Najväčšie múzeum Jamesa Bonda na vrchole Rakúskej hory

Najväčšie múzeum Jamesa Bonda otvára svoje brány na vrchole rakúskej trojtisícovky. Lyžiarske stredisko Sölden v Tirolsku tak okrem úžasných hôr ponúka už aj spomienky na nakrúcanie v tejto lokalite.

198

Najväčšie múzeum Jamesa Bonda otvára svoje brány na vrchole rakúskej trojtisícovky. Lyžiarske stredisko Sölden v Tirolsku tak okrem úžasných hôr ponúka už aj spomienky na nakrúcanie v tejto lokalite.

Na vrchole hory Gaislachkogl za ostatné roky vyrástlo veľkolepé múzeum zasvätené slávnemu agentovi Jamesovi Bondovi.

Pred niekoľkými rokmi sa v priľahlej dizajnovej reštaurácii ice-Q nakrúcalo niekoľko scén pre snímku Spectre, teraz sa agent 007 vracia do Söldenu nastálo v podobe údajne najväčšieho bondovského múzea na svete s názvom 007 Elements.

Od 12. júla môžu návštevníci vychutnať pri túre na hory aj pocit skutočného hrdinu. Aspoň pripomenutím jeho akčných scén, lokácií či rekvizít z nakrúcania.

Jedinečné múzeum 007 Elements sa dlho držalo v tajnosti, detaily sa najnovšie predstavili až nedávno, a preto, pochopiteľne, priťahuje pozornosť nielen fanúšikov filmu o agentovi, ale aj architektov a dizajnérov.

Jedinečné scény už vo filme Spectre

Svet totiž v roku 2015 videl jedinečné scény zo zasneženej stanice práve vo filme Spectre a pre mnohých sa stali ikonickými. V tomto smere sa rozhodli pokračovať aj pri tvorbe múzea 007 Elements.

„Naším cieľom bolo vypovedať príbeh o nakrúcaní bondovských filmov moderným, emotívnym a podmanivým spôsobom,“

vysvetľuje kreatívny riaditeľ projektu Neal Callow, ktorý sa podieľal aj na tvorbe posledných piatich snímok o agentovi 007. „Použili sme túto neuveriteľnú lokáciu, aby sme návštevníkov preniesli priamo do bondovského prostredia, a oživili sme jeho príbehy nezabudnuteľným spôsobom,“ dodáva.

/data/MediaLibrary/articles/13596/cinematic-installation-header1.jpgNová filmová inštalácia chce preto evokovať najmä atmosféru, s akou sa vo filme pracovalo. Návštevníci zároveň budú môcť vidieť najnovšie technológie značky Jaguar Land Rover s podporou technológie AI rovnako ako koncept C-X75, ktorý sa zúčastnil na automobilovej prehliadky v Ríme. Hoci Bond je mužom značky Aston Martin, vozidlá Jaguar Land Rover sa objavili až v deviatich bondovkách.

Atrakcia by mala pritiahnuť do moderného lyžiarskeho strediska ďalších turistov. Tých je už od samotného uvedenia filmu Spectre veľa. Reštaurácia ice-Q je vďaka filmu trvale obsadená.

Zároveň je pre bondovky okrem pláží príznačný aj sneh a až osem filmov Bond sa vyznačuje snehovou sekvenciou, preto je 007 Elements navrhnuté ako robustné prostredie, ktoré takúto drsnú zasneženú lokalitu tiež prináša do života.

Múzeum skryté v hore

Prvá polovica inštalácie obsahuje naprogramované sekvencie o filme alebo z nakrúcania, ostatné galérie sú určené na prieskum rekvizít. Aj preto je múzeum viac prehliadkou filmu a vecí s ním spojených, než skutočným múzeom. Samotné múzeum je výtvorom spolupráce viacerých dizajnérov zo Spojených štátov a z Európy.

Autá Land Rover a Range Rover, použité vo filme, vytiahli na účely múzea na horu pomocou ratrakov, keďže na vrchol cesty, samozrejme, nevedú. Návštevníci však využijú desaťmiestnu lanovku.

Ako popisuje dizajnér Callow, väčšina múzea je ukrytá v samotnej hore, čo nieslo nesmierne inžinierske výzvy. Najmä cement sa vozil na vrchol pomocou helikoptér a celá štruktúra je stabilizovaná teplotne tak, aby neovplyvňovala tamojší permafrost.

/data/MediaLibrary/articles/13596/cinematic-installation-header2.jpg

„Chceme využiť túto neuveriteľnú polohu, aby sme priniesli príbehy z filmu do života jedinečným a nezabudnuteľným spôsobom,”

dodal Callow. Múzeum 007 Elements nie je určené na to, aby vytváralo zisk, ale aby zvýšilo povedomie o tejto dlhodobej značke, ktorou Bond je, a aby zároveň pritiahlo do údolia Sölden nových návštevníkov.

Vstup do múzea 007 Elements bude stáť 22 eur pre dospelých alebo 54 eur v kombinácii s povinným lístkom na lanovku. Atrakcia bude fungovať každý deň od 9.00 do 15.30 hodiny.


PRIDAŤ KOMENTÁR