pomere k inflácii ako aj k akciovým trhom. Hoci sme dnes už bližšie k neutrálnej úrovni, nemyslím, že pád máme už celkom za sebou.

    Je tak možné, že uvidíme ďalších 15 až 20 percent, ktoré si zlato odpíše z ceny. Z pohľadu niekoľkých rokov preto budú firemné akcie žltý kov pravdepodobne citeľne prekonávať. Zlato sa teda nejaví ako vhodná investícia vo finančnom portfóliu.

    Sú komodity perspektívnym finančným aktívom?

    V priebehu poslednej dekády sa stalo celkom bežným odporúčať komodity do investičného portfólia. Tým, ako sa začalo s komoditami širšie obchodovať, stali sa dostupnejšie bežným investorom. Napriek tomu, že ide o výrobný faktor a zároveň o aktívum očistené od inflácie, cena tejto triedy aktívy za posledných sto rokov neustále klesala.

    Ani napriek tomu, že je nás na planéte Zem stále viac, nič nenasvedčuje tomu, že by sa komodity mali stať vzácnym statkom.

    Komodity si užili v prvej dekáde nového milénia svoje hviezdne obdobie. Ťažili z kombinácie vysokého ekonomického rastu a vstupu krajín tretieho sveta do globálnej ekonomiky.

    No túto etapu majú komodity už za sebou. Ani napriek tomu, že ich ceny od roku 2010 klesajú, si nemyslím, že už dosiahli svoje dno.

    Z technického pohľadu môžu byť komodity nástrojom, ako využiť ekonomické oživenie. Napríklad ceny energií často v úvodnom štádiu ekonomického rastu prudko stúpajú. To však nie je súčasná situácia. To, že so začlenením komodít do investičných portfólií sa netreba ponáhľať, naznačujú aj nevyužité produkčné kapacity a nízka inflácia.

    To isté vo všeobecnosti platí aj o akciách rozvíjajúcich sa trhov. Pri pohľade na globálne makro trendy možno povedať, že kým minulá dekáda znamenala presun výroby do ázijských krajín s lacnou pracovnou silou, dnes sa produkcia vďaka robotike presúva späť na západ. To spôsobuje viacerým rozvíjajúcim sa trhom problémy a ešte viac zvýrazňuje problém ako premeniť tento typ krajín na spoločnosti založené na strednej triede.

    Dobrým príkladom je Brazília. Ratingová agentúra Standard & Poor´s nedávno znížila výhľad ratingu tejto krajiny na negatívny. Úrokové sadzby sú tam na úrovni 14,25 percenta, inflácia na 8,9 percente a HDP sa prepadlo o 1,6 percenta. Druhé volebné obdobie prezidenta Dilmu Rousseffa je poznačené korupčnými škandálmi. Sme tak na míle vzdialení od situácie, kedy by krajina mohla využívať svoje bohaté prírodné zdroje dostatočne efektívne.

    V USA prichádza k rastu sadzieb

    Tak komoditné, ako aj rozvíjajúce sa trhy sú často previazané s monetárnou politikou USA. Keď peniaze zdražejú, zhorší to zároveň globálna dostupnosť likvidity. Historicky vidno, že táto závislosť je zvlášť citeľná na rozvíjajúcich sa trhoch.

    Fakt, že sa USA blížia k prvému zvyšovaniu sadzieb za posledných desať rokov, nemožno spochybniť. S najväčšou pravdepodobnosťou k tomu dôjde už tento rok, či už v septembri alebo decembri.

    V období, ktoré bude nasledovať hneď po zvýšení sadzieb, budú výnosy na amerických akciách pravdepodobne o niečo nižšie ako priemer.

    Dlhodobá diskusia o zmene v monetárnej politike už stihla negatívne ovplyvniť trhy, čím prispela k udržaniu indexu S&P500 od februára vo veľmi úzkom pásme medzi 2 040 a 2130. K prielomu smerom nahor by mohlo dôjsť až v nasledujúcich mesiacoch. Dôvodom bude jednak ekonomický rast, ale aj zisky firiem.

    Rast nebude stačiť k vyššiemu využitiu kapacít a komodít

    V treťom kvartáli uvidíme pravdepodobne zrýchlenie ekonomického rastu. Potiahne ho najmä Európa, ale aj USA. Rast je príliš slabý na opätovné vyššie využitie globálnych výrobných kapacít. V kombinácii s padajúcimi cenami energií a komodít, treba preto infláciu očakávať naďalej veľmi nízko. Aj dlhodobá zmena v prospech digitálneho odvetvia a robotiky je zreteľne protiinflačná.

    Centrálne banky budú mať preto v tomto prostredí veľké ťažkosti manévrovať a snažiť sa infláciu naopak povzbudiť.

    Grécka kríza zatiaľ stále nenašla svoje definitívne riešenie. Musíme čakať, že z času na čas sa bude stále vracať, no zdá sa už nepravdepodobné, že by táto téma zaberala na trhoch toľko priestoru, ako nedávno.

    Pri stavbe investičného portfólia aj naďalej odporúčam sústreďovať sa viac na akcie, naopak menej na korporátne dlhopisy a komodity.

    • Teis Knuthsen, CIO Saxo Privat Bank
    Komentáre

    Najnovšie články

    Predchádzajúci článokPovedzme si nahlas: Ľuďom sa nechce robiť
    Ďalší článokIŽP alebo Fondy?

    Podobné články