Diamanty z najväčšej bani na svete v severoaustrálskej Argyle získavajú neustále na obľube a tiež na hodnote. Ich rastúca cena, a teda i možnosť vysokého zisku, láka investorov naprieč všetkými štátmi a kontinentmi. Dôležitou rolu hrá tiež vysoká bezpečnosť investície do týchto netradične sfarbených diamantov.

Pre mnoho ľudí znamená investícia do diamantov zaujímavú alternatívu, ako spojiť investovanie peňazí so zábavou a nádychom luxusu. Nie je teda divu, že väčšinu zákazníkov, ktorí majú záujem o farebné diamanty, tvoria celebrity, profesionálni športovci a investiční bankári.

Okrem toho sa diamanty na rozdiel od iných foriem investície dajú nosiť tiež ako módny doplnok, ktorým môžete uchvacovať okolie.

Hodnota ružových diamantov vzrástla za posledné desaťročie skutočne enormne, a to z 13 000 USD v roku 2002 na súčasnú cenu okolo 78 000 USD za karát. Cena tých najčistejších jemne ružových diamantov rastie každý rok v priemere o 20 %, ako ukazujú trendy v posledných piatich rokoch.

Ružové diamanty sú investíciou samy o sebe, ale obľúbené sú v poslednej dobe i v šperkoch. Zdobia sa nimi najmä zásnubné prstene. V roku 2010 prekonal okrem iného jeden z diamantov svetový rekord počas aukcie vo švajčiarskej Ženeve, kde bol predaný za 30 miliónov libier. Takú hodnotu nedosiahol žiadny iný diamant ani šperk.

Tento ružový diamant s názvom Graff Pink o veľkosti 24,78 karátov v tvare fancy mal jedinečnú intenzívnu ružovú farbu a pochádzal práve zo zmieňovanej austrálskej bani.

Napriek tomu sú diamanty z bane Argyle tak obľúbené, vydal majiteľ bane Rio Tinto vyhlásenie, že sa chystá do roku 2019 bane uzavrieť. To medzi investormi rozvírilo emócie a každý ihneď začal uvažovať nad investíciou do tohto drahokamu. To okrem iného vytvára tlak na ponuku a teda i cenu ružových diamantov.

Niektorí sú kvôli takej investícii schopní skutočne čohokoľvek. Jeden z investorov dokonca vložil do tejto investície všetok majetok, ktorý mal byť raz odkázaný jeho deťom. Celková hodnota tohto dedičstva, ktoré je aktuálne závislé na hodnote ružových diamantov, predstavuje okolo 4,5 miliónov USD.

Podľa finančnej skupiny Barclays sa investovanie do vzácnych kovov, drahokamov a šperkov len u britských zákazníkov zvýšilo o celých 26 % oproti predchádzajúcim piatim rokom a dá sa očakávať, že tento trend bude pokračovať. Najobľúbenejšie sú šperky s diamantmi, ale i s inými vzácnymi kovmi.

PRIDAŤ KOMENTÁR