Viac

    NATO – od bezpečnosti k biznisu

    Pred pár dňami americký generál Breedlove vyhlásil, že NATO a Spojené štáty menia svoju bezpečnostnú doktrínu vo východnej Európe. Dôvodom je oživujúce sa a agresívne Rusko. NATO je pripravené bojovať a zvíťaziť. Doktrína NATO sa mení od uistenia partnerov o pomoci k odstrašeniu nepriateľa.

    Pred pár dňami americký generál Breedlove vyhlásil, že NATO a Spojené štáty menia svoju bezpečnostnú doktrínu vo východnej Európe. Dôvodom je oživujúce sa a agresívne Rusko. NATO je pripravené bojovať a zvíťaziť. Doktrína NATO sa mení od uistenia partnerov o pomoci k odstrašeniu nepriateľa.

    NATO sa prezentuje ako ochranca Európy pred Ruskom

    Skutočne, hlavný zámer jeho vzniku bola ochrana západnej Európy pred sovietskou ideológiou a silou. Odvtedy sa však svet výrazne zmenil.

    Po páde Sovietskeho zväzu mohlo oslavovať. Vyhralo, nepriateľ bol porazený. Aliancia mala zaniknúť. Už neexistovala 4-miliónová sovietska armáda a ani jeho agresívna ideológia. Americké vojská sa mali z Európy stiahnuť, vojenské rozpočty zosekať a svet demilitarizovať – podobne ako v roku 1920. No nestalo sa.

    V roku 1989 Bush uistil Gorbačova, že NATO sa nerozšíri ani o piaď, pokiaľ sa umožní zjednotenie Nemecka. Sľub sa rozplynul. NATO je totižto lukratívny biznis.

    Zakladateľ a riaditeľ komisie pre rozšírenie NATO bol zhodou okolností viceprezident firmy Lockheed-Martin, najväčšieho dodávateľa vojenskej techniky v USA. A keďže všetky nové štáty NATO majú zabezpečiť jednotné vojenské štandardy, prišiel čas armády modernizovať.

    Iba pár európskych štátov dodržiava pravidlo o výdavkoch na zbrojenie o veľkosti 2% svojho HDP. Prezident Obama preto pred pár dňami vyhlásil, že chce donútiť členské štáty míňať viac. Vojensko-priemyselný komplex sa môže radovať.

    Je dôležité vytvoriť víziu silného nepriateľa. A Rusko je ideálny kandidát. No Moskva minie za jeden rok na zbrojenie toľko, koľko Washington za 3 týždne.

    Aj keď mnohí analytici vidia Rusko ako agresora, ďalší si jeho kroky vykladajú ako obranu pred rozširujúcim sa NATO.

    Pripomínajú slová amerického senátora Tafta z roku 1949, že ak sa vyzbroja všetky národy okolo Ruska, to sa môže cítiť zraniteľné a konať iracionálne. Koľkokrát za posledných 200 rokov bolo Rusko napadnuté európskymi krajinami?

    Nehľadiac na to, USA rozširuje svoje jednotky vo východnej Európe na tri brigády s celkovou silou 60,000 mužov. Aj napriek tomu, tie ostanú slabé. Podľa vojenských simulácii Rand Corp., pokiaľ by Rusko zaútočilo, jednotky NATO by boli prevalcované v priebehu hodín.

    A tak sa tu hrá hra, kde sa vytvára ilúzia veľkého nepriateľa s cieľom vytvoriť dopyt po vojenskej technike. No nie je to len Európa, ktorá nemá na to, aby zbrojila, ale podobne to cítia už aj niektorí Američania.

    Spomaľujúca sa ekonomika nedokáže financovať výdavky krajiny rovnajúce sa výdavkom celého zvyšného sveta. A aj preto Donald Trump tvrdí, že NATO je zastarané. No to už je 25 rokov.

    Trump sa púšťa do boja s príliš silnými protivníkmi. Bolo by to nanajvýš prekvapujúce, keby neokonzervativisti stratili vplyv. Naopak, $Hillary je tá správna voľba. Minimálne pre ďalšiu eskaláciu napätia.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články