Viac

    Slovensko v pasci Eurozóny

    Euroskeptici po celej Európe sa potešili výsledkom britského referenda. V niektorých krajinách, vrátane Slovenska sa rozbehli petície za vypísanie podobného referenda – o členstve v EÚ. Avšak únia a eurozóna sú dva odlišné svety.

    Euroskeptici po celej Európe sa potešili výsledkom britského referenda. V niektorých krajinách, vrátane Slovenska sa rozbehli petície za vypísanie podobného referenda – o členstve v EÚ. Avšak únia a eurozóna sú dva odlišné svety. Slovensko uviazlo v pasci, z ktorej sa sotva dostane.

    Británia ukázala, že európska integrácia nemusí byť jednosmerný proces. Väčšina národa hlasovala hrdo za svojprávnosť.

    Nakoniec ale zistili, že hlasovať za odchod je jednoduché, no jeho realizácia bude omnoho ťažšia.

    Britská libra prepadla na 30-ročné minimá a trh realít začína kolabovať. A to sú len dôsledky budúcej neistoty ohľadom britského zahraničného obchodu.

    Ako by vyzerala neistota súvisiaca s odchodom krajiny z menovej únie?

    Ako skolabuje krajina eurozóny

    To nám čiastočne ukázalo Grécko. Politici, ktorí hrdo presadzovali nesúhlas s podmienkami ekonomickej pomoci, nakoniec sklonili hlavy a kapitulovali. Zistili, že odchod z eurozóny je prakticky nemožný.

    A to aj v situácii, keď je ekonomika v troskách a domáca mienka je na strane radikálnych krokov. Pretože odchod z eurozóny by krajinu prakticky zničil. Ktorý politik bude riskovať domácu revolúciu po tom, ako sa ekonomika ocitne v povojnovom stave?

    Ak by ktorákoľvek krajina chcela eurozónu opustiť, jej ekonomika by skolabovala. Britská libra stratila od ohlásenia referenda vyše 20% svojej hodnoty.

    Ak by sa očakávalo, že krajina vystúpi z eurozóny, nová mena krajiny bude slabšia voči euru možno až o dvojnásobok. Ľudia z očakávania oslabovania novej meny začnú masívne vyberať peniaze z bánk.

    Banky kameňom úrazu

    Podobne ako v Grécku, ECB prestane banky zásobovať hotovosťou a tie sa budú musieť zatvoriť. Ľudia sa k svojim peniazom nedostanú.

    Akonáhle by referendum bolo úspešné, banky môžu ostať zatvorené roky, až pokým sa nezrealizuje odchod krajiny z eurozóny. Keď sa otvoria, kapitál už bude preč, exportné trhy tiež a ekonomika sa zastaví. Môže trvať dekádu, kým sa obnoví ekonomický rast.

    Racionálnym rozhodnutím premiéra akejkoľvek krajiny eurozóny bude vždy v menovej únii zotrvať, nezávisle od toho, ako moc bude pri tom škrípať zubami. Plán B neexistuje.

    Eurozóna bude silnejšia

    Každý politik, ktorý si vie spočítať 2+2 vie, že z hry sa nedá vystúpiť. Francúzsky minister financií Sapin nenadarmo potvrdil, že Brexit je len dôvod na hlbšiu integráciu v rámci eurozóny.

    A tak nielen Slovensko, ale aj ostatné krajiny eurozóny sú v pasci. V pasci integrácie, z ktorej jediná cesta von je kompletný chaotický rozpad systému. A ten momentálne nehrozí, naopak – politické elity vedia, že ak sa chcú udržať pri moci, musia sa zomknúť.

    Preto jediné racionálne o čo sa môžeme snažiť, je bojovať za svoje práva v rámci spoločnej Európy. Tvrdo požadovať reformy európskych inštitúcií a celkového smerovania európskej politiky. Bojovať za svoje ciele konštruktívnou politikou, nie separatizmom.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články