Prelom novembra a decembra patril konsolidácii na amerických akciových burzách po výrazných pohyboch nahor po zvolení Donalda Trumpa do Bieleho domu za ostatné tri týždne. Európske akciové trhy končili v miernych stratách, k čomu prispela aj nervozita pred víkendovým talianskym referendom o zmenách ústavy, kde taliansky premiér Matteo Renzi avizoval svoju demisiu v prípade ich odmietnutia.
Výnosy bezpečne vnímaných amerických či nemeckých dlhopisov rástli, keďže klesá pravdepodobnosť recesie a investori očakávajú ďalší rast inflácie. Vyššie úročenie dlhopisov bolo mínusom pre zlato, ktoré atakovalo 10-mesačné minimá.
Ropa zaznamenala najväčší týždenný rast od roku 2009 v reakcii na dohodu krajín OPEC a vybraných nečlenských štátov o znížení jej produkcie. Dolár sa mierne oslabil voči väčšine hlavných svetových mien po predošlom robustnom raste na 14-ročné maximá.
AKCIOVÉ TRHY
Americké akciové trhy sa po trojtýždňovom raste po zvolení Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta a po eufórii zo zavádzania jeho prorastových reflačných opatrení konsolidovali. Technologické tituly klesali pri rotácii investorských portfólií do takzvaných starých odvetví americkej ekonomiky ako priemyselné podniky, energetické a ťažobné firmy či banky, kde bola očakávaná veľká deregulácia ich biznisov.
Európske akciové burzy klesali, k čomu prispela neistota pred talianskym víkendovým referendom o zmenách ústavy, kde taliansky premiér Matteo Renzi avizoval svoju demisiu v prípade ich odmietnutia. Výsledkom bol týždenný pokles širokého amerického indexu S&P 500 o jedno percento pri stagnácii Dow Jonesu, ktorý rástol o 0,1 percenta a pri strate technologického indexu Nasdaq Composite o 2,7 percenta.
Paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 klesol o 1,1 percenta pri stratách nemeckého DAXU 30 vo výške 1,7 percenta, francúzskeho CAC 40 o 0,5 percenta a britského FTSE 100 o 1,6 percenta.
DLHOPISOVÉ TRHY
Výnosy amerických štátnych dlhopisov pokračovali v raste na najvyššie úrovne od leta 2015, pričom krátky koniec výnosovej krivky sa ďalej posunul na nové šesťročné maximá, keďže trhy ďalej hrajú tému reflačnej hospodárskej politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zároveň klesla pravdepodobnosť príchodu recesie, čo takisto tlačilo ceny bezpečne vnímaných inštrumentov smerom nadol, hoci podstatná časť z tohto pohybu bola v posledný obchodný deň minulého týždňa vymazaná v rámci korekcie veľkého pohybu z ostatných dní.
Na týždňovej báze však 10-ročný americký výnos rástol o tri bázické body na 2,39 percenta pri raste nemeckého 10-ročného výnosu o štyri bázické body o 0,28 percenta.
Výrazne poklesli výnosy a rizikové prirážky talianskych dlhopisov potom, čo zákulisné správy hovorili o ochote ECB pomôcť Taliansku v prípade turbulencií na trhu s ich štátnymi dlhopismi po negatívnom výsledku víkendového referenda a po odstúpení premiéra Renziho. 10-ročný taliansky výnos klesol o 20 bázických bodov na 1,9 percenta.
KOMODITNÉ TRHY
Zlato v ostatnom týždni mierne strácalo, a to aj napriek politickému riziku vyplývajúcemu z nedeľňajšieho talianskeho referenda. Trhy sa tak do tretice po britskom referende a po prezidentských voľbách v USA rozhodli pre negatívnejší výsledok, na ktorý upozorňovali aj prieskumy a na ktorý sa tiež pripravili.
Žltý kov tak poklesol o 0,6 percenta na 1 177,43 amerického dolára za trójsku uncu. Stál sa za tým najmä rast výnosov amerických dlhopisov. Ropa, naopak, zažila svoj najlepší týždenný rast za posledné roky, keď sa OPEC dohodol na prvom znížení produkcie od roku 2008.
K organizácii by sa malo pripojiť aj Rusko a iné nečlenské krajiny produkujúce ropu. Opatrenia nadobudnú účinnosť v januári budúceho roka a platiť budú nasledujúcich šesť mesiacov s možnosťou ich predĺženia do konca roka.
Americký benchmark WTI v minulom týždni vzrástol o 12,2 percenta na 51,68 amerického dolára za barel a severomorský Brent až o 15,3 percenta na 54,46 amerického dolára za barel.
DEVÍZOVÉ TRHY
Euro v ostatnom týždni vymazalo časť strát voči doláru po jeho dlho trvajúcom posilňovaní voči spoločnej mene Európskej únie. Spoločná európska mena voči doláru zaznamenala rast o 0,7 percenta na 106,5 dolárového centa.
Americký dolár navyše v minulom týždni poklesol aj voči košu hlavných svetových mien. Išlo o korekciu po predošlom rýchlom raste dolára, ktorý ho dostal na takmer 14-ročné maximá pre očakávania rýchlejšieho tempa sprísňovania menovej politiky zo strany Fedu. Euro silnelo dokonca v týždni predchádzajúcom talianskemu referendu, s ktorým bolo zviazané odstúpenie premiéra Mattea Renziho, predstavujúc tak vyjadrenie dôvery v jeho vládu.
- prečítajte si: Najdôležitejšie ekonomické ukazovatele
Trhy však politické riziká späté s referendom odignorovali aj vzhľadom na pokles bezpečne vnímaných mien, akými sú švajčiarsky frank alebo japonský jen, voči euru o 0,4 percenta a 1,0 percenta v danom poradí.
Voči euru však v poslednom týždni významnejšie zosilnela britská libra o 1,3 percenta, zatvárajúc týždeň tesne pod hranicou 84 britských pencí za euro. Stáli za tým špekulácie, že britská vláda by predsa len mohla bojovať za bezbariérový prístup na spoločný trh EÚ po vystúpení zo spoločenstva.
- autor článku: Stanislav Pánis, analytik J&T Banky
- zdroj: J&T Banka